certyfikat przyjazny pokój

Olkuski sąd rejonowy jest jedną z dziesięciu instytucji w Polsce, które właśnie otrzymały z rąk ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Tego typu pomieszczenie funkcjonuje w naszej Temidzie od trzech miesięcy. To jedyny certyfikowany sądowy pokój na obszarze apelacji krakowskiej.

Specjalne świadectwo nadawane jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Fundację Dzieci Niczyje. Pracownicy tych instytucji wcześniej oceniają, czy pomieszczenia spełniają odpowiednie standardy. 

Niewiele sądów w Małopolsce ma specjalne miejsce do przesłuchań najmłodszych. W Olkuszu składa się ono z dwóch pomieszczeń oddzielonych wyciszoną ścianą z lustrem weneckim. Pokój, w którym z nieletnimi rozmawia tylko sędzia i psycholog, wyposażony jest w nowoczesny sprzęt audio – wideo. Z drugiego, technicznego pomieszczenia, w przesłuchaniach mogą uczestniczyć pozostałe osoby: prokuratorzy, policjanci czy rodzice. Najmłodsi mają tu do dyspozycji zabawki oraz przybory do rysowania. – Zależy nam na tym, aby dzieci w sądzie czuły się pewnie i bezpiecznie. Udostępniamy przyjazny pokój również prokuraturze i policji. Przesłuchiwani są tu nie tylko nieletni, ale także małoletnie ofiary i świadkowie przemocy fizycznej oraz pokrzywdzeni przestępstwami na tle seksulanym. Przyznany właśnie certyfikat to swoiste potwierdzenie, że stanęliśmy na wysokości zadania – mówi sędzia Rafał Ziętek, rzecznik olkuskiego sądu. 

Do tej pory w skali kraju certyfikatami może pochwalić się 38 sądów.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze