Rabsztyn

Zamek Rabsztyn został laureatem kategorii specjalnej – właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem – tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” organizowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Do konkursu zakwalifikowało się 119 obiektów z 15 województw.

– Jesteśmy niezwykle dumni z tej prestiżowej nagrody. Docenienie przez grono wybitnych specjalistów wieloletnich prac, jakie Gmina Olkusz podejmowała w celu ochrony cennego zabytku, jakim jest zamek Rabsztyn, potwierdza słuszność realizowanych przez nas działań. Z całą pewnością nagroda w tym konkursie przyczyni się do popularyzacji samego zamku, ale także innych atrakcji turystycznych Gminy Olkusz. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że zamek Rabsztyn został laureatem tej ważnej nagrody. – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

„Zabytek Zadbany” to konkurs, który ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Konkurs rozstrzygany jest w sześciu kategoriach. Jury konkursu, w skład którego wchodzą specjaliści; konserwatorzy zabytków, architekci i historycy, w każdej kategorii nominuje do czterech obiektów, spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, a trzy pozostałe – wyróżnienia. W kategorii specjalnej – właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem – wskazuje się maksymalnie dwa obiekty, otrzymujące tytuł laureata. Poza zamkiem Rabsztyn laureatem w tej kategorii został także zespół zamkowy w Łańcucie. Zwycięzców pozostałych regulaminowych kategorii poznamy podczas gali konkursu, która odbędzie się pod koniec listopada. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów; same zaś zabytki są prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

Gmina Olkusz złożyła wniosek do konkursu na początku roku. W kategorii właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem, poza szczegółowym opisem prac ratunkowych i konserwatorskich prowadzonych od dwóch dekad na zamku, brane były także pod uwagę działania popularyzatorskie. Są to m.in turnieje rycerskie organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, który administruje obiektem, ale także konkursy, wydawnictwa, plenery plastyczne, zloty turystyczne, sesje popularnonaukowe oraz Juromania organizowane przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” we współpracy z partnerami.

2008 r.

Warto dodać, że nagroda w kategorii specjalnej konkursu „Zabytek Zadbany” to nie pierwsze wyróżnienie, jakie otrzymuje Gmina Olkusz za działania w sferze popularyzacji historii i zabytków. W ubiegłym roku „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” został laureatem konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” w kategorii „Edukacja i multimedia”, a przed dwoma laty projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018” także znalazł się w finale tego plebiscytu. Konkurs „Wydarzenie Historyczne Roku” jest organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UMiG Olkusz

Juromania 2020 r.
2021 r.
2013 r.
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze