DSC01866

W czwartek, 29 października Rada Miejska w Wolbromiu będzie głosować nad przedstawionym przez burmistrza projektem uchwały w sprawie planowanego od 1 stycznia 2016 r. połączenia dwóch wolbromskich zakładów budżetowych tj. WZWiK oraz MZGKiM. Nowa jednostka ma funkcjonować pod nazwą Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu. Radni przegłosują też statut nowego zakładu.

– Moja decyzja jest nieodwołalna i zrobię wszystko, aby skutecznie doprowadzić do połączenia obu zakładów – twierdzi  burmistrz Adam Zielnik, który argumentuje, że dalsze utrzymywanie status quo jest anachronizmem. Operacja podyktowana jest głównie względami ekonomicznymi i ma na celu obniżenie kosztów funkcjonowania jednostek organizacyjnych Gminy, choćby poprzez likwidację dublujących się ok. 18-20 stanowisk pracy. Burmistrz podkreśla też względy logistyczne: – W miejsce dwóch średniej wielkości zakładów powstanie jeden duży, który będzie mógł śmiało konkurować na rynku, ale przede wszystkim jednostki organizacyjne Gminy przestaną konkurować ze sobą nawzajem – przekonuje Zielnik. – Połączenie zakładów sprawi, że nie trzeba będzie wynajmować do różnych robót firm zewnętrznych. Przełoży się to bezpośrednio na obniżenie cen usług świadczonych dotychczas poprzez te dwa podmioty (woda i ścieki w odniesieniu do WZWiK, usługi i roboty budowlane świadczone przez MZGKiM) – przekonuje burmistrz, który oblicza planowane oszczędności docelowo, czyli po zakończeniu pierwszego półrocza 2016 roku, w ujęciu rocznym do 1 mln zł na wydatkach osobowych i do 1 mln zł na wydatkach rzeczowych. Projekt ma przyczynić się też do optymalizacji podatkowej, poprzez obniżenie danin na rzecz Skarbu Państwa.

Jednocześnie z łączeniem zakładów zostanie wykonana operacja wyłączenia ze struktur MZGKiM Zespołu Basenów przy Kamiennogórskiej, które przejmie w zarząd Dom Kultury. – Dyrektor Piotr Gamrot już przygotowuje się do tego zadania, on również zdecyduje o tym ilu i jakich pracowników będzie zatrudniał na basenie. Obliczam, że z obecnie pracujących tam 14 osób do obsługi obiektu wystarczy ich 8 – wyjaśnia Zielnik.

Połączonymi zakładami ma kierować dyrektor wyłoniony w wyniku konkursu, który będzie ogłoszony już po połączeniu zakładów. On też będzie zdecydował o ruchach personalnych w nowej jednostce organizacyjnej Gminy. Główna siedziba i „biurowiec” nowego zakładu pozostanie na Wrzosowej (budynek WZWiK), a zwolnione, niezagospodarowane pomieszczenia przy ul. 1 Maja (siedziba MZGKiM) zostaną przeznaczone pod wynajem. Według wcześniejszych zapowiedzi burmistrza o utrzymanie pracy bardziej powinni obawiać się pracownicy biurowi, zwłaszcza w przypadku stanowisk dublujących się w obu przedsiębiorstwach. Wszelkie ruchy kadrowe będą jednak czynione dopiero po faktycznym połączeniu zakładów, czyli po nowym roku, stąd zapowiadane oszczędności na kosztach osobowych będą odczuwalne dopiero w drugim półroczu przyszłego roku. – Będziemy chcieli działać elastycznie, tak, aby zwolnienia jak najmniej dotknęły ludzi – w pierwszej kolejności odejdą osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny lub mogą skorzystać z pomostówek – zapewnia burmistrz.

– W swoich działaniach oprzemy się na doświadczeniach z Bierutowa, gdzie podobną operację w drodze pełnej sukcesji uniwersalnej, kiedy następca prawny wstępuje w ogół praw i obowiązków majątkowych poprzedników, z powodzeniem przeprowadzono trzy lata temu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z ogromu pracy, jaka wiąże się z zakończeniem dotychczasowej działalności i połączeniem dwóch tego typu jednostek, ale po rozmowach z władzami Bierutowa wiemy, że warto. Mamy już sygnały, że będzie duży opór ze strony dotychczasowych struktur, jestem jednak zdeterminowany, aby doprowadzić ten projekt do końca i mam nadzieję, że znajdę pełne poparcie u radnych – informuje Zielnik.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cham z chamów
cham z chamów
8 lat temu

[quote name=”łyk”]Chamstwo się pcha do władzy. Wszystko przez to, że łyki nie mogą się zorganizować.Pokażcie mi kto z tzw łyków jest na stanowisku. Szukać ze świcą. Kilku cwaniaków z Łobzowa i Kąpiel zawłaszcza całą władzę. Teraz zlikwidują zakłady, potem coś innego, a wy się przyglądajcie.Nawet proboszcza nie macie swego.[/quote]
Nie tylko proboszcza. Posłankę, Burmistrza, radnego wojewódzkiego, Prezesa Banku, 4 z 6 radnych powiatowych, szefów największych firm stomilowskich. 🙂 Można wyliczać bez końca. 🙂 O czym to świadczy?

łyk
łyk
8 lat temu

Chamstwo się pcha do władzy. Wszystko przez to, że łyki nie mogą się zorganizować.Pokażcie mi kto z tzw łyków jest na stanowisku. Szukać ze świcą. Kilku cwaniaków z Łobzowa i Kąpiel zawłaszcza całą władzę. Teraz zlikwidują zakłady, potem coś innego, a wy się przyglądajcie.Nawet proboszcza nie macie swego.

mieszkaniec
mieszkaniec
8 lat temu

Ja mam pytanie do Pana Burmistrza:
Czytam od dłuższego czasu o koncepcji połączenia dwóch miejskich zakładów (WZWiK i MZGKiM) i nasuwa mi się nieodparcie pytanie o zasadność takiego pomysłu bo oprócz kwestii kadrowych (zwolnienia i przesunięcia kadrowe) nie dostrzegam innych, pozytywnych przesłanek takiego działania. Nie rozumiem o jakiej Pan Burmistrz konkurencji pisze skoro WZWiK jest naturalnym lokalnym monopolistą działającym w gminie a MZGKiM prowadzi zupełnie inną dzialność (no chyba że nie jestem błędzie). Panie Burmistrzu z kim te spółki mają konkurować na rynku ???? No chyba nie z firmami działającymi wolnorynkowo. Jakie korzyści dla mieszkańców przyniesie takie połączenie spółek . Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Platinum bez końca
Platinum bez końca
8 lat temu

Do Platinum II. Najlepiej walczyć z bezrobociem zatrudniając w urzędach. Im więcej biurek, tym mniejsze bezrobocie. Do czasu, aż zabraknie nawet dla …. urzędników. Molochy były, są i będą. Państwowe zostały zastąpione przez korporacje. Znak czasów. Duży może więcej. Dla mnie Zielnik i tak za bardzo się obcyndala z tymi urzędasami. Może dlatego, że sam nim kiedyś był i ciężko kolegów wywalać. Ale lepszy rydz niż nic. Nawet jakby się udało połowę z tych oszczędności mieć to milion piechotą nie chodzi. Więc Platinum II może idź spać.

jaja kobyły
jaja kobyły
8 lat temu

liczę samochody jest zarąb 😆 😆 😆 iście

bogdan9
bogdan9
8 lat temu

A może by tak Zielnika na ministra finansów. Same oszczędności. Tu milion tam dwa. byle dełaksalizacja postępowała. Dać ludziom po 950, gumiaki i do roboty, Telewizor na premiera.

sprzątaczka
sprzątaczka
8 lat temu

Zgniły ławki przed Starym Cmentarzem,olewa je któryś urzędnik.Też te ptaszyska,ale one to robią z natury.

plota
plota
8 lat temu

[quote name=”Maniek”]Jeżeli prawdą jest to, co ulica już wie, ale nikt jeszcze na głos nie powiedział, że na szefa został wyznaczony Kaziu, to już składam gratulacje! Przedsiębiorstwo zakwitnie wczesną wiosną, a na jesień mchem i pleśnią porośnie. Miało być tak pięknie, a jest jak zwykle…[/quote]
Kaziu? He, he. To i tak postęp, bo jeszcze wczoraj miał być Janek 😆

Młody
Młody
8 lat temu

A co na to Olkusz ? tam dopiero są lobbingowo-nepotyczno-kadrowe przerosty, wodociągi, oświata, UMiG i podległe jednostki itd …

theon
theon
8 lat temu

25 zbędnych etatów funkcjonujących w wolbromskiej sferze budżetowej, które znalazł Burmistrz Zielnik, to lekko licząc milion co rok, czyli 8 milionów przez 2 kadencje szwagrów i innych leśnych dziadków wyciągnięte, zagrabione z naszych podatków, w imię tego żeby ciotka, żona sąsiada , córka kolegi itp mieli swoje etaciki . Brawo Wolbrom !

theon
theon
8 lat temu

platinum , wolę pięciu bezrobotnych od jednego zbędnego urzędnika 😉

Maniek
Maniek
8 lat temu

Jeżeli prawdą jest to, co ulica już wie, ale nikt jeszcze na głos nie powiedział, że na szefa został wyznaczony Kaziu, to już składam gratulacje! Przedsiębiorstwo zakwitnie wczesną wiosną, a na jesień mchem i pleśnią porośnie. Miało być tak pięknie, a jest jak zwykle…

Platinum II
Platinum II
8 lat temu

Dobre rozwiązanie ale wyłącznie na teraz i dla celów wizerunkowych-jaki to jestem oszczędny w wydatkowaniu środków publicznych, a nie pomyślał jeden z drugim że zwiększy bezrobocie/
I co, powie aby ludzie otwierali swoje interesiki czyli zakładali działalności gospodarcze i zarabiali. tylko na czym tu zarobić w Wolbromiu. handel? cały w sieciówkach i małe rodzinne sklepiki raczej się będą zwijały. Usługi? Jakie usługi skoro nawet szewc nie może na siebie zarobić-małe rączki sklejają gumiaki kolorowe za grosze więc po jasną cholerę reperować stare zdeformowane skórzaki? itd, itd. Zatem jeszcze zlikwidować urzędy no bo po co komu ta biurokracja i życie będzie o wiele łatwiejsze-tylko dla kogo łatwiejsze? Zapewne łatwe to ono będzie dla tych tłustych kotów przy władzy bo dla reszty to naprawdę nic ciekawego. popatrzcie że przysłowia to rzeczywiście mądrości. jak mawiają że historia kołem się toczy to naprawdę tak jest. przecież era molochów już kiedyś była, To w minionym systemie wszystko było bardziej scentralizowane. Rozwaliliśmy to, podzielili na drobne a teraz od nowa znajdują się reformatorzy którzy będą tworzyli molochy bo to podobno tańsze. Wszystkiego dobrego życzę.

u_nas_inaczej
u_nas_inaczej
8 lat temu

olkuska legenda glosi że w PWiK brakuje już miejsc na korytarzu bo zapiekanka tylu kierowników zatrudnił.
A podwyzka wody i ścieków juz od czeka…

żarcik
żarcik
8 lat temu

To jest pomysł….połączyć 😆 Urząd Miasta i Starostwo w jeden urząd 😆
ile kasy można oszczędzić 😀 Po co dublować urzędy?
Tu Wydział Ochrony Środowiska i tam też Wydział Ochrony Środowiska 😆
Tu Wydział Spraw Społecznych a tam Wydział Polityki Społecznej 😀
Normalnie jak w lustrzanym odbiciu 😉

icek wolbromski
icek wolbromski
8 lat temu

w tym kraju ekonomia moderacja nie człowiek
😆 😮 😮 😆 😆 😆

olkuszanin12
olkuszanin12
8 lat temu

to jest mądrala z tego buuuuuurmistrza zwolni starsze osoby puści na tzw. POMOSTÓWKI TJ. ok. 950 złotych brutto brutto brutto 😆 😆 😆 😆 😆 😆