Powiat

Olkuska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przez osoby starsze, samotnie mieszkające. Nie należy ufać nieznajomym i pod żadnym pozorem nie można wpuszczać ich do mieszkań, przekazywać im pieniędzy, czy podawać przez telefon swoich danych osobowych.

Oszuści wciąż grasują i ciągle modyfikując metody swoich działań. W swoich przestępczych pomysłach wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich łatwowierność. Przez telefon próbują wyłudzić kosztowności, pieniądze, ale też dane osobowe. W poniedziałek (16.11.20r.) w Olkuszu doszło do czterech prób wyłudzenia danych osobowych. Na telefony stacjonarne starszych osób dzwoniła kobieta, która podawała za znajomą albo kuzynkę. Prosiła o podanie numeru telefonu komórkowego i danych osobowych. Kobieta rozłączała się, a po chwili dzwonił mężczyzna, który przedstawiał się jako policjant. Fałszywy funkcjonariusz ostrzegał przed grupą naciągaczy i oferował swoim rozmówcom ochronę. Prawdopodobnie kolejnym krokiem byłoby wyłudzenie pieniędzy od seniorów w celu „ich ochrony”. Ci wykazali się jednak czujnością i od razu rozłączali się w trakcie rozmowy. O zdarzeniu informowali również lokalną Policję.

– Apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego.  Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy – tłumaczą przedstawiciele olkuskiej Policji.

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci NIGDY przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. NIGDY NIE  proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Pamiętaj, w sytuacji, kiedy masz podejrzenia, zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze