Wczoraj w patrolu z funkcjonariuszami olkuskiej drogówki uczestniczyła policjantka profilaktyki. Mundurowi  wspólnie promowali bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Akcja „NURD” to skrót od nazwy Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, których mianem określamy pieszych i rowerzystów. Działania są prowadzone cyklicznie jednak wczorajsze różniły się nieco od dotychczasowych. Mundurowi działali również  profilaktycznie rozdając pieszym elementy odblaskowe i ulotki.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.

Podczas policyjnych działań „NURD” stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci ujawnili łącznie 64 wykroczenia, nałożyli 42 mandaty karne, skierowali dwa wnioski do sadu oraz pouczyli 20 uczestników.

Podczas działań policjanci rozdawali odblaskowe elementy zwracając uwagę na to, że dobrze widoczny pieszy może uniknąć potrącenia, a elementy odblaskowe mogą uratować życie! Działania te ukierunkowane były na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Ilu rowerzystów zostało ukaranych za jazdę po chodniku. To już powoli normą się staje, że rowerzyści zasuwają chodnikiem, a potem przejeżdżają przez przejście dla pieszych.