Radni powiatu olkuskiego podjęli decyzję o zaciągnięciu w najbliższym czasie kolejnego kredytu. Tym razem bank pożyczy nam ponad 5 milionów złotych kredytu długoterminowego konsolidacyjnego. Tymi pieniędzmi spłacimy 5 innych kredytów z poprzednich lat. Sytuacja finansowa powiatu się właściwie nie zmieni. Dalej nie jest dobrze, bo do 2020 roku musimy oddać bankom minimum 47 milionów. Oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu nie zaciągniemy kolejnego kredytu, a takiej pewności nie ma. W opozycyjnych kuluarach zawrzało, natomiast koalicja uważa, że wyjścia nie było.

Kredyt, na którego zaciągnięcie zgodę wyrazili radni, ma tak naprawdę poprawić wskaźniki i jest to zabieg stricte strategiczny z finansowego punktu widzenia. Kłopot w tym, że nawet taki ruch nie poprawi naszej kondycji finansowej. Powiat olkuski znalazł się na niechlubnej liście samorządów na skraju bankructwa. Kolejny kredyt nie ratuje naszego budżetu.

Kredyt w wysokości dokładnie 5 050 000 zł będzie kredytem konsolidacyjnym przeznaczonym na przedterminową spłatę rat przypadających na lata 2014 i 2015 z tytułu zaciągniętych 5 kredytów w latach 2006-2009.

– Działanie takie spowoduje obniżenie obciążenia budżetu spłatami rat kredytowych w najbliższych latach w celu utrzymania przez powiat olkuski prawidłowej relacji indywidualnego wskaźnika zadłużenia liczonego według nowych zasad – tłumaczy Bogdan Polak, powiatowy skarbnik.

Podczas sesji radni długo spierali się, czy jest to dobry krok. – Decyzja, jak na powiat znajdujący się na krawędzi bankructwa, jest dosyć odważna – podsumował radny Paweł Piasny. – Cały ciężar spadnie na kolejne dwie kadencje. Podrzucamy kukułcze jajo, żeby sobie poprawić wskaźniki. W przyszłym roku spłacimy 2,5 promila całego zadłużenia. Reszta przypadnie na kolejne kadencje i są to kwoty rzędu wielu milionów złotych rocznie – dodaje.
 
– Jest to zabieg, który niby ma dać nam oddech. Moim zdaniem jest to decyzja nie tylko finansowa, ale decyzja polityczna i strategiczna. Ten kredyt jest przesunięciem problemów i nieudolności zarządu na kolejne lata – uważa Marcin Cockiewicz, radny powiatowy. Zauważa, że w parze z kolejnym kredytem powinny iść jakieś plany oszczędnościowe, a tych nie widać.

Zarzuty odpiera koalicja, w tym starosta Jerzy Kwaśniewski. – Od początku wiedzieliśmy, że ta kadencja jest kadencją na przetrwanie i będzie ciężko. Gdybyśmy nie realizowali kolejnych inwestycji, byłyby zarzuty, że nic nie robimy. Jeśli pojawiają się środki zewnętrzne, to naszym zdaniem powinniśmy po nie sięgać, a to wymaga wkładu własnego – broni się starosta. Zapytany przez opozycję, jakie konkretnie oszczędności zarząd planuje, odpowiedział ogólnie, że wszędzie, gdzie to będzie możliwe. O konkrety było trudno. Decyzji zarządu o zaciągnięciu kolejnego kredytu bronili radni koalicyjni. Ich zdaniem zła sytuacja finansowa w chwili obecnej jest efektem zaciągnięcia kredytów przez poprzedników. Zaznaczają, że były to pieniądze na inwestycje niezbędne w powiecie olkuskim, na które dostaliśmy dofinansowanie unijne. Inną kwestią jest jakość ich wykonania. 

Zdecydowano się wprowadzić imienne głosowanie. Za zaciągnięciem kolejnego kredytu opowiedzieli się Norbert Bień, Krzysztof Dąbrowski, Robert Herzyk, Henryk Kieca, Robert Kozłowski, Jerzy Kwaśniewski, Jan Orkisz, Andrzej Osuch, Edmund Pęgiel, Zdzisław Skoczyń, Zygmunt Solecki, Sośnierz, Stencel, Czesław Żak. Przeciwni kolejnemu kredytowi byli: Marcin Cockiewicz, Jacek Osuch, Paweł Piasny, Barbara Rzońca, Zdzisława Szczygieł, Danek Ziarno. Wstrzymali się Zdzisław Słomski i Andrzej Wójcik.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wyborca z dworca
wyborca z dworca
8 lat temu

A najważniejsze jest to by Jurek z Heńkiem i Czesiem weszli ponownie do rady !

POpatrz
POpatrz
8 lat temu

.. w Powiecie nie rządzi PO.

[quote name=”grunt to rodzinka”]”a po nas ,chociażby POtop”[/quote]

tak krawiec kraje ..
tak krawiec kraje ..
8 lat temu

a może by tak Panowie oddali te niezasłuzenie pobrane premie i nagrody ? Skoro nie umiecie rządzić tym co jest to fora ze dwora na własne podworko.Tam was nikt poza komornikiem rozliczał nie będzie.

wkrótce wyborca
wkrótce wyborca
8 lat temu

[quote name=”zykan”]
Popatrz sobie na listę imienną, kto jak głosował? PiS … Unia Pracy – czyli ci, co już dziś rządzą w olkuskim powiecie byli za kredytem. Do nich dołączają jeszcze Bień, Kozłowski, Kwaśniewski, A.Osuch, Skoczyń, Sośnierz, Stencel.
Przeciw była opozycja z PO (Cockiewicz, Rzońca, Szczygieł, Ziarno) i Piasny. I jeszcze dr Jacek Osuch z PiS.
Wstrzymali się zaś Słomski i jeszcze Wójcik z PiS…[/quote]
To jak kto głosował nie ma żadnego znaczenia, oni od samego początku uprawiają własne bzdurne gierki. Ci co byli „za” wcale „za” nie byli, a ci co głosowali przeciw na odwrót. Każdy z nich uprawia własną bezsensowną „polityczkę” pod publikę. Ja bym ich rozgonił na cztery wiatry, doktor nie doktor, businessman płaczek na quadach nie businessman, Robin Hood szpitalny nie Robin Hood, powiększony strój klechy czy nie, ogolić jajka i odesłać do przedszkola, do klocków.

zykan
zykan
8 lat temu

[quote name=”paragon sumienia”]Wy tylko błagajcie LOS żeby do władzy nie doszli PIS, SLD i Unia Pracy, bo dopiero wtedy zobaczycie CO TO SĄ DŁUGI!!! a z tego co wiem w/w ostrzą sobie wspólnie z plebanami pazurki na olkuską kasę oj ostrzą! :lol:[/quote]

PiS, SLD i Unia Pracy już dziś rządzą w powiecie !!!

Popatrz sobie na listę imienną, kto jak głosował? PiS (Dąbrowski, Kieca, Solecki), SLD (Herzyk, Pęgiel, Żak) i Unia Pracy (Orkisz) – czyli ci, co już dziś rządzą w olkuskim powiecie byli za kredytem. Do nich dołączają jeszcze Bień, Kozłowski, Kwaśniewski, A.Osuch, Skoczyń, Sośnierz, Stencel.
Przeciw była opozycja z PO (Cockiewicz, Rzońca, Szczygieł, Ziarno) i Piasny. I jeszcze dr Jacek Osuch z PiS.
Wstrzymali się zaś Słomski i jeszcze Wójcik z PiS.

Jestem pod wrażeniem postawy radnych PiS!!! PiS jest ZA, PRZECIW i na wszelki wypadek jeszcze się wstrzymuje. 😆

Imperator
Imperator
8 lat temu

[quote name=”grunt to rodzinka – pisior”]”a po nas chociażby potop”[/quote]
Odejdzie rodzina PO, przyjdzie rodzinka radyja maryja w moherowych beretach i z zakutymi nawiedzonymi rycerzami, będziemy mieli okazję porównać co lepsze! 😀

grunt to rodzinka
grunt to rodzinka
8 lat temu

„a po nas ,chociażby POtop”

lustereczko powiedz
lustereczko powiedz
8 lat temu

Najlepszym dowodem na gospodarowanie się publicznymi pieniędzmi są „kocie oczka”; mocowane po raz enty na słynnym olkuskim winklu, po raz enty całkowice odpadające. I tu nie chodzi o wyrzucane za każdym razem w błoto marne 6 czy 7 tysięcy złotych, chodzi o MENTALNOŚĆ i JAKŻE PRYMITYWNY sposób myślenia olkuskiej władzy.

O tym, że „BRAK SŁÓW” pisze się tutaj od dawna i powtarza wielokrotnie, tylko co można zmienić? Wniosek nasuwa się tylko jeden, bardzo pesymistyczny: Myśmy ich wybrali z nas, więc lepiej nie będzie. Przyjdą następni tacy sami albo jeszcze głupsi, bo jacy są olkuszanie taka jest władza, na nic jęki, na nic kwiki na forum, na nic poszczekiwanie, nasza władza jest dokładnym OLKUSZAN LUSTRZANYM ODBICIEM.
.
😥 I 😥

cwaniak
cwaniak
8 lat temu

Branie nowego kredytu na spłatę starego kredytu to mistrzostwo świata 😀
Po co zaciskać pasa skoro można wziąć kredyt i żyć jak król?
😆 Ja też wezmę kredyt … a co tam…raz się żyje nie? 😉

paragon sumienia
paragon sumienia
8 lat temu

[quote name=”demostenes”]Gdy kilka miesięcy temu Ministerstwo Administracji opublikowało listę gmin i powiatów, które znajdują się na skraju bankructwa z przerażeniem dowiedzieliśmy się, że w gronie 48 najgorszych gmin i powiatów są i Gmina Olkusz i Powiat Olkuski ( jedyny taki przypadek)…[/quote]
Wy tylko błagajcie LOS żeby do władzy nie doszli PIS, SLD i Unia Pracy, bo dopiero wtedy zobaczycie CO TO SĄ DŁUGI!!! a z tego co wiem w/w ostrzą sobie wspólnie z plebanami pazurki na olkuską kasę oj ostrzą! 😆

antysocjalista
antysocjalista
8 lat temu

[quote name=”filozof”]czyli radni powiatowi po skonczonej kadencji maja zaklepane stanowiska w/w banku, Kredyt i odsetki spłacimy my, w podatkach. A mówili, ze niedobra komuna na kredyt żyła……[/quote]
Komuna żyła za kredyt, ale wybierała się sama i szastała pożyczoną forsą pod osłoną sowietskich karabinów maszynowych wycelowanych w plecy obywateli. Współczesnymi kredytami władza nie szasta, co najwyżej źle je wydaje a to nie jest to samo, władza nie wybiera się sama, no i sowietskie karabiny już niegroźne – ot taka mała róznica 😆

zużyty nakolannik
zużyty nakolannik
8 lat temu

[quote name=”iwa-pisiora”]”kukułcze jajo” – już gdzieś to słyszałam i o tym czytałam – czyżby ulubione powiedzonko?!
Miała wybuchnąć ,,, i nie wybuchła – dbamy dalej o posadki, a problemy… zepchniemy na „maluckich” lub na następców![/quote]
Następnymi mogą być pisiory więc trzeba im zostawić zajęcie coby się nie nudzili i nie szwędali na kolanach w koło rynku tylko brali za robotę 😉 .

iwa
iwa
8 lat temu

„kukułcze jajo” – już gdzieś to słyszałam i o tym czytałam – czyżby ulubione powiedzonko?!
Miała wybuchnąć ,,, i nie wybuchła – dbamy dalej o posadki, a problemy… zepchniemy na „maluckich” lub na następców!

filozof
filozof
8 lat temu

czyli radni powiatowi po skonczonej kadencji maja zaklepane stanowiska w/w banku, Kredyt i odsetki spłacimy my, w podatkach. A mówili, ze niedobra komuna na kredyt żyła……

demostenes
demostenes
8 lat temu

Gdy kilka miesięcy temu Ministerstwo Administracji opublikowało listę gmin i powiatów, które znajdują się na skraju bankructwa z przerażeniem dowiedzieliśmy się , ze w gronie 48 najgorszych gmin i powiatów są i Gmina Olkusz i Powiat Olkuski ( jedyny taki przypadek).Wówczas to nasi wielcy finansiści z Gminy i Powiatu zakrzyknęli wspólnie „oj tam, oj tam nic się nie stało”.Główny finansista powiatowy zapewniał, że to takie gazetowe „gdybanie” i, że w najbliższych latach wskażnik zadłużenia będzie na jak najbardziej odpowiednim poziomie.A jednak te ostrzeżenia nie okazały się takim „oj tam, oj tam”.I ponownie i gmina i powiat postąpiły tak samo {olkuska szkoła ekonomiczna).Nie no oczywiście, że nie obniżono wydatków budżetowych.Dokonano rolowania długu.Zaciągnięto nowy kredyt, by spłacić poprzedni.Taka operacja będzie nas kosztować pewnie z kilka milionów zł (zapłata odsetek bankowi przez kilka dodatkowych lat).Możemy teraz otwarcie powiedzieć, że władze i gminne i powiatowe „rolują” nas.

nick
nick
8 lat temu

[quote name=”Bank Czeka”]Niech radni nadal zajmują się wiatrakami i rozwalaniem olkuskiego szpitala, a kredytom nigdy nie będzie końca 😆 .
Nie po raz pierwszy nasuwa się pytanie: KTO ICH WSZYSTKICH WYBRAŁ?[/quote]

Bzdury piszesz. Właśnie, że wiatraki, które przy Osieku i Zimnodole chce postawić radny powiatowy Paweł Piasny obchodzą bardzo wielu mieszkańców gminy Olkusz. Zwłaszcza tych mieszkających w sąsiednich sołectwach, bo to oni będę mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie turbin.

Bank Czeka
Bank Czeka
8 lat temu

Niech radni nadal zajmują się wiatrakami i rozwalaniem olkuskiego szpitala, a kredytom nigdy nie będzie końca 😆 .
Nie po raz pierwszy nasuwa się pytanie: KTO ICH WSZYSTKICH WYBRAŁ?