Harcerze są formacją, której historia na ziemiach olkuskich liczy prawie sto lat. Olkuska komenda Związku Harcerstwa Polskiego chce odbudować tutejsze struktury i zachęcić młodych do wstąpienia w szeregi zuchów oraz harcerzy, oferując w zamian wiele zajęć i propozycji na pożyteczne spędzenie czasu.

ZHP jest organizacją pożytku publicznego, której głównym celem wychowanie młodych w duchu patriotyzmu i poszanowania dla drugiego człowieka. Stawia na rozwój osobisty jednostki dla dobra całej społeczności. Młodzi harcerze spędzają wspólnie czas na obozach, rajdach, zlotach i imprezach plenerowych.

– Harcerstwo ma bardzo dużo do zaoferowania młodemu człowiekowi. Organizujemy wiele zajęć pozalekcyjnych, podczas których młodzi rozwijają się fizycznie i intelektualnie. Nasi podopieczni integrują się na imprezach harcerskich, angażują się w pracę społeczną. Staramy się przekazać im wartości, które we współczesnym społeczeństwie gdzieś nam umykają na co dzień – mówi Anna Gęgotek, od czerwca komendantka olkuskiego hufca. – Chcielibyśmy, żeby olkuszanie przyłączyli się i pomogli nam reaktywować harcerstwo w naszym regionie. Zachęcamy młodzież, ale również byłych instruktorów harcerstwa, aby powrócili do popularyzacji tej idei  – dodaje.

W powiecie olkuskim jest pięć drużyn zuchów – dwie w Olkuszu, po jednej w Bukownie, Bolesławiu i Kluczach. Wkrótce powstanie również w Wolbromiu. Uczniowie liceów i gimnazjum mogą wstąpić do drużyny harcerskiej-wędrowniczej oraz o specjalizacji pożarniczo-ratunkowej, w ramach której uczą się udzielania pomocy. Oprócz regularnych spotkań komenda Hufca przewidziała dla swoich harcerzy wiele interesujących imprez, jak choćby udział w zlotach, rajdach, biegach terenowych czy obozach harcerskich.

Jeszcze we wrześniu na terenie byłego ośrodka harcerskiego na osiedlu Piaski odbędzie się impreza inaugurująca nowy rok szkolny. „Harcerski Start” rozpocznie się 21 września o godzinie 10:00. Zaplanowano wiele atrakcji, na które zaproszone są przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także dorośli, którym idea harcerstwa jest bliska. Harcerze wezmą między innymi udział w biegu i innych konkurencjach sprawnościowych, a na koniec wszyscy usiądą przy wspólnym ognisku. Tego samego dnia o godzinie 17:00 w sali kominkowej PTTK odbędzie się odprawa wszystkich instruktorów funkcyjnych i przyjaciół ZHP z udziałem komendanta chorągwi harcmistrzem Pawłem Grabką.

Rodzice dzieci, które chciałyby zostać harcerzami, a także nauczyciele i instruktorzy chcący przyłączyć się do tej inicjatywy mogą kontaktować się bezpośrednio z komendantką Hufca Anną Gęgotek (606208754).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pytająca
Pytająca
8 lat temu

A gdzie było harcerstwo do dzisiaj? Dawniej nikt nie pytał kto chce należeć tylko wszyscy mieli obowiązek nalezec do harcerstwa. Później okazało się, ze nic nie jest potrzebne, apele patriotyczne w szkołach, nauka piosenek patriotycznych, teraz nawet lektury zlikwidowano te najistotniejsze. A chce się reaktywować harcerstwo jak młodzi ludzie siedzą za biurkiem i pykają w myszkę albo w telefon. brzuchy zaczynają rosnąć i ruszac im się nie chce nawet na wF w szkole. Od dzieci trzeba wymagać , a nie prosić ani pytać.