pomnik ofiar wojny renowacja 2-001

Odrestaurowany Pomnik Ofiar Wojny, który przez kilkadziesiąt lat stał na olkuskim rynku, za kilka tygodni powinien znaleźć się w parku miejskim przy ul. Mickiewicza. Poszukiwanie nowej lokalizacji wzbudzało wiele emocji, głównie wśród środowisk kombatanckich, które nie wyobrażały sobie, że miejsce hołdu poległym w II wojnie światowej może zniknąć z centralnego placu miasta. Władze Olkusza, po konsultacjach społecznych, zdecydowały, że najodpowiedniejszym miejscem będzie park. Pomnik miał się tam znaleźć w ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Kwestie formalne spowodowały przesunięcie terminu montażu na marzec.

Pomnik znajdzie się w parku miejskim przy alejce prowadzącej od wejścia przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i ul. Górniczej w stronę placu zabaw, naprzeciwko obelisku poświęconego generałowi Buchowieckiemu. Na razie odrestaurowany pomnik nadal jest w krakowskiej pracowni konserwatorskiej. Jaki zakres prac przewidziano w kosztorysie inwestorskim, według którego wszelkie prace związane z nową lokalizacją pomnika mogą kosztować 25 tys. złotych? – Chodzi o przygotowanie miejsca pod budowę, usadowienie obelisku, wykonanie placyku w kształcie półkola łączącego alejkę w parku z pomnikiem tak, by można swobodnie podejść pod pomnik. Konieczne jest też nasadzenie zieleni oraz wykonanie oświetlenia, by wyeksponować monument. Ile te prace będą kosztować, okaże się po wyłonieniu ich wykonawcy – informuje rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Jarosław Medyński. Pod pomnikiem znajdą się urny z ziemią z pól bitewnych, które wykopano przy okazji jego demontażu z rynku.

Kilka miesięcy temu władze miasta zapowiadały, że pomnik stanie w parku w ostatnim kwartale 2012 roku. Tak się jednak nie stało. – Na to złożyło się kilka czynników, m. in. konsultacje dotyczące lokalizacji czy badania proponowanych miejsc, gdzie mógłby stanąć pomnik pod kątem możliwości technicznych i organizowania tam uroczystości. Aby pomnik został usytuowany w parku, niezbędne było uzyskanie opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz wprowadzenie zmian w uchwale ustanawiającej na obszarze parku pomnika przyrody. Gdy stosowna uchwała została zmieniona, dopiero wówczas można było wykonać projekt. Następnie planowana inwestycja musiała być zgłoszona do starostwa powiatowego. Zgodnie z procedurami, jeśli w ciągu 30 dni zgłoszenie nie jest zakwestionowane, można przystąpić do robót. Kwestie formalne przeciągnęły się, stąd decyzja, by z montażem pomnika poczekać do wiosny. Jeśli tylko aura pozwoli, prace rozpoczną się w marcu – dodaje Jarosław Medyński.

pomnik ofiar wojny renowacja 3-001

26
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
26 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Kaktus ci wyrósłjan hrabiaABhrabia jan Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kaktus ci wyrósł
Kaktus ci wyrósł

[quote name=”Kaktus”]
Byłbym wdzięczny gdybyś nie podszywał/ła się pod mój nick. To troszkę nie tak, prawda ??[/quote]
Prawda.

Kaktus
Kaktus

[quote name=”Kaktus”]AAAAAAAAAdam??? Ten z komina??? Taki analfabeta i tutaj nami poniewiera??? NIEEEEEEEEEE!!![/quote]
Byłbym wdzięczny gdybyś nie podszywał/ła się pod mój nick. To troszkę nie tak, prawda ??

B
B

wydao się , ale ja wam jeszcze zrobię cha cha, cha bando komunistow slugusó stalina i bieruta.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

Szanowny B!
Zastanawiam się, czy pańskie poszukiwania człowieka MĄDREGO, takiego który dorównał by Panu mądrością mają szansę zakończyć się sukcesem w dającej się przewidzieć przyszłości. Nie wydaje mi się by udało się Pan kogoś takiego. Zwłaszcza gdy robi się wszystko by takich nie widzieć.
Mimo wszystko życzę powodzenia i dużo, dużo zdrowia.

B
B

Do dyl_sowizdrzał – co za głupi nik!
Ja zwracałem sie do tych mądrzejszych komunistów, jezeli w ogóle tacy istnieja. Zgadzam się z panem pomnik komunistów, czytaj Marczukiewicza stałby na rynku obok szaletow. Odległość nie jest ważna 10 czy 100 metrów, zawsze obok szaletow, więc nie pisz pan głupot. Pomnik powinie stać w miejscu w ktorym widzi go najwiecej ludzi. Już dawno rynek Olkuski stracił status najwiekszej oglądalności. Dzisiaj najwięcej ludzi odwiedza Cerfur i o tamto miejsce powinni postkomunisci walczyć. Ale dzisiejsi postkomuniści nie sa nawet głupi oni są smieszni.

Kaktus
Kaktus

[quote name=”A”]Do hugo knoteZnowu wylazł z pana człowiek pozbawiony kultury osobistej, znowu pan ubliża, kazdemu i wszystkim, co myslą inaczej. Pański umysł jast tak płytki, że nie potrafi zrozumieć podstawowych pojęć. Jak ten koń ma pan klapki na oczach i rży tylko: komuno wróć, komuno wróć, komuno wróć, a ona nie wraca. Jęzeli już to należało grzecznie odpisać, że nie zgadza się z przed mówcą, bo mimo błędu powinien według pana stanąć na najbardziej eksponowanym miejscy, czyli gdzieś blisko kościoła. A tak to wychodzi pan na bufona, do tego jeszcze niedouczonego. Nawet nie na głupiego komuniste, tylko na śmiesznego komuniste,… Czytaj więcej »

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”B”]Kazde miejsce dla ustawienia pomnika jest dobre. …[/quote] Takiej bredni już dawno nikt w dyskusjach w PO nie napisał. Dlaczego w takim razie popiersie Piłsudskiego nie stoi pomiędzy dwoma szaletami na rynku, a pomnik poświęcony ofiarom komunizmu w kanale Baby? Szastasz Waść (Aśćka) terminem postkomunizm jak wytrychem, który ma być argumentem – panaceum na wszystkie działania olkuskich wandali. Wymyśłeś (łaś) sobie jakąś wirtualna wagę, na której ważysz czyja ofiara była lepsza, bardziej zasłużona i bardziej godna uczczenia. Jak gdyby jedni byli Polakami, a inni nimi nie byli. Dokładnie wiesz ilu Polaków zamordowali komuniści, a ilu naziści. Pomnik to forma… Czytaj więcej »

jan hrabia
jan hrabia

knocie 😆 za krótko do szkoły chodziłeś i nie masz pojęcia o historii faszyzmu ,nazizmu .a poza tym nie jesteś w stanie mnie ubliżyć za krótki jesteś 😆 😆 😆 😆

A
A

Do hugo knoteZnowu wylazł z pana człowiek pozbawiony kultury osobistej, znowu pan ubliża, kazdemu i wszystkim, co myslą inaczej. Pański umysł jast tak płytki, że nie potrafi zrozumieć podstawowych pojęć. Jak ten koń ma pan klapki na oczach i rży tylko: komuno wróć, komuno wróć, komuno wróć, a ona nie wraca. Jęzeli już to należało grzecznie odpisać, że nie zgadza się z przed mówcą, bo mimo błędu powinien według pana stanąć na najbardziej eksponowanym miejscy, czyli gdzieś blisko kościoła. A tak to wychodzi pan na bufona, do tego jeszcze niedouczonego. Nawet nie na głupiego komuniste, tylko na śmiesznego komuniste, cha… Czytaj więcej »

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”hrabia jan”]….. faszyści to byli we włoszech u nas mordowali niemcy,tylko to było by nipoprawność polityczna[/quote]Za wikipedią:Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie i wł. fascio – wiązka, związek) – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii… Czytaj więcej »

B
B

Kazde miejsce dla ustawienia pomnika jest dobre. Nie jest dla mnie zrozumiale dlaczego postkomuniści upierają się aby stał ten pomnik akurat w rynku. Przecież w Krakowie istnieje wiele pomników na plantach. I nikt nie mówi, że to haniebne miejsce. Dlaczego planty Krakowskie są dobrym miejscem dla pomników a miejski park w Olkuszu nie? Niech się wypowie w tej sprawie ale sensownie jakiś postkomunista. Natomiast za karygodne i haniebne nalezy uznać krytykowanie przez postkomunistów budowę Pomnika Ofiar Komunizmu. Kazdy pomnik upiękasz miasto. Ten pomnik ma sens historyczny i jest dla wielu Polaków pamiątką po ludziach im bliskich. Na pewno, więcej Polaków… Czytaj więcej »

Hugo Knote
Hugo Knote

[quote name=”hrabia jan”]pomnik z błędami historycznymi powinien być jak najgłębiej schowany.Napis zapewne Pan Marczukiewicz musiał wykuć jak mu czerwoni kazali.tj. faszyści to byli we włoszech u nas mordowali niemcy,tylko to było by nipoprawność polityczna[/quote]
Janie „Hrabio”
Mój dziadek wchodził na konia po plecach „Jana” takich jak Pan. 😛

hrabia jan
hrabia jan

pomnik z błędami historycznymi powinien być jak najgłębiej schowany.Napis zapewne Pan Marczukiewicz musiał wykuć jak mu czerwoni kazali.tj. faszyści to byli we włoszech u nas mordowali niemcy,tylko to było by nipoprawność polityczna

Hugo Knote
Hugo Knote

Część druga
Może Straż Miejska lub Policja będą wystawiały wartę 24 godzinną z dowódcą warty włącznie. Wojska niestety już w rejonie Olkusza nie uświadczysz, bo pewnie na nich scedowano by ten patriotyczny obowiązek. Reasumując, jeśli ten pomnik zostanie przeniesiony do parku to będzie świadczyło jedynie o mieszkańcach tego miasta, iż zezwolili na ten mało szlachetny czyn. Zresztą obecni mieszkańcy Olkusza to „ptoki”, którzy mają gdzieś historię i zacność tego „Srebrnego Grodu”, który jakże gościnie przyjął ich w swoje progi. Oni (ptoki) są jak huba przyklejona do drzewa ssie jej soki a nic w zamian nie dając. Pozostawiam krajanom temat do przemyśleń.

Hugo Knote
Hugo Knote

Część pierwszaGeniusz decydentów jest wręcz porażający. Nowe miejsce pomnika, który ma upamiętniać ofiary wojny mógł zrodzić się jedynie w chorych umysłach zaczadziałych z nienawiści do wszystkiego, co powstało w czasach PRL-u. W/w pomnik przecież nie gloryfikuje jednych a pomniejsza znaczenie poniesionej daniny krwi drugich. Oni wszyscy złożyli swoje życie dla Ojczyzny! Rynek, szczególnie teraz po rewitalizacji z jego nowymi elementami byłby idealnym i godnym miejscem dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci naszych rodaków. Myślę, iż nasi włodarze wybrani, o czym należy pamiętać głosami Olkuszan pragną zadowolić wszelakiej maści „obszczy murków” zapominając o światłych mieszkańcach. No chyba, że liczą na głosy i wdzięczność… Czytaj więcej »

PXT
PXT

Ostatnio staje się modne „trendy i na topie” w naszym kraju, odcinanie korzeni i dewaluowanie historii. Rozumiem, że europeizacja stawiana jako priorytet nie wyklucza się z pielęgnowaniem historii poszczególnych jej Narodów. Inne Narody bez kompleksów hołubią swoje tradycje narodowe a w Polsce zauważyłem, że wielu dąży do tego żeby nasze tradycje zaszeregować do kategorii „obciachu”, „wiochy”,a nawet „oszołomstwa”. A teraz jeszcze się do tego podłącza dewaluowanie pamięci narodowej i odstawianie jej na margines w tym amoku dążenia do tak zwanej europejskiej cywilizacji z hasełkami postępu i wychodzenia z ciemnogrodu. Naród bez korzeni straci swoją tożsamość. I bynajmniej nie chodzi tu… Czytaj więcej »

Piotr B.
Piotr B.

Moim skromnym zdaniem , pomnik poswiecony wszystkim ofiarom wojny powinien powrocic na rynek.
Nie powinno to podlegac zadnej dyskusji.

Kaktus
Kaktus

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”][quote name=”Kaktus”]Do Dyl_Sowizdrzał

Szkoda drogi Dylu, że nie dostrzegłeś w moim poście ironi. Natomiast z Twoim wywodem odnośnie treści i umiejscowienia pomnika, w całości zgadzam się.[/quote]

Trudno jej było nie dostrzec. Lektura wszystkich wypowiedzi w tym wątku skłoniła mnie jednak do takiego właśnie jednoznacznego komentarza. Jeżeli ktoś taki jak AAdam zupełnie poważnie pisze takie brednie, to jest w stanie również Twoją ironię odczytać jako „miód na jego serce”.[/quote]
No tak, masz rację. Nie pomyślałem o tym. Gratuluję przenikliwości, dobre. 😛

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”Kaktus”]Do Dyl_Sowizdrzał

Szkoda drogi Dylu, że nie dostrzegłeś w moim poście ironi. Natomiast z Twoim wywodem odnośnie treści i umiejscowienia pomnika, w całości zgadzam się.[/quote]

Trudno jej było nie dostrzec. Lektura wszystkich wypowiedzi w tym wątku skłoniła mnie jednak do takiego właśnie jednoznacznego komentarza. Jeżeli ktoś taki jak AAdam zupełnie poważnie pisze takie brednie, to jest w stanie również Twoją ironię odczytać jako „miód na jego serce”.

Kaktus
Kaktus

Do Dyl_Sowizdrzał

Szkoda drogi Dylu, że nie dostrzegłeś w moim poście ironi. Natomiast z Twoim wywodem odnośnie treści i umiejscowienia pomnika, w całości zgadzam się.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

Dla przypomnienia.
Na pomniku znajduje się napis – dedykacja: Poległym za Ojczyznę, pomordowanym przez faszystów w latach 1939 – 1945.

Autorem pomnika jest Pan Marczukiewicz (nie Marciukiewicz).
Pomnik powinien łączyć wszystkich tych, którzy czczą pamięć wszystkich poległych za Ojczyznę (na Westerplatte, w Katyniu, Miednoje, Oświęcimiu, Narwiku, Lenino, Monte Cassino, w bitwach partyzanckich i powstaniu Warszawskim) i pomordowanych przez faszystów. Zwykła ludzka przyzwoitość powinna w tym przypadku determinować zachowania wszystkich ludzi.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

Do Panów Kaktus, AAdam. Szanowni Panowie!Napis na pomniku wyraźnie i jednoznacznie wskazuje komu pomnik został poświęcony. Jego miejsce na olkuskim rynku jest miejscem najwłaściwszym z właściwych, niezależnie od tego, kto pomnik ufundował. Gdyby stosunek do wszystkich pomników w Polsce miał zależeć od tego, kto je stawiał to 75 procent z nich nie znalazło by miejsca tam gdzie obecnie stoją. Wyłącznie barbarzyństwo obecnie decydujących o jego losach powoduje, iż pomnik ten w parku miejskim podzieli los „pichackiej” fontanny. Przecież taki los zapisali mu decydenci. Ofiary faszyzmu z lat 1939 – 1945 zostały tym pomnikiem uczczone godnie i sprawiedliwie. Czy ofiary te… Czytaj więcej »

Kaktus
Kaktus

[quote name=”AADAM”]Pamnik autorstwa Pana Marciukiewicza, nie pasował do rynku. Ma nowoczesną forme, która nie pasowała do naszego rynku. Dobrze się stało, że włodarze miasta przeniesli ten pomnik w inne miejsce. Czy najlepsze miejsce trudno obecnie ocenić zobaczymy jak zostanie postawiony. Osobiscie widziałbym dla niego inne miejsce. Druga sprawa to polityczny aspekt tego pomnika, ktory uważany jest przez komunistów jako poswięcony ich ofiarom. Stąd ten fałszywy głos E.K. iż jakaś grupa stawia sobie pomnik ofiar komunizmu. Jest to haniebne wypowiedź, że ktoś osmiela się sprzeciwiać i krytykować pomnik poświęcony ludzom, którzy oddali niewinnie zycie, aby dzisiaj jakis E.K. mógł zyc w… Czytaj więcej »

AADAM
AADAM

Pamnik autorstwa Pana Marciukiewicza, nie pasował do rynku. Ma nowoczesną forme, która nie pasowała do naszego rynku. Dobrze się stało, że włodarze miasta przeniesli ten pomnik w inne miejsce. Czy najlepsze miejsce trudno obecnie ocenić zobaczymy jak zostanie postawiony. Osobiscie widziałbym dla niego inne miejsce. Druga sprawa to polityczny aspekt tego pomnika, ktory uważany jest przez komunistów jako poswięcony ich ofiarom. Stąd ten fałszywy głos E.K. iż jakaś grupa stawia sobie pomnik ofiar komunizmu. Jest to haniebne wypowiedź, że ktoś osmiela się sprzeciwiać i krytykować pomnik poświęcony ludzom, którzy oddali niewinnie zycie, aby dzisiaj jakis E.K. mógł zyc w wolnej… Czytaj więcej »

PXT
PXT

Moim zdaniem ten pomnik wcale nie zaburzy a wzbogaci wyglądu rynku. Do parku absolutnie nie pasuje nawet pod względem architektonicznym o mentalnym nawet nie wspomnę, zwłaszcza że to właśnie na rynku nasi przodkowie leżeli w pamiętną Krwawą Środę. No i ma świecki styl gdyby ktoś miał dziś tak modne wątpliwości czepiając się co do symboli religijnych w miejscach publicznych. Jago budowa jest całkowicie spójna z projektem wyglądu murów starego magistratu jaki planuje się wystawić, nawet może stanowić świetną architektoniczną „przeciwwagę” dla nich. Odstawianie go na bocznicę trochę nie przystoi.

E. K.
E. K.

Dość estetyczny pomnik chowa się w ciemnym parku obok placu zabaw dla dzieci a grupka mieszkańców miasta w tym samym czasie stawia sobie jakiś koszmarek przy wylocie z ul. Augustiańskiej…