Blisko 300 osób, a wśród nich poseł Jacek Osuch, burmistrz Dariusz Rzepka i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszek Osuch, przybyło w niedzielę 6 stycznia do Miejskiego Ośrodka Kultury, by wziąć udział w dorocznym Koncercie Bożonarodzeniowym. Chętni do wspólnego przeżywania atmosfery świąt, mimo ataku zimy, włączyli się do wspólnego kolędowania nierzadko całymi rodzinami. Byli wśród nich dziadkowie, ich dorosłe już dzieci i wnuki. Zapewne dlatego, że koncerty te, podobnie jak organizowane również przez MOK przed Wigilią, łączą tradycję z nowoczesnością, ukazując wielowymiarowość i ponadczasowość bożonarodzeniowych pieśni. Łączenie pokoleń następuje podczas tych koncertów nie tylko wśród publiczności, ale też wśród występujących. W niedzielny wieczór Trzech Króli przeplatały się świąteczne utwory w wykonaniu zespołów folklorystycznych świetlic MOK ze śpiewem dzieci, młodzieży i dorosłych – laureatów eliminacji powiatowych XIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Koncert rozpoczęła wielekroć nagradzana na znanych przeglądach kultury ludowej grupa śpiewacza „Pomorzany”. Podobnie jak pierwszy, tak i wszystkie następne występujące tego wieczoru zespoły folklorystyczne pojawiały się nie na scenie, lecz pomiędzy widzami, dodatkowo zachęcając ich w ten sposób do wspólnego śpiewania.

 

Po występie „Pomorzan” dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan ogłosiła wyniki eliminacji powiatowych XIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Tym razem do rywalizacji o udział w finałowych przesłuchaniach, zaliczanego do największych tego typu konkursów w Polsce, zgłosiło się ponad 180. wykonawców. Oceniało ich jury w składzie: Krzysztof Ziętek, Marcin Wiercioch i Aleksandra Kalicka. Podczas Koncertu Bożonarodzeniowego wyłonionym przez nich laureatom nagrody wręczył burmistrz Dariusz Rzepka, pod którego patronatem odbywają się organizowane przez olkuski MOK etapy regionalne. Gratulacje, dyplomy i upominki z rąk burmistrza odebrało 13. wokalistów. W kategorii dzieci I miejsce wyśpiewała Sonia Polak z MOK w Bukownie, dwa II miejsca ex aequo przyznane zostały podopiecznym MOK w Olkuszu Annie Gaweł i Krzysztofowi Zborowskiemu, zaś III miejsce – Zofii Węglarz, również z MOK w Olkuszu. Wśród młodzieży jury najwyżej oceniło Rafała Gałkę z Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu, II miejsce zdobyła uczennica tej samej szkoły Kamila Sioła, natomiast III miejsce przypadło Aleksandrze Pałce z MOK w Olkuszu. W tej kategorii przyznane zostały też dwa wyróżnienia, a to dla Natalii Zięby z Ogniska Muzycznego „Żaczek” oraz Natalii Jajkiewicz z MOK Olkusz. I miejsce w kategorii dorosłych zdobyły laureatki II nagrody ogólnopolskiego finału ubiegłorocznego XVIII Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Duet PaMa, czyli Patrycja Patrykiewicz i Magdalena Mączka z MOK w Olkuszu. II miejsce przypadło Magdalenie Nawarze z MOK w Olkuszu, zaś III – Mateuszowi Wojtylasowi ze Strzegowej. Dyplomy uznania burmistrz Dariusz Rzepka wręczył również instruktorom i opiekunom laureatów. Na zakończenie ceremonii wszystkim obecnym złożył noworoczne życzenia.

Po uhonorowaniu zwycięzców resztę wieczoru salę widowiskową MOK wypełniały nawiązujące do świąt ballady oraz pieśni. Każdy występ kolejnego z nagrodzonych i wyróżnionych uczestników festiwalowych eliminacji poprzedzały prezentacje zespołów folklorystycznych. Oprócz wspomnianych już „Pomorzan” kolędy śpiewały tego dnia grupy z Troksa, Kosmolowa, Niesułowic, Gorenic, Braciejówki oraz wielopokoleniowy zespół z Zawady.
Gdy ucichły już ostatnie muzyczne wspomnienia minionych świąt dyrektor MOK zaprosiła wszystkich obecnych na tradycyjną degustację wigilijnych potraw.

Już wkrótce, bo 17 stycznia br. w Będzinie rozpoczną się trzydniowe finałowe przesłuchania XIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Nasze miasto, powiat i region reprezentować tam będą wyłonieni przez jury eliminacji rejonowych wokaliści: Sonia Polak, Krzysztof Borowski, Rafał Gałka, Kamila Sioła i Duet PaMa. Trzymamy kciuki!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MMM
MMM
9 lat temu

Do wszystkich mądrych ludzi
Szkoda naszego czasu na polemikę z tym bufonem nogieciem. Miasto wyznaniowe – wiekszej głupoty nie czytałem od dawna. Nikt nie broni być ateista ale prawdziwi madrzy ateiści nie obnoszą się z tym i nie krytykują ludzi inaczej myślących. To robią tylko ludzie mali, głupi, bez kultury osobistej. Brak społecznej akcetacji zastepuja kłamstwem, agresją i obelgami.

Piotr Nogieć
Piotr Nogieć
9 lat temu

„Olkusz tonie w śmieciach i brudzie” – taki kolejny delikatny w stosunku do rzeczywistości artykuł przeczytałem niedawno na Przeglądzie Olkuskim, opisujący wygląd naszego miasta.

Uważam, że władze Olkusza zbyt angażują się w życie religijne, bezpodstawnie tworzą i umacniają miasto wyznaniowe, a zbyt mało poświęcają czasu na rozwój miasta nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom. Co mieszkańcy na to?

/komentować może każdy, ale nie będę odnosił się i komentował wpisów nie podpisanych własnym imieniem i nazwiskiem/.