plac zabaw

Dwie kolejne inicjatywy z terenu powiatu olkuskiego zostaną zrealizowane w ramach akcji PZU „Pomoc to moc”. Wszystko to w dużej mierze dzięki wsparciu internautów.

Jak już kilkukrotnie informowaliśmy na naszych łamach, PZU od kilku lat dofinansowuje projekty, których realizacja zapobiegnie lub zmniejszy skutki wypadków komunikacyjnych. W tym roku akcja przebiega pod hasłem: „Zdrowa i bezpieczna rodzina”. Co miesiąc wybierane są najlepsze projekty, które uzyskują dofinansowanie. Wśród nich znalazły się przedsięwzięcia z Klucz i Olkusza. 

„Naukowy Plac Zabaw” to inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach. Ma to być nietypowe miejsce, którego użytkownicy będą zdobywać wiedzę przez zabawę. Na palcu znajda się cztery strefy: muzyczna, iluzji, naukowa i sensoryczną. Organizatorzy zapewniają, że obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. W projekcie zaplanowano urządzenia o konstrukcji stalowej w kolorze zielonym i fioletowym: głuchy telefon, kołyska Newtona, koła optyczne, krzywe zwierciadła, tablice ze złudzeniami, panel muzyczny, ściana do pisania, wir wodny. Plac zabaw powstanie przy szkole podstawowej. Na swoją inicjatywę stowarzyszenie otrzymało 70 676,25 złotych.

Stowarzyszenie „Res Sacra Miser” w Olkuszu otrzymało 65 360 złotych na utworzenie rodzinnego ogrodu zabaw integracyjno – terapeutycznych. W miejscu tym niepełnosprawne dzieci będą mogły m. in. zintegrować się ze swoimi rówieśnikami przez wspólne spędzanie wolnego czasu oraz przez zabawę w bezpiecznym, przyjaznym miejscu. Autorzy projektu zakładają utworzenie następujących stref zabaw: „Pomysły na zmysły”- zabawy stymulujące rozwój zmysłów, „Słucham – działam” zabawy poprzez muzykę i taniec”, „Doświadczam – tworzę”- zabawy poprzez doświadczanie, „Ruch dobry na wszystko”- zabawy ruchowe usprawniające motorykę. W poszczególnych strefach będą prowadzone cykliczne zajęcia integracyjno – aktywizujące i terapeutyczne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę wspieraną przez wolontariuszy. W ogrodzie znajdą się m. in. domki interaktywne, przeplotnie, ścianki funkcyjne, tory przeszkód, bujaki, huśtawki, które umożliwią korzystanie z nich dzieciom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach i tym, które nie potrafią samodzielnie usiąść. Wsparcie z PZU wynosi 65 360 złotych.

Internauci nadal mogą wspierać inicjatywę z naszego powiatu składającą się z dwóch projektów: „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Szkoła odblaskowa”. To dwie coroczne akcje profilaktyczno – edukacyjne organizowane przez fundację Bezpieczny Powiat Olkuski. Fundacja zamierza kupić materiały odblaskowe dla około 3 tys. uczniów szkól podstawowych z terenu powiatu olkuskiego. Na ten cel chce pozyskać wsparcie w wysokości 3 500 złotych.

Wystarczy wejść na stronę www.pomoctomoc.pl, odnaleźć projekt i kliknąć ikonkę „poprzyj inicjatywę”.

Fot. pixabay.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze