Powiat

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie rozdzielenia kwoty 550 tys. zł na tegoroczną edycję konkursu „Małopolskie Kapliczki” – dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. Wsparcie finansowe otrzymały 52 podmioty, a wśród nich gmina Wolbrom, która na zaplanowaną rewitalizację kapliczki w Łobzowie otrzyma 10 tys. zł.

Stare kapliczki stanowiące ważny element polskiej historii, często fundowane były jako dziękczynne lub przebłagalne wota dla upamiętnienia wydarzeń ważnych dla konkretnej wspólnoty. Dziś również są istotnym czynnikiem budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Głównym kryterium przyznania dotacji przez samorząd wojewódzki był zły stan techniczny kapliczek, który zagraża ich istnieniu oraz duża ich wartość historyczna i artystyczna.

Wolnostojąca, wybudowana w stylu neogotyckim kapliczka domkowa w Łobzowie, na której remont udało się pozyskać dofinansowanie Gminie Wolbrom, zlokalizowana jest w centrum wsi, przy drodze wojewódzkiej, nieopodal apteki, ośrodka zdrowia, szkoły i remizy OSP. Niestety nie zachowała się informacja o dokładnym czasie i okolicznościach budowy kapliczki, ani też o jej fundatorach. Fachowcy na podstawie wyglądu obiektu oceniają, że mógł powstać w końcu XIX w. Współcześnie dla wielu osób to tylko stara, niepozorna murowana „budka”, relikt przeszłości, który szybko mija się, przejeżdżając obok, ale kiedy rozmawiamy o tej kapliczce z osobami pamiętającymi dawniejsze czasy, kiedy ożywiają w ich pamięci wspomnienia z dzieciństwa, na ich twarzach pojawia się sentymentalny uśmiech. Jak wspominają starsi mieszkańcy – jeszcze całkiem niedawno (ale już ćwierć wieku temu) kapliczka była ważnym elementem we wsi. Wokół niej od „pradawnych czasów” zbierali się mieszkańcy, by śpiewać „majówki” – majowe nabożeństwo do Matki Bożej, której obraz znajduje się we wnętrzu kapliczki. – Jako dzieci bardzo dbałyśmy, żeby zawsze było tu czysto i stały świeże kwiatki – najczęściej polne: kaczeńce, niezapominajki, stokrotki… – opowiadają spotkane przy kapliczce łobzowianki, żałujące, że nie ma już dawnej wspólnoty i dbających o kapliczkę dzieci, których na dodatek we wsi dziś jest znacznie mniej, no i mają inne zajęcia, niż modlitwa przy przydrożnej kapliczce…

Konkurs „Małopolskie Kapliczki”, do którego w roku bieżącym złożono 154 wnioski, na ogólną kwotę oczekiwanej dotacji z budżetu województwa w wysokości niemal 2,8 mln zł., kierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego z Małopolski, podejmujących współpracę z właścicielami posesji, na których stoją zabytkowe kapliczki, w celu przeprowadzenia fachowych prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych przy tych obiektach. Zaplanowane do rewitalizacji kapliczki nie muszą figurować w rejestrze zabytków województwa, ale powinny charakteryzować się wartościami artystycznymi i historycznymi. Założenia konkursu przewidują, że maksymalna kwota dofinansowania wynosi 25 tys. zł, lecz nie więcej niż 60% kosztów realizacji całości prac, ale w roku 2021 żaden z wnioskodawców nie otrzymał dotacji wyższej niż 15 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze