smog umwm

Statystyki są alarmujące – 98% Małopolan oddycha powietrzem, które zawiera zbyt dużą ilość rakotwórczego benzo(a)pirenu. Trzeba więc działać nie tylko szybko i skuteczne, ale też według dobrego planu. Właśnie dlatego Województwo Małopolskiego przygotowuje aktualizację Programu ochrony powietrza dla naszego regionu.

Już ruszyły konsultacje tego projektu. Do 30 listopada możesz zgłosić swojego uwagi i pomóc jeszcze lepiej walczyć ze smogiem w Małopolsce.
– Małopolanie mają coraz większą świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza. Wiedzą, że wiążą się z tym poważne problemy zdrowotne i rozumieją, że to również od nich zależy czy w ciągu kilku najbliższych lat oni i ich dzieci będą żyć w zdrowszej atmosferze. Dlatego wierzę, że chętnie włączą się w konsultacje społeczne nad aktualną wersją Programu ochrony powietrza dla naszego województwa – przekonuje wicemarszałek Wojciech Kozak.

Program ochrony powietrze dla Województwa Małopolskiego to dokument, który wytyczy kierunki walki z zanieczyszczeniem powietrza w ciągu najbliższych lat. Jednym z jego najważniejszych założeń jest wprowadzenie uchwały antysmogowej dla obszaru całego województwa. Wprowadzi ona m.in. ograniczenia stosowania urządzeń grzewczych, które nie spełniają wymagań klasy 5 lub ekoprojektu. Więcej wymagań i rozwiązań, jakie proponuje nowa wersja Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego, można sprawdzić w treści projektu, który jest dostępny na stronie.

Powiedz nam, co myślisz
Właśnie trwają konsultacje społeczne nowych zapisów Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego – warto się więc z nimi zapoznać, przyjść na spotkania konsultacyjne i przekazać swoje uwagi. Wnioski do projektu można przekazywać do 30 listopada 2016 r., elektronicznie (e-mail: powietrze@umwm.pl) pisemnie (na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków) lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM.

Mieszkańcy, którym nie jest obojętna jakość powietrza, jaką oddychamy w Małopolsce, mogą również wybrać się na spotkanie, które w ramach konsultacji społecznych zostanie zorganizowane 23 listopada 2016 r. o godz. 16:00 w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego przy al. Jana Pawła II 39 w Krakowie.

Przypomnijmy, że mieszkańcy w realizacji zapisów Programu ochrony powietrza mogą liczyć na pomoc eko-doradców – specjalistów zatrudnionych w gminach, którzy pomogą m.in. w wyborze najlepszych sposobów ogrzewania i ocieplenia budynku, a także w zdobyciu dofinansowania na ten cel. Lista gminnych Eko-doradców dostępna jest na stronie.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Nie zgadzam sie
Nie zgadzam sie
7 lat temu

[quote name=”trzeźwo myślący”]Urząd bije na alarm, ale urząd sam zgotował ludziom ten los.Skoro zabudowuje sie każdą wolną przestrzeń, buduje sie na wzgórzach w korytarzach przewiewu wiatru, , drogi przelotowe prowadzi przez środek miasta, betonuje sie rzeki żeby osuszyć naturalne rozlwewiska in tereny zielonensxsc, tylko z miast tworzy się enklawy ośrodków dających zatrudnienie to wiadomo że smog w jednym miejscu.,Wyjedz 20 km od Krakowa a smogu nie ma.[/quote]
Poszukaj artykuł w przeglądzie z ostatnich dni ze burmistrz Olkusza doprowadza nasze miasto do tego samego w imię zaspokojenia potrzeb wąskiej grupy. Niech żyje wolna amerykanka w budownictwie i jej słońce jury

trzeźwo myślący
trzeźwo myślący
7 lat temu

Urząd bije na alarm, ale urząd sam zgotował ludziom ten los.Skoro zabudowuje sie każdą wolną przestrzeń, buduje sie na wzgórzach w korytarzach przewiewu wiatru, , drogi przelotowe prowadzi przez środek miasta, betonuje sie rzeki żeby osuszyć naturalne rozlwewiska in tereny zielonensxsc, tylko z miast tworzy się enklawy ośrodków dających zatrudnienie to wiadomo że smog w jednym miejscu.,Wyjedz 20 km od Krakowa a smogu nie ma.