Powiat

Od 29 kwietnia do 8 maja funkcjonariusze Straży Leśnej wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili ogólnopolskie działania Straży Leśnej pod kryptonimem „Majówka 24” ukierunkowane na zwalczanie i przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu na terenach Lasów Państwowych. Akcja miała na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na obszarach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Policjanci i funkcjonariusze Straży Leśnej prowadzili działania prewencyjno-kontrolne na najczęściej uczęszczanych szlakach turystycznych oraz w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Kontroli poddano teren „Pojezierza Olkuskiego”, a także lasów, gdzie obowiązują zakazy wstępu ze względu na występujące tam zapadliska. Podczas akcji  mundurowi ujawnili prawie 30 wykroczeń. Na osoby łamiące zakazy i zachowujące się niezgodnie z prawem nakładano mandaty karne. „Pojezierze Olkuskie”  w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów odwiedzających to miejsce. W mediach społecznościowych ciągle pojawiają się filmiki i zdjęcia z relacji osób tam przebywających. Są to rowerzyści, młodzież korzystająca z powstałego „zalewiska”, rodziny odpoczywające na piasku, miłośnicy grilla, a nawet  osoby pływające skuterem wodnym. Niestety osoby te zapominają o obowiązujących tam od dawna zakazach wstępu i lekceważą powyższe przepisy, nie mając świadomości o poważnych konsekwencjach i zagrożeniach. Nadleśnictwo Olkusz, które jest właścicielem terenu umieściło na tym obszarze wiele tabliczek informacyjnych. Część z nich informuje o tym, że  obszar jest objęty stałym zakazem wstępu ze względu na znajdujące się na nim uprawy leśne oraz na zagrożenie w postaci możliwej erozji. Inne informują o zakazie kąpieli ze względu na grząskie dno. Pomimo tego mieszkańcy i turyści bezmyślnie łamią przepisy i wchodzą na ten teren. Niektórzy wręcz niszczą znaki, co powoduje, że wiele turystów nie ma świadomości o istniejącym tam zagrożeniu i zakazie wstępu. Akcja prowadzona była również na terenach leśnych w Olkuszu, Bukownie oraz Kluczach, gdzie występują niebezpieczne zapadliska. Obszary te są stosownie oznaczane taśmami oraz tabliczkami informującymi o zakazie wstępu i występującym niebezpieczeństwie. Niestety podczas kontroli można tam było spotkać wielu młodych ludzi, którzy urządzali sobie w tych miejscach imprezy. W okresie letnim i wakacyjnym można spodziewać się, że takich sytuacji będzie znacznie więcej, a co za tym idzie, zwiększonej liczby kontroli prowadzonych przez Policję wspólnie ze Strażą Leśną. Przypominamy po raz kolejny, że przebywanie w takich miejscach jest szczególnie niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Nieprzestrzeganie niniejszego prawa miejscowego jest wykroczeniem, które zagrożone jest karą grzywny.

Apelujemy do mieszkańców, a także do turystów o przestrzeganie zakazu wstępu na obszar „Pojezierza Olkuskiego”, a także na tereny leśne, gdzie występują zapadliska.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze