rabsztyn2

Do końca roku powinny się zakończyć prace związane z realizacją trzeciego etapu zadania „Prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie zamku średniego w Rabsztynie” prowadzonego przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz. To kolejne z wielu działań podejmowanych w ostatnim czasie dla ratowania tego pięknego obiektu, który każdego roku odwiedzają tysiące gości i stał się chlubą olkuszan.

Kiedy przed trzema laty zaczęto odgruzowywać teren dawnego zamku średniego, który od XIV wieku wznosił się u podnóża skały, natrafiono na bardzo dobrze zachowane piwnice w zachodnim skrzydle zamku. Podjęto decyzję o ich odgruzowaniu. Po usunięciu gruzu okazało się, że w części piwnic zachowały się oryginalne sklepienia kolebkowe, a nawet tynki. W trakcie prac archeologicznych znaleziono wiele fragmentów renesansowej kamieniarki o wysokich walorach artystycznych. Ciekawym odkryciem było znalezienie fundamentów wieży obronnej, która wznosiła się w południowo-zachodnim narożniku zamku oraz zamkowej studni wykutej w skale, na której wznosi się zamek. Przed trzema laty odkryte mury i piwnice zabezpieczono tymczasową, drewnianą konstrukcją, a w tym roku przystąpiono do dalszego etapu prac, których celem jest zabezpieczenie zabytkowej substancji i w przyszłości udostępnienie tej części zamku do zwiedzania.

 

rabsztyn4

Prowadzone obecnie prace polegają na zabezpieczeniu i uczytelnieniu przebiegu istniejących murów. Aby umożliwić zwiedzanie oraz komunikację pomiędzy pomieszczeniami piwnic i parteru, zostaną wykonane pomosty oraz schody stalowe. Podłogi w pomieszczeniach piwnic zostaną wyłożone kamiennymi płytami. Całe skrzydło zachodnie zamku zostanie przykryte łamanym dachem z blachy tytanowo-cynkowej, a szklane ściany pawilonu pozwolą na ekspozycje oryginalnej substancji zabytku od strony dziedzińca. Zostanie także wykonany taras widokowy w częściowo zrekonstruowanej narożnej wieży.

rabsztyn1

– Wykonanie tych prac pozwoli nam na zabezpieczenie cennych znalezisk i murów zamku średniego oraz w przyszłości udostępnienie tej części zamku zwiedzającym. Mamy już gotową koncepcję ekspozycji, jaka ma się znaleźć w tym skrzydle zamku. Chcemy, aby w ciekawy sposób pokazywała ona życie codzienne w średniowiecznym zamku. Wiemy, że w tym skrzydle znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, być może kuchnia, spiżarnia oraz łaźnia i do tego ma nawiązywać ekspozycja. Będziemy czynić starania o pozyskanie kolejnych środków zewnętrznych na jej urządzenie – wyjaśnia Agnieszka Kaczmarczyk, Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

rabsztyn5

Szacuje się, że realizacja prowadzonego obecnie zadania „Prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie zamku średniego w Rabsztynie etap III” będzie kosztowała około 730 tys. zł, z czego 200 tys. zł pokryje dotacja, jaką władze miasta pozyskały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 1 Ochrona Zabytków. Prace na zlecenie władz gminy wykonuje Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych “AMC” Andrzej Ciszewski z Mnikowa, a podwykonawcą jest olkuska firma Kondratowicz Przedsiębiorstwo Budowlane. Pierwotnie planowano, że prace rozpoczną się wcześniej, niestety poprzedni wykonawca wyłoniony w przetargu zrezygnował z realizacji zadania, co opóźniło rozpoczęcie prac.

UMiG Olkusz

rabsztyn3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sikorka
sikorka
7 lat temu

[quote name=”Radny Sejmiku Małopo”]Panowie Piasny i Orkisz nie tylko żeście nie zagłosowali to lobbowaliscie na forum subregionu małopolski zachodniej z innymistarostami aby dotacji nie przyznac .Ponieważ to starostowie na sbregionie koordynują i ustalają pomiędzy sobą które zadania mają być przegłosowane !!![/quote]
Andrzej. Nie mieszaj. Nie ma tam z ciebie dla Olkusza żadnego pożytku w tym sejmiku.

społ.dzienn.śledczy
społ.dzienn.śledczy
7 lat temu

Winy Pana Burmistrza nie ma tu żadnej, bo głosują powiaty. Populiści – neandernalczycy, próbują zwalić winę na niego ale tylko dlatego , że w swoim zacietrzewieniu nie dostrzegają prawdziwych zewnętrznych zagrożeń dla naszej gminy. Ogólnie ci prymitywni populiści są znani. To są ci szczekacze, którzy najgłośniej ujadają tzw. młodzi gołodupcy polityczni i ekonomiczni. A tak naprawdę, nigdy im nie chodziło o naszą gminę tylko by się dobrze w życiu ustawić. To ich pierwsza i ostatnia kadencja. I jeszcze ślą donosy. Najgorszy sort, który trzeba ujawniać bo to jest Piąta Kolumna w mieście !!!.

Radny Sejmiku Małopo
Radny Sejmiku Małopo
7 lat temu

Panowie Piasny i Orkisz nie tylko żeście nie zagłosowali to lobbowaliscie na forum subregionu małopolski zachodniej z innymistarostami aby dotacji nie przyznac .Ponieważ to starostowie na sbregionie koordynują i ustalają pomiędzy sobą które zadania mają być przegłosowane !!!

poinformowany
poinformowany
7 lat temu

[quote name=”Radny”]Panowie Piasny i Orkisz powiedzcie konkretnie dlaczego byliście przeciwni przyznaniu dotacji na zamek w Rabsztynie . Mieszkańcy Wam tego nie zapomną ![/quote]

Nawet gdyby starostowie głosowali za to Burmistrz otrzymałby zaledwie 5 głosów na 37 obecnych, czyli nadal brakuje 14 głosów by wniosek uzyskał większość. Burmistrz nic nie zrobił aby uzyskać poparcie dla swojej koncepcji. Wstać na Forum i odczytać z kartki prośbę to stanowczo za mało.

Uczestnik Forum
Uczestnik Forum
7 lat temu

Panie Orkisz to co ja wiem to przed głosowaniem na forum pan Piaśnik i pani Maria Jędrysik zwrócili się do pana z prośbą o to aby pan zagłosował za przyznaniem dotacji na zamek w Rabsztynie.

Radny
Radny
7 lat temu

Panowie Piasny i Orkisz powiedzcie konkretnie dlaczego byliście przeciwni przyznaniu dotacji na zamek w Rabsztynie . Mieszkańcy Wam tego nie zapomną !

poinformowany
poinformowany
7 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec Olkusza”]Gdyby pan Paweł Piasny i pan Jan Orkisz zagłosowali na subregionie Urzędu Marszałkowskiego za przyznaniem dotacji na zamek w Rabsztynie kwoty 1,8 mln zł. to prace przy zamku posunęły by się zdecydowanie dalej. Panowie wytłumaczcie się mieszkańcom dlaczego byliscie przeciwni dotacji dla gminy Olkusz która dostała by tę kwotę z żUnii Europejskiej . Pieniądze przepadły pytam czy wy jesteście obywatelami Gminy Olkusz ponieważ działacie przeciw rozwojowi tej Gminy.[/quote]
Konflikt wokół związku komunikacyjnego z gminami powiatu olkuskiego spowodował, że wniosek burmistrza Olkusza na subregionie poparło tylko 3 osoby na 37 uczestników . To jest ewidentna wina burmistrza. Szukanie winnych w powiecie jest śmieszne.

rzepka
rzepka
7 lat temu

Jedynka dla UMIG Olkusz za potworek „uczytelnienie”.Brrr….

Mieszkaniec Olkusza
Mieszkaniec Olkusza
7 lat temu

Gdyby pan Paweł Piasny i pan Jan Orkisz zagłosowali na subregionie Urzędu Marszałkowskiego za przyznaniem dotacji na zamek w Rabsztynie kwoty 1,8 mln zł. to prace przy zamku posunęły by się zdecydowanie dalej. Panowie wytłumaczcie się mieszkańcom dlaczego byliscie przeciwni dotacji dla gminy Olkusz która dostała by tę kwotę z żUnii Europejskiej . Pieniądze przepadły pytam czy wy jesteście obywatelami Gminy Olkusz ponieważ działacie przeciw rozwojowi tej Gminy.

autochton
autochton
7 lat temu

My, entuzjaści Ziemi Olkuskiej, jesteśmy zachwyceni trwającą od lat kilku renowacją i rekonstrukcją zamku rabsztyńskiego, i czekamy cierpliwie na jej ostateczne efekty. Jedyne, co psuje nieco tę rekonstrukcję, to fakt niedokładnego odtwarzania murów zamku (tak obronnych, jak i ścian budynków). Autentyczne bowiem mury posiadały o wiele większą grubość, niż rekonstruowane, które jedynie „z zewnątrz” odtwarzają pierwotny wygląd tego założenia obronnego. Ale cóż … dzieje się tak zapewne w związku z koniecznością zminimalizowania kosztów renowacji, toteż zmuszeni jesteśmy pogodzić się z losem i zadowolić się tym, co do wykonania było realne. „Lepszy wróbel w garści, niż …”