19 106 022 złote – to kwota, jaką otrzymały nasze gminy i powiat w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Finansowe wsparcie otrzymają wszystkie gminy i powiaty w kraju.

Głównym założeniem jest Funduszu jest przeznaczenie dotacji na inwestycje bliskie ludziom – szkoły, przedszkola, szpitale, wodociągi, chodniki, itp. – Koronawirus spowodował, że budżety wielu samorządów zostały uszczuplone. Fundusz Inwestycji Samorządowych to konkretna pomoc. Działamy ramię w ramię z samorządami i wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Taki wymiar ma Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Takie jest też założenie Funduszu Inwestycji Samorządowych. To bezprecedensowe działania i pomoc o niespotykanym dotychczas charakterze. Do Małopolski trafi grubo ponad pół miliarda złotych! Środki te w wielu przypadkach zapewne okażą się kołem ratunkowym dla samorządów i pozwolą im wyjść na prostą – mówił podczas spotkania z samorządowcami wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Łącznie w skali kraju na ten cel przeznaczono 6 mld złotych – 5 mld dla gmin i 1 mld dla powiatów. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, podział środków został dokonany według ściśle określonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów oraz ich zamożność. Górny pułap dofinansowania w przypadku gminy to 93,5 mln zł, zaś dolny – 500 tys. zł. Jeśli chodzi o powiaty, kwoty te wynoszą odpowiednio 20 mln zł i 500 tys. zł.

-Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw. Małopolskie samorządy otrzymają łącznie 556 030 760 zł, z czego 451 644 445 zł trafi do gmin, zaś do powiatów 104 386 315 zł – czytamy na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Ile otrzymały nasze samorządy? Dotacja dla powiatu wynosi 4 143 905 złotych. Bukowno dostało 1 433 193 złote, Bolesław 972 166 złotych, Klucze 2 314 757 złotych, Olkusz 5 177 078 złotych, Trzyciąż 713 053 złote, a Wolbrom 4 351 870 złotych.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
2 lat temu

Na chodniki? To może od ronda do Żurady doczekamy się małej inwestycji, bo bezpieczeństwo pieszych na tym odcinku jest zerowe..