Klucze
-Dzięki wspólnej kampanii mieszkańców udało się zebrać śmieci i zapełnić nimi 256 dużych worków! Z jednej strony sukces eko, z drugiej poważny sygnał alarmowy dla naszego społeczeństwa! – tak akcję „Sprzątamy Gminę Klucze” podsumowali jej inicjatorzy, Kinga Sierka i Sebastian Sierka z Komitetu Społecznego „Pomagamy”. W akcji uczestniczyli mieszkańcy większości sołectw z terenu gminy.
Pierwsza sobota października w gminie Klucze upłynęła pod znakiem wspólnego sprzątania. Ilość osób, które odpowiedziały na zaproszenie do udziału w akcji przerosła oczekiwania organizatorów. -Nie jesteśmy w stanie wyrazić podziwu dla zaangażowania sołectw, grup, szkół, stowarzyszeń, wolontariuszy, straży, policji i wszystkich, którzy włączyli się w sprzątanie „naszego wspólnego domu” – Gminy Klucze. Prawie wszystkie sołectwa wzięły udział w tegorocznej akcji zorganizowanej przez nas na rzecz ochrony środowiska i polepszenia wizerunku Gminy. Zaśmiecanie nie jest tylko problemem lokalnym, to globalna katastrofa, która wpływa na jakość naszego życia. Poprzez EKO-Akcję pragniemy naświetlić i uwidocznić skalę zaśmiecania otoczenia – ta mikro proporcja jest odbiciem pogłębiającego się światowego kryzysu względem środowiska. Uważamy, że dbając o czystość najbliższych miejsc przyczyniamy się do przykładu, który będzie aktywizował społeczność do kształtowania i promocji postaw proekologicznych, oraz zwiększy świadomość ekologiczną społeczności lokalnej – opowiadają Kinga Sierka i Sebastian Sierka z Komitetu Społecznego „Pomagamy”.
Lasy, przydrożne pobocza,tereny zielone – w sobotę w wielu miejscach gminy można było spotkać mieszkańców w odblaskowych kamizelkach, którzy z zapałem sprzątali to, co inni wcześniej wyrzucili w niedozwolone miejsca. Worki oraz rękawiczki zapewniła gmina Klucze, która zajęła się także wywozem zebranych śmieci.
W akcję włączyły się Ochotnicze Straże Pożarne oraz Koła Gospodyń Wiejskich, uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, sołtysi, członkowie rad sołeckich, radni. W sobotę nie zabrakło również członków i sympatyków stowarzyszeń: Akademii Piłkarskiej Przemsza Klucze, „Otwarci” z Bydlina, „Wszyscy Razem” z Bogucina Dużego; a także Kluczewskiej Grupy Rowerowej, PTTK Klucze, LZS Błyskawica Kolbark, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbarku.
-Nie sposób wymienić w podziękowaniach wszystkiego co jest w naszych myślach, niemniej jednak należy pokreślić, że bez Was Drodzy Mieszkańcy, nasza inicjatywa nie doszłaby do skutku. Razem naprawdę możemy wiele! Kolejne akcje przed nami! – zapowiadają członkowie komitetu „Pomagamy”.
Monitoring i patrole w lasach
Organizatorzy już zapowiadają kolejne tego typu akcje. Swoją „cegiełkę” dorzuca także gmina. -Jestem pełen uznania dla pomysłodawcy Sebastiana Sierki i wszystkich zaangażowanych w akcję sprzątania Naszej Gminy. Brawo Wy! Mam nadzieję, że razem możemy dokonać rzeczy niewyobrażalnych, czego przykładem jest masa zebranych śmieci. Teraz czas, gdzie wspólnie zaczniemy demaskować i karać osoby, które zaśmiecają piękne zakątki Gminy. Proszę wszystkich mieszkańców, którzy zauważą takie naganne zachowanie o przekazanie tych informacji do Urzędu Gminy lub na policję. Pamiętajmy, że czystość w naszych lasach, na polach, przy drogach i na posesjach zależy od nas samych – apeluje wójt gminy Klucze Norbert Bień. Jednocześnie wójt zapowiada, że gmina dokupi kolejne fotopułapki, które będą montowane głównie w lasach.
Akcja sprzątania wpisuje się w dotyczące problemu zaśmiecania głównie lasów, a prowadzone od początku lipca działania kluczewskiej policji. W ich ramach we wrześniu odbyła się debata społeczna „Dzikie wysypiska śmieci na terenie gminy Klucze”. – Musimy określić miejsca, gdzie dochodzi do notorycznego zaśmiecania – tworzenia dzikich wysypisk, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych. Zostaną tam ustawione tabliczki z ostrzeżeniami o karach za takie zachowania. Dodatkowo będą zakładane fotopułapki, a miejsca te obejmiemy szczególnym nadzorem w ramach naszych działań priorytetowych, które będą prowadzone przez dzielnicowych Komisariatu Policji w Kluczach do końca roku. Ponadto odbyły się wspólne akcje ze Strażą Leśną ukierunkowane na nielegalne wjazdy do lasu i zaśmiecanie. O to wnioskowali mieszkańcy podczas wrześniowej debaty – mówi komendant KP w Kluczach kom. Jerzy Wilk, który dbał o bezpieczeństwo w czasie eko – akcji. Kolejną inicjatywą pod kątem prawidłowego zachowania się w lesie są prelekcje w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Klucze.
Policja przypomina, że wysypywanie śmieci w lesie i tworzenie dzikich wysypisk, które powstają na skutek bezmyślnego i nieodpowiedzialnego działania człowieka, są zabronione prawem. Jest to wykroczenie, za które można dostać do 5 tysięcy grzywny. To także poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego lasów i zwierzyny.
fot. organizatorzy