Dobiega końca realizacja projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Jak informują władze województwa, w projekcie wzięło udział ponad 75 tysięcy uczestników kursów i zajęć, wydano ponad 160 tysięcy certyfikatów, na cele projektu stworzono ponad 100 nowych pracowni, a ponad 200 placówek doposażono w specjalistyczny sprzęt. Wśród trzech powiatów o największej liczbie uczniów, którzy zostali objęci tym projektem, znalazł się powiat olkuski. Tym samym trafił do grona zdobywców zaszczytnego tytułu Lidera Modernizacji Kształcenia Zawodowego W Małopolsce.

Przypomnijmy, że „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” to projekt województwa małopolskiego, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który trwał od stycznia 2010 do końca 2014 roku. Był on prowadzony w partnerstwie z organami prowadzącymi szkoły zawodowe w naszym województwie, którymi są 22 powiaty, 3 gminy oraz 8 podmiotów niepublicznych. Projekt ten był jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju. Jego budżet w skali regionu określono na 140 mln zł. Inicjatywę współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.

Przedsięwzięcie miało na celu dokształcenie uczniów szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających oraz szkół policealnych dla młodzieży, aby w przyszłości mogli oni łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Dzięki projektowi osoby uczęszczające do szkół kształcących w branżach: mechaniczno-mechatronicznej, budowlanej, informatyczno-elektronicznej, turystyczno-gastronomicznej, rolno-przetwórczej, społeczno-medycznej i usługowej mogły bezpłatnie poszerzyć swoją wiedzę na kursach z przedmiotów ścisłych, zawodowych i języków obcych oraz zdobyć certyfikaty  podczas specjalistycznych kursów.

Koordynatorem projektu w było starostwo powiatowe. Udział w nim wzięło 8 zespołów szkół zawodowych z terenu naszego powiatu. Były to: Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, Zespół Szkół w Kluczach, Zespół Szkół w Bukownie, Zespół Szkół w Wolbromiu, Zespół Szkół w Trzyciążu oraz Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu.

W ramach projektu, oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych, wyposażono lub utworzono nowe specjalistyczne pracownie w wybranych zespołach oraz prowadzono grupowe i indywidualne konsultacje w zakresie planowania kariery zawodowej.
W piątek, 23 października na uroczystej Gali Kształcenia Zawodowego w Krakowie podsumowano tą inicjatywę i nagrodzono jej liderów. Wśród nich znaleźli się także przedstawiciele naszego powiatu.

– Piątkowa Gala Kształcenia Zawodowego była także okazją do podziękowań partnerom projektu, a także do nagrodzenia najlepszych. Specjalne statuetki „Liderów Modernizacji” przyznano w trzech kategoriach. Wśród powiatów o największej liczbie uczniów, którzy zostali objęci projektem „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” znalazły się: tarnowski, miechowski i olkuski – informują władze województwa.

– Jako olkuski wicestarosta miałem zaszczyt odebrać z rąk Leszka Zegzdy, członka Zarządu Województwa Małopolskiego, statuetkę „Lidera Modernizacji” dla powiatu olkuskiego. Wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego projektu: młodzieży, nauczycielom, koordynatorom projektu oraz dyrektorom szkół serdecznie gratuluję i dziękuję za dobrze wykonaną pracę – komentuje Jan Orkisz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze