komputer

Darmowe strefy bezpłatnego i ogólnodostępnego Wi-Fi na terenie całego Olkusza? Jak na razie to tylko plany, ale jeśli wierzyć głosom płynącym z ratusza, już niedługo z szerokopasmowego internetu będziemy mogli korzystać w wielu zakątkach miasta.

O wzrastającym zapotrzebowaniu mieszkańców na usługi internetowe wspomniał niedawno w swojej interpelacji radny miejski Wojciech Panek. Przy okazji autor pisma wskazał przykładowe obszary, które jego zdaniem powinny w pierwszej kolejności znaleźć się w zasięgu darmowych hot-spotów. Radny Panek zaproponował ciąg pieszy tzw. „dolinkę” na os. Młodych, plac zabaw przy skrzyżowaniu ul. Osieckiej i ul. Legionów Polskich na os. Pakuska, kompleks basenów na Czarnej Górze oraz Plac Konstytucji 3 Maja na os. Słowiki.

Czy ten pomysł spodobał się w magistracie. Wydaje się, że tak. – Pragnę poinformować, że podjęte już zostały działania na rzecz utworzenia stref bezpłatnego internetu w całej gminie. Szczegółowy plan ich lokalizacji jest na etapie uzgodnień, jednak liczę, że niedługo będzie możliwe rozszerzenie dostępnej oferty darmowych hot-spotów, która na razie obejmuje olkuski rynek, Dom Kultury, halę MOSiR i basen – przyznaje burmistrz Roman Piaśnik.

Trwające rozmowy dotyczą nie tylko udostępnienia nowych lokalizacji stref bezpłatnego internetu, ale także modernizacji i unowocześnienia już istniejących. – Liczę na to, że rozwój sieci hot-spotów będzie odbywał się na zasadzie współpracy gminy z dostawcą internetu, dzięki czemu zostanie zagwarantowana najwyższa jakość usług oraz niewielkie koszty instalacji i utrzymania bezprzewodowej sieci. Odpowiednia promocja zapewni natomiast zainteresowanie samych mieszkańców – dodaje szef olkuskiego UMiG-u.

Zaproponowane przez radnego Panka nowe strefy Wi-Fi mają zostać wzięte pod uwagę przy wytyczaniu miejsc, gdzie w przyszłości będzie można korzystać z bezpłatnego internetu.

Ogólnodostępne hot-spoty stają się powoli standardem w innych miastach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż znaczna część społeczeństwa dysponuje nowoczesnymi smartfonami i tabletami, a internet stał się jednym z głównych kanałów komunikacji międzyludzkiej i przepływu informacji. – Udostępnienie darmowego łącza internetowego z pewnością zostanie pozytywnie ocenione przez mieszkańców oraz gości, dodatkowo przyczyniając się do poprawy atrakcyjności obiektów w zasięgu darmowej sieci – kończy burmistrz Piaśnik.

Stanowisko radnego Wojciecha Panka oraz burmistrza już teraz popierają mieszkańcy. – Dzisiaj z internetu korzysta się wszędzie: w pubie, na ulicy i w autobusie. Fajnie będzie wyjść na spacer i jednocześnie poszperać w sieci – mówi pan Jarosław, który jak sam przyznaje, nie wyobraża już sobie codzienności bez dostępu do sieci. – Darmowy „net” na placu zabaw i centrum miasta – biorę w ciemno! – dodaje Kamil, który na wieść o prowadzonych konsultacjach ma nadzieję, że o lokalizacji nowych stref hot-spotów zadecydują nie tylko urzędnicy, ale także i młodzież, będąca dobrym doradcą przy wskazywaniu najlepszych miejsc na rozlokowanie sieciowych nadajników.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rene
rene
8 lat temu

Taaaaa, dobry pomysł na zapełnienie pustych placów zabaw i parków – dać rozpuszczonym dzieciakom jeszcze więcej Internetu, jakby już teraz za mało życia w domach marnowały 😀 dostawcie od razu więcej ławeczek, oczywiście wygodnych 🙂 wszak na huśtawce, czy karuzeli strach o nowoczesnego smartfona lub tablet.