azbest

W gminie Wolbrom ruszyła trzecia tura realizacji projektu obejmującego demontaż, transport i deponowanie materiałów azbestowych na składowisku odpadów niebezpiecznych. W latach 2012-16 z terenu gminy może zostać usuniętych ok. 1200 ton wyrobów zawierających azbest w większości pochodzących z pokryć dachowych. Fachową realizacją projektu w gminie Wolbrom oraz 40 innych biorących w projekcie udział małopolskich gmin, zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Środowisko i Innowacje Sp. z o.o. W UMiG Wolbrom można jeszcze składać wnioski, by skorzystać z dobrodziejstw projektu.

Liderem realizowanego w latach 2012 – 2016 projektu pn. „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, priorytet Środowisko i infrastruktura, obszar tematyczny Odbudowa, remont, przebudowa i rozbudowa podstawowej infrastruktury oraz poprawa stanu środowiska” jest gmina Szczucin. Zgodnie z podpisaną umową, projekt finansowany jest w 85 % ze środków z Funduszu Szwajcarskiego, a 15% ze środków własnych gmin uczestniczących w projekcie, którego ogólna wartość wynosi 16 277 710,00 franków szwajcarskich, tj. 46 651 916,86 złotych.

Mieszkańcy gminy Wolbrom zainteresowani usunięciem azbestu ze swoich posesji w tym roku mogą jeszcze złożyć wnioski o udział w programie do 15 maja 2015 r. O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko osoby fizyczne. Refundacją objęte zostaną koszty związane z demontażem, odbiorem (załadunkiem, transportem, rozładunkiem) oraz deponowaniem odpadów zawierających azbest na składowisku odpadów niebezpiecznych. Gmina nie finansuje nowego pokrycia dachowego. W ubiegłych latach w ramach projektu z terenu Wolbromia i okolicznych sołectw usunięto azbest z ponad czterystu dachów.

Formularze wniosków oraz załączników można pobrać elektronicznie na stronie internetowej wolbrom.pl lub w pokoju nr 107 w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom, gdzie można również uzyskać więcej informacji na temat zasad uczestnictwa w projekcie.

azbest dach

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wodaca
wodaca
9 lat temu

[quote name=”nn”]… od przyszłego roku składowisko będzie w Bukownie.[/quote]
W Bukownie nie ma i nie będzie żadnego składowiska!!!

Gajowy
Gajowy
9 lat temu

Z Jerzego Skoczylasa mamy być dumni czy odwrotnie?

rafal
rafal
9 lat temu

Widać, że maskę założył sobie biedak na czoło, bo nie miał go kto przeszkolić przed zrobieniem zdjęcia. Po zrobieniu zdjęcia pewnie biały kombinezon ściągnął i schował do tego woreczka, który leży u góry na palecie, jeszcze buciki robocze powinny być białe i rękawiczki. Jeszcze trochę to trawę będą malować na zielono, krawężniki na biało jak za wczesnego PRL-u. Paranoja.

nn
nn
9 lat temu

z mojego doświadczenia : azbest składa się do worków big bag i zgłasza do UMIG w wydziale ochrony srodowiska. U mnie w ciągu tygodnia odebrali za darmo, Składowisko gdzies na Sląsku, ale od przyszłego roku składowisko będzie w Bukownie.

Młody
Młody
9 lat temu

Ubrali go jak piekarza a o najważniejszej ochronie zapomnieli, i co na to pierwszy powiatowy specjalista BHP – owy …

Diablo!
Diablo!
9 lat temu

No chyba, że władze to przemyślały i chcą sprawdzić jak działa lądowisko w szpitalu w realu:)

Diablo!
Diablo!
9 lat temu

Swoją drogą, na zdjęciu widać”fachhowca” który operuje przy azbeście w pięknym wdzianku, ale bez maski,a wiadomo, że drogami oddechowymi najbardziej jesteśmy narażeni na negatywne oddziaływanie w/w wynalazku pod nazwą azbest, ale co tam, pewnie firma pana Kazia wygrała przetarg na odbiór , bo jest rodzinką tych z góry i kasa zostaje w rodzinie. Da się jakiś papierowy mundurek i gitara. Przypomina mi się Czarnobyl i Ci „ochotnicy” w mundurkach, które niby miały ich uchronić od radiacji, a umierali po kilku godzinach w męczarniach, bo ktoś zapomniał im powiedzieć co i jak. Ale co tam, w firmie pana „Kazia” pracują wybitni spece, którym na szkoleniu powiedzieli, ze przy pracy z azbestem najpierw chronimy maską kask, a potem ludzi! Paranoja jakaś!

Diablo!
Diablo!
9 lat temu

[quote name=”pytam”]W jaki sposób się utylizuje takie wyroby azbestowe?[/quote]
A gdzie jest napisane, że się utylizuje? z tego co widzę to te odpady się przechowuje na składowisku odpadów niebezpiecznych! Chyba tytuł projektu jasno o tym mówi! „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”! Czytajcie ludzie całość a nie tylko tytuł artykułu, a jeśli już to nie piszcie idiotyzmów! Odnośnie Olkusza, mieliśmy pewnie wybrać albo odpady z azbestu, albo dni olkusza, władze podjęły decyzje…są rzeczy ważne i ważniejsze:)

pytam
pytam
9 lat temu

W jaki sposób się utylizuje takie wyroby azbestowe?

felik100
felik100
9 lat temu

A Olkusz nie mają kasy na takie coś.

Terefere
Terefere
9 lat temu

Bukowno, Wolbrom. A Olkusz?