mok wystawa afrykanistyczna w tarnowie fot1

W dniu 16 marca 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie została otwarta wystawa pt. „Pożegnanie z Afryką”. Prezentowane na wystawie eksponaty w większości pochodzą z olkuskiego Muzeum Afrykanistycznego im. dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł – Gruszyńskiej i Kolekcji Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich.

Wszystkich miłośników olkuskiego muzeum pragniemy uspokoić i poinformować, że prezentowane w Tarnowie obiekty w ilości ok. 250 sztuk zostały czasowo wypożyczone z liczącej sobie ponad 2 tysiące eksponatów imponującej olkuskiej kolekcji, w ramach współpracy pomiędzy jednostkami muzealnymi.

W bardzo dobrze oddających klimat Afryki czterech salach tarnowskiego muzeum, zostały przedstawione egzotyczne stroje, rytualne maski, broń, rzeźby i przedmioty codziennego użytku plemion Zachodniej i Środkowej Afryki, Tuaregów, Dogonów, Bambara i Buszongo. Uzupełnieniem wystawy są obrazy, pochodzące także z kolekcji olkuskiego muzeum, namalowane przez artystów z Demokratycznej Republiki Kongo na przełomie lat 60 i 70 XX w.

mok wystawa afrykanistyczna w tarnowie fot2

Cieszymy się, że olkuskie eksponaty mogą być prezentowane także w innych miejscach i oglądane przez szersze grona odbiorców, przyczyniając się do popularyzacji naszego muzeum, jednocześnie promując jedną z najważniejszych atrakcji naszego miasta. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i fotoreportażem z wystawy, opublikowanym na stronie Muzeum Etnograficznego w Tarnowie: http://muzeum.tarnow.pl/wystawy.php?id=173&typ=2.

Wszystkich chcących poznać kulturę plemion Czarnego Lądu serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu. Dzieci i młodzież szkolną zachęcamy do udziału w warsztatach i lekcjach muzealnych organizowanych w Centrum Kultury w Olkuszu przez pracowników Działu Wystawienniczo-Muzealnego i Promocji Miasta i Gminy Olkusz. Szczegóły można uzyskać pod telefonem (32) 754 44 55 oraz na stronie internetowej MOK Olkusz (www.mok.olkusz.pl) w zakładce Muzea.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz

mok wystawa afrykanistyczna w tarnowie fot3

mok wystawa afrykanistyczna w tarnowie fot4

mok wystawa afrykanistyczna w tarnowie fot5

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze