Olkusz

Prawie trzydzieści osób, w większości uchodźców z Ukrainy, wzięło udział w dzisiejszej XXI Turystycznej Rodzinnej Imprezie Plenerowej z Dreptusiem pod hasłem „Zagadki olkuskiej starówki”. Była to premiera pierwszej takiej trasy po Olkuszu.

Uczestnicy spaceru spotkali się przed Punktem Informacji Turystycznej w Olkuszu, gdzie otrzymali karty gry terenowej z mapą i zestawem pytań. Zostały przygotowane karty w języku polskim i ukraińskim. Następnie wyruszyli na trasę spaceru. Ich zadaniem było odszukanie wskazanych na mapie 20 miejsc zwanych punktami kontrolnymi i udzielenie odpowiedzi na związane z nimi pytania, a także dopasowanie zdjęć. Musieli nie tylko wykazać się wiedzą, ale także spostrzegawczością. Większość pytań była związana z rzeźbami, które tworzą Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Pomocą służył pracownik olkuskiego Punktu Informacji Turystycznej, a jako tłumaczka pani Olga – wolontariuszka z Ukrainy.

Choć pytania nie były łatwe, to wszystkim dzieciom udało się poprawnie rozwiązać zagadki i dostały drobne upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Uczestnicy wycieczki otrzymali także bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski w języku polskim i ukraińskim. Już wkrótce trasę spaceru „Z Dreptusiem po Olkuszu – zagadki olkuskiej starówki” będzie można pobrać ze strony internetowej www.dreptuś.pl.

Obecnie jest już przeszło 120 sto tras wędrówek z Dreptusiem, czyli sympatycznym emotikonem, rozsianych po całej Polsce. Olkuska trasa opracowana przez Jacka Sypienia – pracownika Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu oraz Dariusza Mazurka – pomysłodawcę wędrówek z Dreptusiem, ma numer 105 i Olkusz jest drugim po Krakowie miastem Małopolski, które ma takie trasy.

XXI Turystyczna Rodzinna Impreza Plenerowa z Dreptusiem „Zagadki olkuskiej starówki” odbyła się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2022”. Jej organizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerem Turystyczna Rodzinna Impreza Plenerowa (TRIP) Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

UMiG Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze