kasa2

Od kilku miesięcy niektórzy zadłużeni lokatorzy gminnych mieszkań komunalnych w Olkuszu mogą odpracowywać zaległe należności za czynsz. Jakim zainteresowaniem cieszy się program?

Formuła programu skierowana jest do osób, które nie mają już możliwości spłaty długów wobec gminy. Zgodnie z założeniami, zadłużenie lokatorów zainteresowanych ofertą nie może przekroczyć 10 tys. złotych. Chodzi zarówno o czynsz, jak i o odsetki oraz koszty postępowania sądowego. Poza tym dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 80 proc. najniższej emerytury ogłaszanej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Udział w programie wyklucza prowadzona egzekucja komornicza. W ciągu miesiąca z takiej formy odpracowania długów może skorzystać dziesięć osób. O zakwalifikowaniu do programu decyduje kolejność złożonych wniosków. Po zawarciu porozumienia  z gminą należy regularnie płacić bieżące należności.

W wydanym w maju zarządzeniu burmistrza określono, że stawka za godzinę pracy wynosi 7 złotych. Wymieniono też zakres porządkowych robót dla zainteresowanych: sprzątanie gminnych terenów i budynków (w tym piwnic, strychów, pustostanów, pomieszczeń po remontach itp.), oczyszczanie terenu ze śmieci, zimowe utrzymanie chodników, placów, parkingów.

Sprawdziliśmy, jakim zainteresowaniem cieszy się oferta odpracowywania długów wobec gminy. – Z uwagi na krótki okres obowiązywania programu dotychczas zawarto cztery porozumienia. Pierwsze z nich zostało zawarte w dniu 31 lipca 2014 roku. Natomiast na bieżąco udzielane są dłużnikom informacje dotyczące zasad programu, jak również wydawane są wnioski o odpracowanie należności – odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu, Michał Latos. Z informacji uzyskanych w urzędzie wynika, że do 17. grudnia uczestnicy programu odpracowali nieco ponad 3 tys. 830 złotych.

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
nn Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nn
nn

wzorem tych najbiedniejszych proponuje żeby panowie radni ubiegłej kadencji w ten sam posób odpracowali zadłuzenie miasta.