Ogłoszenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Takich rządowych środków wsparcia Małopolska nie otrzymała jeszcze nigdy. Nigdy też aplikowanie o dofinansowanie nie było tak proste. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, bo o nim mowa, ruszył i stał się tarczą dla samorządów i przedsiębiorców. Tarczą chroniącą je przed skutkami pandemii koronawirusa i dającą nadzieję na spokojną przyszłość. W poniedziałek środki w wysokości ponad 19 mln zł trafiły na konta zarówno powiatu olkuskiego, jak i sześciu gmin.

Przede wszystkim z myślą o Mieszkańcach i miejscach pracy

– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych skierowany jest do samorządów, bo to one aplikują o środki, ale chcę podkreślić, że ideą tego programu realizowanego przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego jest szeroka pomoc skierowana do Mieszkańców. Inwestycje, które będą realizowane dzięki przekazanym środkom, służą przede wszystkim Mieszkańcom konkretnych miejscowości. Pieniądze trafią także do przedsiębiorców, co z pewnością przełoży się na utrzymanie miejsc pracy i ich rozwój. Te środki będą kołem zamachowym dla całej gospodarki– podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Gigantyczne dofinansowanie w wyjątkowej formule

W ramach pierwszego naboru przeznaczona została kwota 6 mld zł, z czego 5 mld zł przeznaczono dla gmin, a 1 mld zł dla powiatów. Pula dla Małopolski wyniosła łącznie 556 030 760 zł. Jak zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki, założeniem było to, że rządowe pieniądze w pierwszej edycji były przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. Wnioski można było składać do 10 sierpnia 2020 r.

Jak podkreśla wojewoda Łukasz Kmita, potężny zastrzyk finansowy został przewidziany również dla powiatu olkuskiego oraz gmin z jego obszaru. Dofinansowanie w wysokości ponad 19 mln zł to kwota bezprecedensowa, która pozwala spokojnie myśleć o niezagrożonym rozwoju olkuskich samorządów i realizowanych tu inwestycjach.

Fundusz dla wszystkich

W ramach przeprowadzonego naboru do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynęły łącznie 182 wnioski gmin (w tym miast na prawach powiatu) i 19 wniosków powiatów. Oznacza to, że wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w województwie małopolskim – uprawnione do otrzymania wsparcia – złożyły wniosek w terminie, na maksymalne kwoty określone w uchwale Rady Ministrów.

– Wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy, powiaty i miasta będą mogły wykorzystać np. na inwestycje w szkołach, przedszkolach, wodociągach, szpitalach czy domach pomocy społecznej, a także inne działania bliskie ludziom, podejmowane w naszych małych Ojczyznach. To Fundusz dla wszystkich samorządów i bardzo się cieszę, że wszystkie małopolskie samorządy złożyły wnioski w terminie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Środki już na kontach

1 września do małopolskich samorządów z konta Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie trafiło ponad pół mld zł. Jednorazowo przelewów na konta samorządów w takiej wysokości Małopolski Urząd Wojewódzki nigdy jeszcze nie dokonywał. Ta kwota jest nawet wyższa niż miesięczna transza uruchamiana dla wszystkich samorządów w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

Dyspozycja przelewu z konta Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego została dokonana rano 1 września i wszystkie samorządy w Małopolsce w tym dniu miały już środki na swoich kontach bankowych. To po raz kolejny pokazuje, że Rząd Premiera Morawieckiego zawsze dotrzymuje słowa. Serdecznie gratuluję wszystkim gminom i powiatom w Małopolsce otrzymanego dofinansowania – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nie mówimy ostatniego słowa

Środki w ramach pierwszego naboru zostały już przekazane, ale to nie koniec. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych trwa. Ma kolejną odsłonę dającą małopolskim samorządom realną szansę na spokojną przyszłość mimo epidemii. Kilka dni temu wystartował drugi nabór. Wnioski o dofinansowanie można składać elektronicznie do 30 września 2020 r. na specjalnym formularzu, który został opublikowany na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Łącznie na realizację I i II etapu Funduszu Inwestycji Lokalnych polski rząd przewidział kwotę 12 mld zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze