drogowe remonty

Cztery drogi na terenie powiatu olkuskiego zostaną wyremontowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Łącznie na ten cel powiat oraz gminy: Bukowno, Olkusz i Wolbrom pozyskały 8 946 565,00 złotych.

Fundusz Dróg Samorządowych to nowy program wsparcia dla samorządów w realizacji drogowych inwestycji. Samorządy składały wnioski na drogowe remonty do połowy kwietnia. Pierwszeństwo do uzyskania dotacji miały aplikacje złożone przez samorządy i zakwalifikowane w ubiegłym roku do otrzymania dotacji w ramach ostatniej edycji „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” (tzw. „adamczykówek”).

Jak już informowaliśmy, środki z Funduszu Dróg Samorządowych są przeznaczone na budowę czy remont gminnych i powiatowych traktów oraz dróg wewnętrznych (które po uzyskaniu właściwych parametrów technicznych będzie można zaliczyć do odpowiedniej kategorii dróg publicznych), a także przebudowę lub remont mostu usytuowanego w ciągu drogi powiatowej lub gminnej.
Jak zapowiadano w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, przy ocenie wniosków komisja będzie kierować się wyrównywaniem potencjału społeczno – gospodarczego, poprawą jakości życia mieszkańców i zapewnieniem spójności terytorialnej na obszarze województwa (biorąc pod uwagę: poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i dróg gminnych oraz zachowanie jednorodności sieci dróg powiatowych i dróg gminnych pod względem spełniania tych standardów, zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych oraz poprawę dostępności terenów inwestycyjnych).

Kilka dni temu ogłoszono ostateczną listę zadań zatwierdzonych do dofinansowania. 3 330 727,00 złotych otrzyma powiat olkuski na inwestycję w Bolesławiu. Projekt dotyczy przebudowy ciągu dróg (o łącznej długości 2,6 km) na terenie gminy Bolesław: ul. Głównej od skrzyżowania z sygnalizacją świetlną na drodze krajowej 94 do skrzyżowania z ul. Kluczewską oraz odcinek ul. Osadowej. Wartość całego przedsięwzięcia to 6 661 455,06 złotych.
-Takie informacje to każdy chyba lubi . Przetarg już ogłoszony, trzymamy kciuki by rozstrzygnął się po naszej myśli. W tym roku udało się pozyskać 11,5 mln złotych na nasze drogi, a jak dobrze pójdzie, to jeszcze nie koniec, dzięki czemu gruntownie przebudujemy około 10 km dróg – komentuje starosta Paweł Piasny.

W Olkuszu przebudowie ulegnie ul. Głowackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Długą do skrzyżowania z ul. Spółdzielczą. – Aktywnie poszukujemy źródeł finansowania naszych inwestycji, dzięki czemu łatwiej jest nam przystępować do projektów bardziej wymagających finansowo. Pozyskane dofinansowanie pozwoli nam dokończyć przebudowę układu komunikacyjnego w tym rejonie, co jest szczególnie ważne dla lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców oraz gości korzystających z atrakcji Silver Parku – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik. Szacowany koszt remontu wynosi 2 445 306,87 złotych, a dotacja z Funduszu 1 222 653,00 złotych.

Na liście wniosków zakwalifikowanych do dotacji widnieje też przebudowa dwóch odcinków dróg gminnych w Wolbromiu: ul. Fabrycznej i ul. Sportowej. Wartość inwestycji to 5 257 575,17 złotych, z czego 2 628 787,00 złotych stanowi przyznane właśnie dofinansowanie.

Mieszkańców Bukowna z pewnością ucieszy fakt uzyskania dofinansowania na remont tzw. obwodnicy (traktu pomiędzy ul. Mostową i ul. Borowską). Pilną potrzebę modernizacji tej drogi poruszaliśmy już na naszych łamach. Władze miasta zapewniały, że ze względu na szeroki zakres prac i finansową wartość tak dużego zadania do jego realizacji niezbędne będzie pozyskanie środków zewnętrznych. Przyznane dofinansowanie w kwocie 1 764 398,00 złotych dotyczy modernizacji tzw. obwodnicy na długości 1273 metrów. Całość kosztować ma 3 528 796,85 złotych.

Fot. pixabay.com

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Tomek.W Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek.W
Tomek.W

Jakie drogi(ulice) Powiat Olkuski zgłosił do Funduszu Dróg Samorządowych na ten rok??
Te wymienione w artykule są z ubiegłego roku. Powiat mógł zgłosić trzy drogi(ulice) a Gmina dwie.
Kiedy rozstrzygnięcie konkursu. Wnioski można było składać do 15 kwietnia.