paragraf blacha

Kierowcy, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości stanowią poważne zagrożenie na drodze. Alkohol zaburza koordynację ruchową, powoduje problem z utrzymaniem równowagi, opóźnia reakcje i często zwiększa skłonność do podejmowania ryzyka. Wielu kierowców twierdzi, że po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, zachowuje się normalnie i może wsiąść za kierownicę – nic bardziej mylnego.

Osoby po spożyciu alkoholu nie potrafią realnie ocenić swojego stanu psychofizycznego. Prowadząc pojazd, narażają swoje życie i życie innych użytkowników drogi.

Olkuscy policjanci prowadzą działania prewencyjno-kontrolne i codziennie eliminują z dróg tych kierowców, którzy decydują się na jazdę po spożyciu alkoholu. Liczba nietrzeźwych kierowców znacznie zwiększa się w okresie świątecznym, co pokazują policyjne statystyki. Zaledwie w ciągu ostatnich dwóch dni tj. 21 i 22 kwietnia olkuscy policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich miał ponad 3 promile.

21 kwietnia br. około godziny 10.30 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę skody. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma ponad 3 promile alkoholu. Kolejnego kierowcę zatrzymano w Zadolu Kosmolowskim. 22-latek prowadził opla corsę, mając blisko 2,5 promila. Mężczyzna nie miał też uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeszcze tego samego dnia, tuż po godzinie 22 policjanci z Wolbromia zatrzymali kierowcę, który w Trzyciążu w stanie nietrzeźwości kierował peugeotem i doprowadził do kolizji drogowej. Mężczyzna uderzył w słup telefoniczny, który przewrócił się na jezdnię uszkadzając zaparkowane samochody. Kierowcy została pobrana krew do badania. Po godzinie 23 w Zarzeczu zatrzymano kierowcę gran torino, który miał ponad 2 promile alkoholu. Następnego dnia tj. 22 kwietnia br. około godziny 9 rano, policjanci zatrzymali mieszkankę Katowic. Kobieta kierowała bmw, mając 0,75 promila alkoholu.

Kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Ponadto spowodowanie przez niego wypadku, w którym ginie niewinna osoba, często niesie ze sobą nieodwracalne skutki. Warto więc, przed rozpoczęciem podróży, zastanowić się nad tym, czy prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości nie zagrażamy życiu i zdrowi innym użytkownikom drogi.

Pamiętajmy, że nie ma usprawiedliwienia dla tych, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu!

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PXT
PXT
4 lat temu

Kiedyś nam się zdarzyło, że funkcjonariusz sprawdził mnie na trzeźwość jako… pasażera. Siedziałem na przednim siedzeniu obok kierowcy i zostaliśmy zatrzymani do kontroli trzeźwości. Policjant podał mi pod usta alkomat i kazał dmuchać, no to dmuchnąłem i po badaniu kazał jechać dalej. Pikanterii tej kontroli dodaje, że sprawdzał pasażera a kierowcy nie sprawdził. Zastanawialiśmy się dlaczego. Chyba dlatego, że jechaliśmy „anglikiem”, czy też ” australijczykiem” jak kto woli. 🙂
Zapewne miał zakonotowane przez komendanta, żeby sprawdzać tego gościa z lewej strony.