Duda głosowanie Kopiowanie

Z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu Dariusza Gorgonia, przy poparciu radnych i burmistrza Adama Zielnika na majowej sesji podjęta została uchwała o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Wolbrom Prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie. Od kilku lat, jeszcze jako poseł, Prezydent elekt bywał w Wolbromiu, uczestnicząc w różnych wydarzeniach i wspierając lokalne przedsięwzięcia.

Przewodniczący Gorgoń podkreślił, że u podstaw zaproponowanego przez niego projektu uchwały był przede wszystkim bardzo jasny komunikat płynący z wyników ostatnich wyborów prezydenckich, kiedy okazało się, że mieszkańcy gminy Wolbrom poparli kandydata z Krakowa stosunkiem 70 do 30 procent. Andrzej Duda bywał w Wolbromiu wielokrotnie, nie tylko biorąc udział w lokalnych uroczystościach takich jak dożynki, Dni Wolbromia, czy sesje Rady Miejskiej, ale także prywatnie – np. bawiąc się koncertach w wolbromskim Domu Kultury. Wielokrotnie wyrażał swoją sympatię dla miasta i jego mieszkańców, wspierając lokalne inicjatywy, np. ratowanie wolbromskiego kina czy WTZ w Lgocie Wolbromskiej.

A. Duda na sesji

cegiełki 2013

SAM 1063 Kopiowanie

Prezydent elekt wyraził zgodę na przyjęcie honorowego obywatelstwa Wolbromia, ale w związku z nowymi obowiązkami Andrzeja Dudy nie wiadomo kiedy i w jaki sposób dokonany zostanie uroczysty akt nadania uchwalonego tytułu. Być może nowy Prezydent odwiedzi Wolbrom, ale jest także prawdopodobne, że delegacja reprezentantów miasta zawiezie akt nadania do Pałacu Prezydenckiego.

Dotychczas tytuł Honorowego Obywatela Wolbromia otrzymało 5 osób:
Prof. Felix Mitelman –  urodzony 26 sierpnia w 1940 roku w Wolbromiu, światowej sławy naukowiec, zajmujący się badaniem genetycznych przyczyn powstawania nowotworów u ludzi.  Profesora University Hospital na wydziale Genetyki Klinicznej w Lund, który zyskał uznanie dzięki pionierskim pracom z dziedziny cytogenetyki onkologicznej. Pierwszy Honorowy Obywatel Wolbromia, który tytuł otrzymał w 1991 r.

Bolesław Michał Nieczuja – Ostrowski ps. Tysiąc, Bolko, Grzmot, Michałowicz, Burza – generał brygady Wojska Polskiego, który po ucieczce z niemieckiej niewoli w czasie II wojny światowej rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Początkowo we Lwowie, w Związku Walki Zbrojnej, gdzie organizował „Polską Organizację Lwów”. Prześladowany przez NKWD uciekł do Krakowa, gdzie pełnił funkcję szefa uzbrojenia, a następnie od roku 1942 organizatora i szefa konspiracyjnej produkcji broni Okręgu ZWZ Kraków. Od sierpnia 1943 r. zaczął pełnić obowiązki inspektora Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej Miechów o kryptonimie „Maria” i działał również na Ziemi Wolbromskiej. Tytuł otrzymał w roku 2006.

Konstanty Andrzej Kulka – światowej sławy skrzypek, zaliczany do grona najwybitniejszych wirtuozów swojego pokolenia, który swoje korzenie wywodzi z Wolbromia. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w kościele pw. św. Katarzyny w Wolbromiu w 2002 roku.

Gen. Broni Stanisław Targosz – w Wolbromiu spędził dzieciństwo i tu uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie Liceum Ogólnokształcącego. Gen Targosz był jednym z najlepszych, współczesnych polskich pilotów wojskowych. W 2005 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powierzył generałowi Targoszowi misję dowodzenia polskimi Siłami Powietrznymi, awansując go  jednocześnie do stopnia generała broni. Honorowe obywatelstwo miasta Wolbrom otrzymał w 2006 r.

Akira Miyata – Prezes Zarządu (President) Tokai Rubber Industries, Ltd. – japońskiego producenta części samochodowych, który przyczynił się istotnie do otwarcia w Wolbromiu polskiej filii TRI (Poland). Tytuł Honorowego Obywatela Wolbromia Akira Miyata otrzymał podczas jubileuszu 10-lecia obecności TRI na rynki polskim i w Wolbromiu w roku 2010.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
honor-czy-kłopot
honor-czy-kłopot
6 lat temu

Wojciech Kolarski, jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy nie chce na razie zadeklarować, czy prezydent przyjmie tytuł. – Nie było żadnego pytania w tej sprawie, dostaliśmy informację mailem od jednego z mieszkańców. Nie było jeszcze oficjalnego pisma po uchwale Rady Miejskiej. Jak udało nam się dowiedzieć, dopiero teraz sztabowcy Andrzeja Dudy zastanawiają się, co zrobić w tej sprawie. Przyznają, że najpierw uchwałę radnych Wolbromia potraktowali jako anegdotę i wyraz przychylności, ale teraz coraz bardziej dociera do nich, że może to być problem. – Gdyby przyznawano obywatelstwo honorowe tylko z tego powodu, że ktoś zdobył ponad 70 proc. głosów, to w samej Małopolsce znalazłoby się kilkanaście, albo i więcej gmin. Do tego przyznawanie najważniejszego tytułu danej gminy za udział w sesjach czy dożynkach jest raczej mało poważne i bardziej narazi prezydenta na śmieszność niż przysporzy mu honoru – usłyszeliśmy od jednego z małopolskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości. – Kłopot polega też na tym, że trudno będzie prezydentowi Dudzie odmówić, bo może to zostać odebrane jako wywyższanie się ponad lokalną społeczność.

Mlody_Olkuszanin
Mlody_Olkuszanin
6 lat temu

[quote name=”sfałszowane”]Sądząc po komentarzach to… Czyżby wyborcy już przestali kochać swojego faworyta? Eeeee Nieeee…[/quote]

Co ma piernik do wiatraka?

sfałszowane
sfałszowane
6 lat temu

Sądząc po komentarzach to… Czyżby wyborcy już przestali kochać swojego faworyta? Eeeee Nieeee…

eryk
eryk
6 lat temu

He He zobaczycie teraz jak już wygrał czy będzie pamiętał o WOLBROMIU zobaczycie go przed następnymi wyborami przyjedzie po głosy 😆

iTi
iTi
6 lat temu

Co wam DUDA naobiecywał w Wolbromiu że obowiązkowo wprowadzi do każdej restauracji bigos i będziecie zarabiać na kapuście kokosy,co taki DUDA może powiedzieć o sprawach rolniczych jak on kozy od owcy nie odróżnia, typowy mieszczuch co od życia nie dostał nigdy w kość,na rynku pomnik mu postawcie i nazwijcie jego imieniem ulice.Ksiądz kazał głosować i ludziska zagłosowali.

my tez chcemy
my tez chcemy
6 lat temu

Olkusz śpi, a przeciez to z Olkusza babcia pierwszej damy pochodzi. Order dla babci sie należy.

kotecek
kotecek
6 lat temu

Wolbrom to nie miasto, to stan umysłu…

mary
mary
6 lat temu

to jest Wolbrom, tego się nie zrozumie…

Proboszcz
Proboszcz
6 lat temu

Czekamy na intronizację Jezusa Chrystusa jako króla Wolbromia.

Mlody_Olkuszanin
Mlody_Olkuszanin
6 lat temu

A czy jeżeli ja bywałem w Wolbromiu,, brałem udział nawet w uroczystościach kulturalnych oraz rozrywkowych a nawet robiąc tam zakupy (przyczyniając się do wzrost gospodarczego Miasta i Gminy Wolbrom!!!) tez mam szanse ?

nn
nn
6 lat temu

ale sie PO..dlizują

widzisziniegrzmisz
widzisziniegrzmisz
6 lat temu

Zamiast zajmować się konkretami, które przyczynią się do poprawy życia mieszkańców, radni zajmują się bzdurami. Co Duda takiego zrobił, czym się zasłużył żeby otrzymać ww. tytuł?

stinek
stinek
6 lat temu

Reszta Honorowych Obywateli powinna zrzec się tego tytułu jako niegodni przebywania w tak doborowym towarzystwie Dudy

pavv
pavv
6 lat temu

Co tam honorowe obywatelstwo! Ja proponuję już pomnik postawić, a za rok ulicę jaką nazwać jego imieniem! A co!!!

valdez76
valdez76
6 lat temu

Boże! Dokąd ten kraj zmierza? Co takiego Pan A.Duda dla Wolbromia zrobił? To,że bywał w mieście,inni też pewnie bywali. Jeszcze ulicę albo jakąś szkołę nazwijcie jego imieniem.Normalnie paranoja 😥 😥 😥

roxi
roxi
6 lat temu

Brawo Wolbrom. A co w tej sprawie robi, lub zrobi kierownictwo PiS w Olkuszu. Czy tez będzie próbowało zmałpować pomysł z Wolbromia. Już za późno !.