Wierni z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pożegnali się właśnie z odchodzącym na emeryturę prałatem Stefanem Rogulą. Duchowny przez 25 lat pełnił posługę proboszcza parafii. W minioną niedzielę odprawił ostatnią sumę przed swoim odejściem.

Stefan Rogula urodził się w 1935 roku w Czarncy  w powiecie włoszczowskim. W latach 1967-1974 pełnił w Olkuszu obowiązki wikariusza, skąd na jedenaście lat przeszedł do parafii w Chrobrzu (powiat pińczowski) i Kielc. Do Olkusza wrócił już jako proboszcz. Miłośnicy olkuskich zabytków, jako jego zasługi ,wymieniają zlecone przez proboszcza opracowanie katalogu zabytków gotyckiej fary, urządzenie i uruchomienie biblioteki parafialnej oraz liczne prace konserwatorskie i remontowe w bazylice. Stefan Rogula był inicjatorem olkuskich obchodów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Dzięki jego wsparciu mogły dojść do skutku słynne festiwale organowe. Zainicjował również  wydawanie parafialnego pisma „Pokój Wam”. Wierni z innych parafii pamiętają o zaangażowaniu księdza Roguli przy organizowaniu przed wielu laty nowych, olkuskich wspólnot parafialnych – Dobrego Pasterza i św. Barbary. 

W swoim kazaniu pożegnalnym prałat wielokrotnie odwoływał się do ćwierćwiecza spędzonego w olkuskiej parafii. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich tych, z którymi w tym czasie przyszło mu współpracować. Z wiernymi podzielił się swoim przesłaniem życiowym. – Pozwólcie, że skieruję do Was bardzo gorące pragnienie i życzenie, abyście wszyscy znaleźli w swoich domach oraz gdziekolwiek się znajdziecie, w swoich sercach miejsce dla Chrystusa. Staropolskie przysłowie mówi: „Bez Boga ani do proga”. Warto uczynić je także naszą dewizą życiową – powiedział ksiądz Stefan Rogula. W imieniu społeczności duchownych wyrazy wdzięczności dla odchodzącego proboszcza złożył ksiądz Stanisław Wyka. – Mam już pewne doświadczenie kapłańskie i powiem jedno. To zaszczyt spotkać takiego księdza proboszcza, gorliwego, zatroskanego o parafię, dbającego o Świętą Liturgię, wymagającego, a zarazem cichego i pokojowo usposobionego – mówił kapłan. Po Mszy św. przedstawiciele władz samorządowych podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę wiernym i troskę o zabytkową bazylikę. 

Oficjalne pożegnania nie oznaczają jednak, że z księdzem Rogulą parafia rozstaje się na zawsze. Biskup Grzegorz Kaszak zadecydował, że prałat zostanie w olkuskiej parafii, gdzie będzie pełnił posługę spowiednika. Obowiązki proboszcza przejmie w najbliższą niedzielę ksiądz Mieczysław Miarka, który do tej pory był proboszczem parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olek
Olek
12 lat temu

😀 😀 😀 :-* :-* :-* :-* :zzz :zzz

Olek
Olek
12 lat temu

😀 😆 :-* :-* :-*

Piotrek Nogieć
Piotrek Nogieć
12 lat temu

cyt: „Staropolskie przysłowie mówi: „Bez Boga ani do proga”. Warto uczynić je także naszą dewizą życiową – powiedział ksiądz Stefan Rogula.”

No cóż, wypada tylko współczuć tym, którzy to dosyć wymowne staroświeckie „życiowe przesłanie” księdza wezmą sobie na serio do serca, bo wkrótce może się okazać, że będą musieli „zamknąć swoje drzwi” przed współczesną WIĘKSZOŚCIĄ, która, z kolei, coraz bardziej miast staropolskim przysłowiom i poglądom ufa ZDROWEMU ROZSĄDKOWI.

Osobiście odebrałem to „przesłanie” jako kij wrzucony w mrowisko na pożegnanie, które dziwi tym bardziej, że kościół w swoich deklaracjach podobno cały czas dąży do zgody i wzajemnej miłości?!

edwardf.com
edwardf.com
12 lat temu

Nalezy rowniez pamietac o duzym zaangazowaniu proboszcza Stefana Roguli w pomoc podziemnej „Solidarnosci” w Olkuszu, w trudnym okresie stanu wojennego i po nim, kiedy ciagle dzialalismy poza prawem. Mielismy wowczas b. dobry kontakt z ksiedzem Rogula i zawsze moglismy liczyc na Jego wsparcie. Dziekujemy Ci za to ksieze proboszczu. Bog zaplac !
Z goracymi pozdrowieniami,
Edward I. Fialkowski

dfffff
dfffff
12 lat temu

😳 😳 😳 😳 😳 😳 😳 😳 i co mnie to?