kronika policyjna

SP nr 1 Liderem Projektu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo
14 kwietnia 2016 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu Lider Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu mł. insp. Włodzimierz Warzecha w obecności pedagoga Magdaleny Gamrot, przedstawiciela z rady rodziców oraz z samorządu uczniowskiego złożył na ręce Pani Dyrektor Ewy Skubis certyfikat.

 

Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu po raz pierwszy do programu przystąpiła w 2007 roku. Od tego czasu na terenie placówki przeprowadzono szereg kompleksowych działań , opartych na współpracy szkoły z różnymi instytucjami. Prowadzone przez lata przedsięwzięcia skutkowały tym, że szkoła początkowo uzyskała tytuł Szkoły Promującej Bezpieczeństwo, a następnie osiągnęła tytuł lidera. Dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom tej szkoły życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów w podejmowaniu działań.

 

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali mężczyznę z narkotykami
33-letni mieszkaniec Olkusza wpadł podczas kontroli drogowej. Narkotyki przechowywał we wlewie paliwa. Mężczyzna 15 kwietnia usłyszał zarzuty za przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W nocy z 14/15 kwietnia 2016 roku na ulicy Mickiewicza do kontroli drogowej zatrzymano kierowcę opla. W trakcie interwencji mężczyzna dziwnie się zachowywał i był wyraźnie zdenerwowany. Okazało się, że 33-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem. Ponadto w czasie przeszukania pojazdu mundurowi znaleźli kilka woreczków z amfetaminą, marihuana i tabletką extazy. Narkotyki zostały zabezpieczone. Mężczyzna już usłyszał zarzut posiadania narkotyków za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Ranni w zdarzeniu drogowym w Bukownie
14 kwietnia w Bukownie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 z ulicą Główną doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący oplem, 34-letni mieszkaniec Olkusza, w czasie manewru skrętu wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu. Pasażerowie tego pojazdu, 28-letni mieszkaniec Olewina i 33-letni olkuszanin, z obrażeniami ciała trafili do olkuskiego szpitala. Jeden z pasażerów doznał urazu kręgosłupa i pozostał w szpitalu na obserwacji. Kierowca opla był trzeźwy. Obecnie policjanci wyjaśniają dokładnie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia drogowego.

Wierzchowisko. Podczas prac ziemnych znaleziono pocisk artyleryjski
W ubiegły weekend w Wierzchowisku odnaleziono pocisk arteryjny. O znalezisku poinformował właściciel posesji, przy której wykonywane były prace ziemne. Pocisk pochodził najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej. Miał około 50 cm długości. Teren zabezpieczali strażacy aż do momentu przyjazdu grupy saperów z Krakowa.

Nielegalny tytoń i alkohol na jednym z olkuskich targowisk
W ubiegłym tygodniu, 14 kwietnia br. policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu ujawnili i zabezpieczyli tytoń oraz alkohol bez znaków akcyzy. Kryminalni ujęli 58-letniego mężczyznę na tzw. gorącym uczynku. W momencie, gdy ten próbował ukryć pod kurtką karton nielegalnego tytoniu. Mężczyzna papierosy kupił na targowisku. Policjanci szybko ustalili, kto zajmuje się tym procederem. Okazało się, że jest nim 55-letni mieszkaniec Klucz, który handlował nielegalnymi wyrobami. Kryminalni łącznie zabezpieczyli 460 paczek papierosów, 3 kilogramy krajanki tytoniowej oraz 6 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczony materiał wkrótce zostanie przekazany do Urzędu Celnego.

Każdego dnia policjanci i służby celne walczą z procederem wprowadzania do obrotu papierosów i alkoholu nielegalnego pochodzenia. Zatrzymują tych, którzy omijają prawo i narażają skarb państwa na poważne straty. W tym przypadku oszacowano je na 10 tysięcy złotych.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej
15 kwietnia w auli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestniczyli w nim policjanci z tutejszej jednostki oraz podległych komisariatów w Wolbromiu, Bukownie i Kluczach. Szkolenie odbyło się dzięki życzliwości i współpracy prezesa WOPR Stanisława Starzyka, ratownika medycznego i pielęgniarza Marka Mordarskiego oraz starszego ratownika medycznego WOPR Stanisława Góździa.
Szkolenie miało charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Obejmowało ocenę stanu poszkodowanego, postępowanie w przypadku zatrzymania krążenia, prowadzenie resuscytacji, ułożenie w pozycji bezpiecznej oraz użytkowanie defibrylatora. Prowadzący szkolenie przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakimi należy kierować się w czasie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Omówili postępowanie w przypadku krwotoków, krwawień i amputacji urazowych. Na koniec każdy z uczestników wykonał ćwiczenia na fantomach z nowoczesnym oprogramowaniem multimedialnym. Policjanci dziękują za profesjonalnie przeprowadzone szkolenie.

Pijany kierowca autobusu przewoził 10 pasażerów
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali do kontroli drogowej autobus, którego kierowca miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Dzisiaj około godziny 10:20 w miejscowości Kogutek, krakowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej autobus. Mundurowi sprawdzili stan kierującego i niestety okazało się, że 49-latek jest nietrzeźwy. Miał blisko promil alkoholu w organizmie i kierował autobusem mając na pokładzie pasażerów. W autobusie relacji Łódź–Zakopane podróżowało 10 osób. Kierowca niebawem odpowie przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Policjanci będą też wyjaśniać czy mężczyzna swoim zachowaniem naraził na niebezpieczeństwo podróżujących.

Komunikat:
Na ulicy Skalskiej w Olkuszu uszkodzono volkswagena new beetle. Zdarzenie to miało miejsce 10 kwietnia 2016 roku. Osoby posiadające informacje w tej sprawie proszone są o kontakt, nr tel. 32-647-8235 lub 997.

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
.pavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
.
.

Mam takie pytanko… Czy funkcjonuje jeszcze działalność typu płatni informatorzy? W jakich środowiskach zawodowych istnieją najczęściej? Bo znam takiego jednego kolesia co jeździ często po alkoholu a wiem że kumpluje się z policjantami i jeszcze mu włos z głowy nie spadł, chociaż już zaliczył jakiś słupek po pijaku. Dlatego wywnioskowałem że chyba jest konfidentem, bo policjantem nie jest.

pavv
pavv

Tak gwoli ścisłości to papierosy bez znaków akcyzy można kupić w wielu strefach bezcłowych natomiast alkohol bez akcyzy można legalnie nabyć u rolników – producentów w takich krajach UE jak Chorwacja, Bułgaria, Włochy czy Hiszpania.