Rządowy projekt rodzina 500+ zmobilizował wiele samorządów lokalnych do podejmowania cennych inicjatyw. Także powiat olkuski wraz ze wszystkimi jego gminami nie pozostał w tyle. W zeszłym tygodniu zwołano konwent samorządowców powiatu olkuskiego, w skład którego weszli wszyscy radni gminni i powiatowi, burmistrzowie, wójtowie i starosta olkuski. Zgromadzeni jednogłośnie podjęli uchwałę wspierającą rządowy program pomocy rodzinie poprzez wprowadzenie lokalnego programu Plus500. Zgodnie z uchwałą, wszyscy pracownicy samorządów terytorialnych i jednostek administracyjnych podległych samorządom powiatu olkuskiego, którzy nie ukończyli 55 roku życia, powinni w terminie do 31 sierpnia podpisać deklarację przystąpienia do programu Plus500, a do końca 2017 roku dostosować swój status społeczny (ilość dzieci lub dochody) do wymogów ustawy 500+. Uzyskane w ten sposób dotacje rządowe na drugie i kolejne dzieci, zostaną przez nich dobrowolnie, przekazane w całości do budżetów samorządowych.
Ta bezprecedensowa w skali kraju decyzja ma na celu pobudzenie świadomości społecznej mieszkańców powiatu olkuskiego. Pomysłodawcy mają nadzieję, że przykład samorządowców zmotywuje pozostałych mieszkańców powiatu do wytężonej pracy na rzecz powiększania rodziny i wykażą się oni patriotyczną postawą, rezygnując z osobistych korzyści na rzecz dobra nas wszystkich. W trakcie ożywionej dyskusji, zwolennicy projektu argumentowali, że zwiększony przyrost ludności wywoła boom mieszkaniowy którego następstwem będzie spadek bezrobocia do poziomu poniżej 2% z jednej strony i wzrost wpływów do gminnych budżetów z tytułu podatków od osób fizycznych z drugiej. Na korzyść projektu przemawia także fakt, że uzależnione od ilości uczniów rządowe subwencje oświatowe, wzrosną do poziomu gwarantującego budowę wielu nowych szkół i przedszkoli, oraz na znaczące podwyżki dla nauczycieli. W perspektywie kilku lat, podwyższone wpływy do budżetów lokalnych pozwolą na budowę nowych placów zabaw, ścieżek rowerowych i rozwinięcie sieci darmowego, ogólnodostępnego internetu. Z nadwyżki budżetowej zostanie sfinansowany zakup nowych niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej i międzygminnej, spełniających rygorystyczne unijne normy ekologiczne. Najwięksi optymiści planują nawet wprowadzenie darmowych biletów dla uczniów, studentów i seniorów.
Koronnym argumentem pomysłodawców za wprowadzeniem projektu w życie był fakt, że projekt Plus500 nie wymaga żadnych nakładów finansowych ze strony samorządów a jedynie wytężonej pracy mieszkańców. Miejmy nadzieję, że efekty tej pracy pojawią się wkrótce, a za przykładem Olkusza pójdą inne samorządy w Polsce.
Źródło: Powiatowy Konwent Samorządowy
Wszystkie samorządowe pracownice do 55 roku zostaną oddelegowane na macieżyński. 😆
Na stronie miasta jest informacja że burmistrz po 2 latach poszukiwań odnalazł płyty kamienne i kostkę granitową ze starej płyty rynku i kilka milionów zasili kasę miejską …
Mówi się nie tylko o wprowadzeniu – z uzyskanych nadwyżek budżetowych – niskopodłogowych autobusów, ale także o wyremontowaniu drugiego gabinetu dla Piaśnika, w którym będą zainstalowane tylko same lustra i to kryształowe, a zaletą ich ma być to, że przeglądający będzie się w nich widział takim jakim chce być, a nie jakim jest w rzeczywistości. Wówczas Piaśnik dużo mniej cennego czasu będzie tracił na wyczesywaniu na swym łbie tapira, układanie – niemodnej już- butonierki czy tam jeszcze czegoś. Wystarczy, że pomyśli np: dziś chcę wyglądać jak napoleon, lub chcę być piękny jak Rudolf Valentino, albo wyglądać jak Feldmanowa, która wcieliła się w samego Nikifora. Podobno on marzy by stał się nieśmiertelnym i był do końca świata burmistrzem Olkusza. I żeby ludzie od samego poczęcia do samej śmierci jedli tylko zapiekanki.
A na Pulsie Olkusza jest artykuł że większościowi radni z PiSiorów wprowadzili 500+ dla każdego dziecka nawet pierwszego, do chwili pobierania nauki włącznie ze studiami i że wypłaty dla dzieci nie objętych programem rządowym będą pokrywane z budżetów gminy i powiatu oraz z diet radnych a gmina pozyska środki rezygnując z dopłat do pensji urzędników i znajomych wrzuconych do PWiK i na inne dla nich stworzone urzędnicze stanowiska a w powiecie odsetki od kredytów będą spłacać te osoby z zarządu powiatu i ówcześni radni które ten kredyt zaciągali w przeszłości … no i poseł też obiecał coś dorzucić z tego gdzie mu zbywa …
1 kwietnia 😀