Wszystko wskazuje na to, że działalność olkuskiego szpitala ponownie znajdzie się pod lupą Najwyższej Izby Kontroli oraz Prokuratury Rejonowej w Olkuszu. Z wnioskiem o wszczęcie postępowań kontrolnych w sprawie zbadania możliwych nieprawidłowości chcą wystąpić władze powiatu olkuskiego.

Po przeanalizowaniu stanowiska radcy prawnego Zarząd Powiatu Olkuskiego zdecydował o wystąpieniu do NIK z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli działalności Spółki Nowy Szpital w Olkuszu pod kątem celowości, rzetelności i gospodarności wykorzystania środków publicznych. Taka informacja znalazła się w protokole z posiedzenia Zarządu Powiatu Olkuskiego znajdującym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przedmiotem postępowania mają być ewentualne szkody powstałe w wyniku nieodprowadzania składek ZUS od pracowników szpitala oraz umów cywilnoprawnych zawieranych przez władze Spółki dotyczących jej bieżącej działalności.

Ponadto Zarząd Powiatu zdecydował też o wystąpieniu do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu z zawiadomieniem o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Nowego Szpitala zobowiązanych do zajmowania się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą Spółki.

Zdaniem władz Powiatu Zarząd Spółki dokonał nadużycia udzielonych uprawnień przy zawarciu w 2013 roku umowy na usługi porządkowo-czystościowe z zewnętrznymi firmami sprzątającymi. Według członków Zarządu Powiatu władze olkuskiego szpitala nie dopełniały także swoich obowiązków w kwestii niezgłaszania i nieodprowadzania składek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, co wykazała kontrola przeprowadzona przez ZUS, która miała miejsce w 2014 roku.

Na początku 2013 roku Spółka Nowy Szpital przekazała zewnętrznej firmie zadania związane ze sprzątaniem, co skutkowało zwolnieniem pracowników sekcji higieny szpitalnej i skierowaniem przez nich pozwów do Sądu Pracy.

Kontrola ZUS dotyczyła zaś okresu od 2010 do 2012 r. i wykazała, że Spółka nie odprowadzała składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy – zlecenia. Problem dotyczy pracowników, którzy mieli w olkuskim szpitalu umowy o pracę i byli dodatkowo zatrudniani w oparciu o umowy cywilonoprawne w szpitalach w Świeciu i w Krośnie Odrzańskim, a mimo to wykonywali swoje obowiązki w Olkuszu. Należności Spółki Nowy Szpital w Olkuszu względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynoszą ponad 2 mln 84 tys. zł.

Przypomnijmy, że w wyniku działań radnego powiatowego Jana Orkisza Krakowska Delegatura Najwyższej Izby Kontroli od czerwca do października 2011 r. prowadziła kontrolę dotyczącą prawidłowości przekształcania ZOZ w Olkuszu w NZOZ Nowy Szpital, a także sprawowania przez powiat nadzoru nad tą jednostką. Efektem kontroli było wszczęcie śledztwa, które początkowo prowadziła olkuska a następnie krakowska prokuratura. Trwało ono od marca 2012 r. do kwietnia 2015 r. Śledztwo ostatecznie zostało jednak umorzone.

A jakie jest zadnie naszych Czytelników na ten temat? Czy kolejne śledztwa i kontrole w olkuskim szpitalu mogą przynieść jakiś pozytywny skutek dla jego działalności? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ChoryUsiaJustaAdminisMłody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Chory
Chory

A stan czystości sal na chirurgii? Leżąc na łóżku jako chory mogłem sobie dokładnie wyoglądać sterty kurzu i brudu na lampach albo w rogach sali. A SOR – zero poszanowania prywatności i intymności pacjentów.

Usia
Usia

Wszystkie oddziały powinni skontrolować. Niektórzy pacjenci mówią, że olkuski szpital to ostatni przystanek ” Na tamten świat”. To co się dzieje na kardiologii i OIOM- ie woła o pomstę do nieba. Kompletny brak odpowiedzialności za zdrowie a nawet życie pacjenta

Justa
Justa

jestem za! na porodówce jak „w łape” nie dostana to sie toba wogole nie interesuja. i SOR pozostawia wiele do zyczenia…

Adminis
Adminis

Popieram, Niech ktoś zajmie się kontrolą oddziałów pod względem szkodliwości dla pacjenta, oraz niedopełnienia obowiązków przez lekarzy wraz z pielęgniarkami! Mi najbardziej chodzi o S.O.R miałem (nie) przyjemność zobaczyc co sie dzieje na tym oddziale! To jest niewyobrażalne! Ludzie chcieli zgłaszać skargi do TV, Posłów, wszędzie, bo to co wyprawiała ekipa SOR, to jakaś paranoja! (nie wliczam ratowników, bo jako jedyni ze szpitala, robią swoje i to bardzo dobrze, widzę poprzyjmowali nowych, młodych. Widać zmianę na plus) A jak widzę na ścianie dyplomy i certyfikaty z jakiegoś PCA, jaki to szpital nie jest cudowny, to mnie szlag trafia! PCA i… Czytaj więcej »

Młody
Młody

„Piątek, 10 czerwca 2016
Sejm uchwalił nową ustawę o działalności leczniczej. Zakłada ona zakaz przekształcania szpitali w spółki.
Ustawa przede wszystkim zwiększa kontrolę państwa nad funkcjonowaniem szpitali. Ma ona zahamować niekontrolowane przez rząd procesy zbywania szpitalnych udziałów i akcji.”

Zarząd powiatu już wie co PiSiory potrafią i ile będą rzadzić, więc przyjął przemyślaną strategię, a burmistrz przeciwnie klapki ma na oczach …

tomek81
tomek81

Niech redakcja Przeglądu Olkuskiego lepiej napisze ile szpital ma spraw w prokuraturze zgłoszonych przez zwykłych pacjentów bo o tym się nie piszę ,ja bym pod lupę wziął porodówkę oddział wewnętrzny i SOR zresztą czytelnicy sami oceńcie? 😐 😐 😐