2,5 mln złotych – taka kwota w tym roku przypada na remonty bloków Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na Słowikach postawiono przede wszystkim na modernizację dachów.
Ocieplanie budynków, docieplanie stropodachów, malowanie klatek schodowych i roboty brukarskie – te prace w różnych zakresach będą wykonywane we wszystkich administracjach. Na poszczególnych osiedlach kończona jest wymiana okien.
Największa kwota, bo 1 mln 118 tys. złotych,  przypada na największe Osiedle Młodych.

Poza podstawowymi robotami zaplanowano tam prace dekarskie oraz remonty wejść do klatek schodowych. W tym roku konieczne są też remonty sieci ciepłowniczych centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody, podobnie jak w Kluczach.
W centrum, czyli m.in. na ulicach: Mickiewicza, Sławkowskiej, Polnej i Korczaka, istotną częścią modernizacji będzie uszczelnienie elewacji. Poza standardowymi pracami na osiedlu Pakuska dodatkowo przebudowana będzie kanalizacja. Część środków pochłonie też wymiana wodomierzy w tych blokach, gdzie chcieli tego sami lokatorzy. W Kluczach i Jaroszowcu za 254 tys. złotych docieplone będą stropodachy, klatki schodowe pomalowane, a wejścia do nich wyremontowane. W spółdzielczych blokach w Wolbromiu, z uwagi na nieszczelną miejscami elewację, liczniki gazu z mieszkań zostaną przemontowane na klatki schodowe. – Prace powinny rozpocząć się, jak co roku, jeszcze w kwietniu, a już po sezonie grzewczym dojdą do tego remonty centralnego ogrzewania – mówi prezes OSM Mirosław Otwinowski.  
Tegoroczne remonty na olkuskich Słowikach, wartości 776 tys. złotych,  rozpoczną się według przyjętego planu, chociaż będzie on na bieżąco modyfikowany.  – Musieliśmy odstąpić nieco od przygotowanego wcześniej  planu remontów, bo po zimie okazało się, że część dachów przecieka. Dlatego też przede wszystkim będziemy remontować pokrycia dachowe na lukarnach, zgodnie z najpoważniejszymi zgłoszeniami o nieszczelnościach z terenu całego osiedla. W zależności od rozstrzygnięć przetargów i przebiegu remontów być może uda się zwiększyć kwotę na te najpilniejsze modernizacje. Poza tym zostały nam środki z ubiegłego roku, po wykonaniu całego planu – wyjaśnia prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa” Marian Seweryn. Na remonty pokryć dachowych na razie przeznaczono pond 400 tys. złotych.
Poza dachami 180 tys. złotych przeznaczono na remonty dróg i chodników.  35 tys. złotych zapisano na dofinansowanie wymiany okien, a 35 tys. złotych na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w lokalach użytkowych. Te modernizacje, wykonywane własnymi siłami spółdzielni, kosztować będą łącznie 196 tys. złotych. Do tego dochodzą także remonty klatek schodowych – malowanie i wymiana okien.
Tegoroczne prace przy dachach to dopiero początek robót. Gruntowny plan obejmuje wymianę we wszystkich budynkach lukarn i loggii, malowanie dachów oraz wymianę rynien. – Przewidywaliśmy cykl pięcioletni, ale okazało się, że w niektórych budynkach pewne prace są pilniejsze, a w innych nie tak bardzo. Dlatego też wydłużyliśmy ten cykl do siedmiu lat – dodaje Marian Seweryn.
4 mln 360 tys. złotych to całkowita kwota, jaka przeznaczona jest na remonty dachów w latach 2010–17. Prace prowadzone będą zgodnie z harmonogramem ustalonym na podstawie stanu technicznego poszczególnych bloków.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze