Proinwestycyjne rozwiązania dla przedsiębiorców, TBS–y, transformacja energetyczna – to główne tematy spotkania wicepremiera Jarosława Gowina i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z przedsiębiorcami, które odbyło się w Bolesławiu. Wcześniej przedstawiciele rządu odwiedzili ZGH „Bolesław”.
– Jeżeli tylko mamy możliwość spotkania się z przedstawicielami rządu polskiego, zawsze z takiej okazji korzystamy i będziemy korzystać. Mamy okazję porozmawiać o interesujących nas sprawach i usłyszeć z pierwszej reki, co ma nam do przekazania Warszawa – mówił na początku spotkania jego gospodarz, wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.
W bolesławskim Dworze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz opowiadała o pracach, jakie trwają w resorcie, a dotyczą szeroko rozumianej tematyki gospodarczej.
– Podmioty gospodarcze czeka ogromne wyzwanie – podwyżka płacy minimalnej. Mamy jednak nadzieję, że bilans związany ze wzrostem gospodarczym, co statystycznie widzimy, pozwoli udźwignąć ten ciężar. Stoimy na stanowisku, że każda kolejna podwyżka powinna być indeksowana do wzrostu gospodarczego. Nie możemy dawać większych wymagań pracodawcom, niż są w stanie udźwignąć. Każdy wzrost gospodarczy na poziomie 3 procent dla Polski, to są korzystne dane. Myślimy, że ten rok skończymy na poziomie 3,5 procent. Obecne lekkie spowolnienie to dobry czas proinwestycyjny. Chcielibyśmy właśnie takie proinwestycyjne rozwiązania zaproponować, aby dać przedsiębiorcom możliwość rozliczenia wydatków na maszyny, urządzenia, automatyzację w takim mechanizmie, aby za każdą zainwestowaną złotówkę można było odliczyć od podstawy opodatkowania około 2 złotych. Chcielibyśmy, aby ta zmiana weszła w życie od początku przyszłego roku – opowiadała minister Jadwiga Emilewicz, zachęcając jednocześnie do korzystania z rozwiązań Polskiej Strefy Inwestycji oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.
W resorcie trwają prace nad serią zmian w zakresie ułatwień związanych z inwestycjami mieszkaniowymi. Jedna z nich dotyczy Towarzystw Budownictwa Społecznego. – Przygotowujemy zmianę ustawy o TBS-ach, w ramach której premia gwarancyjna wynosząca obecnie 25 procent będzie podniesiona do 35 procent. Od kilkunastu tygodni prowadzimy rozmowy z samorządowcami – odpowiedź jest jednoznacznie pozytywna. Inwestycja na własnym gruncie dotowana na poziomie 35 procent jest korzystna i opłacalna. Duże zainteresowanie TBS-ami deklarują także deweloperzy komercyjni. Dodatkowo zmieniamy ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, aby mógł on zawiązać z gminą spółkę celową, by taką inwestycję zrealizować – mówiła szefowa Ministerstwa Rozwoju. Jednocześnie ma zostać uruchomiony fundusz przepływowy budownictwa społecznego, z którego będzie można pożyczyć pozostałe 65 procent, na korzystniejszych warunkach niż kredyt bankowy.
Kolejny omawiany obszar to transformacja energetyczna i ceny energii elektrycznej. – Efekty wprowadzonego w styczniu 2019 roku programu Energia + przerosły nasze oczekiwania. W ubiegłym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba instalacji prosumenckich, czyli elektrowni słonecznych instalowanych na domach jednorodzinnych. To się po prostu opłaca, taka inwestycja zwraca się po 6 – 8 latach – opowiadała minister Emilewicz.
Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał, że priorytetem rządu będzie gospodarka oraz problematyka społeczna w nieco innym kontekście. – W poprzedniej kadencji rozpoczęliśmy realizację szerokich programów wsparcia społecznego. Teraz trzeba zadbać o to, aby naładować akumulatory gospodarcze, by te programy mogły mieć charakter trwały. Zdajemy sobie sprawę jak wiele trzeba zmienić w polskim prawie oraz w funkcjonowaniu urzędów, aby Polska stała się krajem przyjaznym dla przedsiębiorców. To nie znaczy, że zapominamy o programach społecznych. Te, które zostały ogłoszone w poprzedniej kadencji będą realizowane. Mądra polityka społeczna to stawianie na pracę, wspieranie tych, którzy ciężko pracują i chcą pracować. Wiemy, jak dużym wyzwaniem dla wielu firm jest wzrost płacy minimalnej. Dalsze podnoszenie minimalnego wynagrodzenia musi być skorelowane z odpowiednio wysokim tempem rozwoju gospodarczego. Sprawiedliwa polityka społeczna polega na równomiernym rozkładaniu ciężaru, ale i korzystaniu z owoców wzrostu gospodarczego. Mam tylko poczucie, że za mało myśleliśmy w ostatnich latach nie tylko o przedsiębiorcach, ale i o sferze budżetowej. O ile wynagrodzenia w sferze rynkowej rosną bardzo szybko, o tyle już tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze budżetowym jest niewielkie. Chcemy też koncentrować się na podnoszeniu jakości usług publicznych, od przedszkola po szkoły średniej, poprzez urzędy i inne instytucje. Chcemy dbać o to, aby Polacy zarabiający na średnim poziomie mieli perspektywy szybszego niż w ostatnich latach wzrostu poziomu wynagrodzeń, także w sektorze budżetowym – mówił wicepremier Gowin.
Podczas spotkania rozmawiano m. in. o tematach omawianych przez przedstawicieli rządu w lokalnym kontekście.
Jak zwykle żadnych konkretów .
I ostatni akapit : „Podczas spotkania rozmawiano m. in. o tematach omawianych przez przedstawicieli rządu w lokalnym kontekście.”
Tośmy się dowiedzieli co proponują dla regionu..