Olkusz

 Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci zatrzymali kilku kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. Byli wśród nich tym kierowców, którzy prowadzili auta pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Rekordzistą okazał się mieszkaniec gminy Olkusz, który 6 października po godzinie 10, kierował renault mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W Bukownie zatrzymano natomiast 29-latka, który kierował oplem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna jechał samochodem pomimo sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który obowiązywał go do 1.09.2023 roku. Z kolei w Wolbromiu zatrzymano do kontroli drogowej kierowcę nissana. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna prowadził nissana pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają, że nie tylko jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które przewidziano karę do 2 lat pozbawienia, ale i naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, za które kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności czy niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, gdzie przewidziano  karę do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca nie uniknie kary za kolejne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Odpowie za przestępstwo, które jest zagrożone grzywną wymierzoną w stawkach dziennych uzależnioną od dochodu lub karą ograniczenia wolności, lub karą pozbawienia wolności do lat 2, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł. do 60 tys. zł.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze