czarna gora1 2

Na ten moment czekało całe sportowe środowisko Olkusza. Z końcem lipca wyłoniono wykonawcę rewitalizacji „Czarnej Góry”, w której skład wchodzi boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną oraz park. Za około 14 milionów złotych do września przyszłego roku kompleks przy ul. 29 Listopada ma całkowicie zmienić swoje dotychczasowe oblicze.

O gruntowną przebudowę miejskiego obiektu sportowego zabiegano od dawna, jednak dopiero teraz w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji udało się uzyskać solidne wsparcie finansowe, które pozwoli na dostosowanie stadionu i jego najbliższego otoczenia do standardów XXI wieku. Obecnie bowiem obiekt, który jest wyłączony z użytkowania, zaczął straszyć. Jedna trybuna (ta betonowa) już wcześniej została zamknięta, a bieżna stała się zagrożeniem dla amatorów biegania i trenujących na niej lekkoatletów. W tej sytuacji nie sposób nie odnieść wrażenia, że to ostatni moment na generalny remont stadionu, który w swoim założeniu obok Hali Sportowo-Widowiskowej i Silver Parku powinien być sportową wizytówką miasta, a na pewno taką w ostatnich latach nie był.

czarna gora1 4

Opracowana dokumentacja projektowa posiada uzgodnienia z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Ma to zapewnić budowę obiektów spełniających obowiązujące wymagania i normy. – Stworzyliśmy projekt, który jest nie tylko bardzo funkcjonalny, ale realny w wykonaniu. Podjęliśmy się tego zadania, ponieważ potencjał tego miejsca jest ogromny. Zmieniają się nawyki mieszkańców co do zagospodarowania czasu wolnego i coraz większa ilość osób odpoczywa aktywnie – biegając, jeżdżąc na rowerze, ćwicząc na świeżym powietrzu. Rewitalizacja Czarnej Góry jest odpowiedzią na ten trend. Poza tym taki obiekt jest inwestycją w młode pokolenie sportowców. Mam wielką nadzieję, że w tym miejscu swój początek będą miały wspaniałe kariery sportowe, z których wszyscy będziemy dumni – zaznaczał już wcześniej Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Po ostatecznym zatwierdzeniu planu rewitalizacji Czarnej Góry w magistracie ogłoszono przetarg na wykonanie prac ujętych w projekcie. Procedury związane z wyłonieniem wykonawcy remontu przedłużały się z powodu pytań dotyczących planowanej inwestycji, jakie zainteresowane firmy kierowały do urzędników. Finalnie pojawiło się ich blisko sto. Na wszystkie musiały być udzielone merytoryczne odpowiedzi. Konkretne oferty złożyły dwa przedsiębiorstwa: PW GRETASPORT Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej oraz TAMEX Obiekty Sportowe S.A z Warszawy. Maksymalną ilość punktów – 100 uzyskała firma z Dąbrowy Górniczej i to ona za 13 902 077,30 zł już niedługo rozpocznie prace związane z rewitalizacją przy ul. 29 Listopada. Druga oferta, złożona przez TAMEX była wyższa o 3,3 mln zł. Ta różnica w kosztach przesądziła o tym, że firma ze stolicy przegrała przetarg.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT na wykonie ambitnego zadania ma nieco ponad rok czasu. Termin realizacji zadania mija bowiem 15 września 2020 roku. Mając na uwadze rozbudowany zakres robót można przypuszczać, że ciężki sprzęt wjedzie na Czarną Górę zaraz po podpisaniu stosownej umowy. Wykonawca ma spore doświadczenie w tego typu inwestycjach. To właśnie firma z Dąbrowy Górniczej nie tak dawno w efektowny sposób przebudowała stadion krakowskiego Wawelu.

Wedle olkuskiego projektu, największe zmiany dotyczą stadionu piłkarskiego. W ramach przebudowy boiska z nawierzchnią trawiastą usunięta zostanie warstwa humusu z drenażem i nawierzchnia żużlowa, częściowo zlikwidowane zostaną także sieci uzbrojenia terenu. Dodatkowo w planach jest wykonanie podbudowy oraz utworzenie nawierzchni z ziemi organicznej, instalacja odwodnienia boiska i instalacja wodociągowa. Wymienione zostaną dotychczasowe bramki do piłki nożnej oraz ławki rezerwowych, a przy boisku staną maszty oświetleniowe. Dotychczasową trybunę betonową zastąpi nowa – przenośna, z plastikowymi siedziskami. Docelowo obiekt po remoncie ma mieć wymiary 110×70 metrów.

czarna gora1 7

W bezpośrednim sąsiedztwie boiska zgodnie z wymaganiami PZLA powstanie nowoczesna 400-metrowa bieżnia okrężna z syntetyczną nawierzchnią Full Pur, skocznie do skoku wzwyż, skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, powstanie także rzutnia do pchnięcia kulą, a także rzutów dyskiem i oszczepem. Nie zabraknie też rowu z wodą do biegów z przeszkodami. Wszystko po to, aby na olkuskim stadionie mogły odbywać się zajęcia szkolne i treningi w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych oraz związkowe zawody i mitingi.

czarna gora1 5

Kolejną nowością będzie boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, które znajdzie się w miejscu obecnego placu zielonego, służącego do niedawna za boisko treningowe. Obiekt o wymiarach 100×60 metrów zostanie wyposażony w piłkochwyty, ławki dla zawodników rezerwowych i maszty z oświetleniem.

czarna gora1 3

Rewitalizacja oprócz obiektów sportowych obejmie również tamtejszy park. Zgodnie z projektem wytyczone zostaną nowe i zmodernizowane już istniejące ciągi pieszo-rowerowe. Znajdzie się też miejsce na plac zabaw, siłownię zewnętrzną i altany. Cały teren zostanie oświetlony i zabudowany małą architekturą.

Wartość całego projektu obecnie szacuje się na 14 517 044,55 zł brutto (o nieco ponad 122 tys. zł więcej niż pierwotnie mówiono) Kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi aż 9 188 421,30 zł. Pozostałe środki gmina Olkusz wygospodaruje ze swojego budżetu.

czarna gora1 8czarna gora1 1

czarna gora1 6

czarna gora1 9

czarna gora1 10

czarna gora1 11

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze