witeradow1

„Przystanek Witeradów” – tak nazywa się operacja z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, którą realizuje od 14 maja 2013 r.

witeradow-loga1Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Witeradów „RAZEM” w Witeradowie. Efektem tej inwestycji jest ustawienie we wsi Witeradów tablicy informacyjno-ogłoszeniowej, wybudowanie drewnianej altany z grillem i montaż dwóch stojaków przy szlaku rowerowym, które służyć mają rozwijaniu turystyki i rekreacji.

Realizacja tego projektu stała się możliwa dzięki użyczeniu przez Gminę Olkusz części działki w sąsiedztwie szkoły oraz pomocy finansowej przyznanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania dla Obszarów Wiejskich Gminy Olkusz  ze środków z budżetu Unii Europejskiej. Pomoc ta polega na refundacji kosztów kwalifikowalnych, określonych w umowie kwotą 17.053,09 zł. Należy zaznaczyć, iż dużą pomoc merytoryczną – formalną otrzymaliśmy także ze strony LGD Olkusz.

Realizacja operacji „Przystanek Witeradów” przebiega w dwóch etapach i pierwotnie miała zakończyć się 31 października 2013roku. Etap pierwszy, w którym głównie należało przygotować teren pod posadowienie altany i grilla, okazał się bardzo trudny (skarpa porośnięta krzewami) i zmuszeni byliśmy do trzykrotnego zabiegania o wydłużenie terminu.

witeradow2Wycinanie krzewów i karczowanie korzeni oraz ich wywożenie wymagało wysiłku wielu wolontariuszy i członków Stowarzyszenia. Późną jesienią nasze przygotowania zostały zatrzymane, a następnie „poprawione” przez pracowników wykonujących kanalizację. Niesprzyjająca pogoda na początku wiosny 2014r. także zrobiła swoje. Na szczęście do końca kwietnia udało się zakończyć I etap – teren pod altanę i grilla oraz wejście na działkę został przygotowany, czyli wyrównany i utwardzony kamieniem. Zamontowano też tablicę informacyjno-ogłoszeniową.
W I połowie maja rozpoczęła się budowa altany, której konstrukcja ukazała się już 20 maja na działce. Równocześnie trwały prace przy budowie stacjonarnego grilla i montażu dwóch stojaków na rowery. Niestety, miesiąc maj też nie obfitował w suche, słoneczne dni i zakończenie prac przy altanie i grillu stało się niemożliwe. Zwrócono się do Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego o zgodę na 2 miesięczne wydłużenie operacji.

witeradow3Mamy nadzieję, że czas ten pozwoli na całkowite zakończenie projektu i uroczyste otwarcie i przekazanie obiektu do użytkowania.
W trakcie trwania projektu udało się pozyskać nieodpłatnie od Gminy Olkusz brukową kostkę z rozbiórki, którą chcemy wyłożyć teren pod altaną.

witeradow4Naszym cichym marzeniem było aby urządzić w nowej altanie majówkę dla mieszkańców Witeradowa, otwierając tym samym sezon turystyczno-rekreacyjny. Niestety, nie będzie to możliwe.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jagodowa Kaśka
jagodowa Kaśka
10 lat temu

no to 24 VI mozecie zorganizowac Swieto Jagody