schroniko dla zwierzat

Dwa lata więzienia grożą 34-letniemu mieszkańcowi Wolbromia, który znęcał się nad swoimi psami. O fatalnych warunkach bytowych zwierząt odpowiednie służby powiadomili czujni sąsiedzi.

Początek sprawie dała interwencja inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy otrzymali zgłoszenie, według którego zatrzymany już mężczyzna miał się znęcać nad psami. Rzeczywiście sytuacja dwóch suk oraz ich szczeniąt była zatrważająca. Czworonogi były chore i wychłodzone. Niemal natychmiast zostały odebrane właścicielowi i oddane pod opiekę weterynarzy. Wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych jednoznacznie potwierdziły fakt zaniedbywania zwierząt. Wszystkie psy przewieziono do krakowskiego schroniska. Właściciel zrzekł się praw do czworonogów, więc te już trafiły do adopcji i teraz czekają na nowy dom.

Zgodnie z artykułem 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad nimi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. 34-letni wolbromianin wkrótce stanie przed wymiarem sprawiedliwości. Od decyzji sądu zależy jego przyszłość.

– Pamiętajmy, że psy lub inne zwierzęta to żywe istoty i należy się nimi opiekować w odpowiedni sposób. Zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień czworonogom jest przestępstwem – przypomina asp. Katarzyna Matras z KPP w Olkuszu.

Zwierzę, nad którym się znęcano, może zostać odebrane właścicielowi lub opiekunowi decyzją władz samorządowych tj. decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Z wnioskiem o odebranie zwierzaków występują: policjanci, lekarze weterynarii, albo upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, jak chociażby Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. W sytuacji zagrożenia życia zwierząt, osoba uprawniona może odebrać zwierzę jego właścicielowi bez konieczności czekania na decyzję samorządów.

Fot. Pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jaturzadze
jaturzadze
7 lat temu

[quote name=”maniek”]psy były 'wychodzone’
ciekawe ile przeszły
redaktorzyny 🙂

’nie hejtuje, bo szanuje’ buahahah[/quote]
Literówka poprawiona. Dziękujemy za zgłoszoną uwagę.

maniek
maniek
7 lat temu

psy były 'wychodzone’
ciekawe ile przeszły
redaktorzyny 🙂

’nie hejtuje, bo szanuje’ buahahah