bieg1

Ponad 400 osób stanęło na starcie XVIII Międzynarodowego Biegu Ulicznego „Szlakiem Walk Legionistów”, który już tradycyjnie odbył się w dniu Święta Niepodległości w Bydlinie. Oprócz biegu głównego nie mogło też zabraknąć biegów towarzyszących, przygotowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Wśród uczestników pojawiła się cała czołówka Mistrzostw Polski.

Różne są sposoby świętowania Dnia Niepodległości. W Bydlinie już dawno postawiono na aktywność fizyczną. Niegdyś wcale nie taki duży Bieg Uliczny, teraz rozrósł się do rangi krajowej. Zjeżdżają na niego biegacze z najdalszych zakątków Polski. Zdarza się się też, że wśród biegających pojawiają się goście z zagranicy. Impreza upamiętnia Narodowe Święto Niepodległości, jak również jest okazją do przypomnienia o przypadającej w tym roku 98. rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami. Z roku na rok uczestników przybywa, co tylko daje satysfakcję organizatorom. – Dobrze jest, gdy impreza sportowa łączy się z innymi wydarzeniami. To święto państwowe, więc i czasu na udział mamy więcej. Świętujemy aktywnie, na trasach, nie w domach za stołami. Świetnie sprawdza nam się ta formuła – przyznaje organizator biegu, prezes olkuskiego Kłosa, Janusz Mentlewicz.

O 13:00 rozpoczął się główny punkt imprezy. Na trasy: dla mężczyzn (12 km) i dla kobiet (8 km)wyruszył tłum biegaczy, a pośród nich dziesięciu medalistów Mistrzostw Polski. Zwycięzcy w kategorii zarówno kobiet jak i mężczyzn to absolutna krajowa czołówka w biegach ulicznych. W grupie panów najszybciej linię mety przekroczył Łukasz Oślizło z AZS AWF Katowice, natomiast wśród pań najlepiej spisała się Agnieszka Gortel z AKS Chorzów. Oprócz głównych laurów, indywidualne nagrody odebrało też kilku innych uczestników, bowiem organizatorzy imprezy, klasyfikację prowadzili aż w dziewięciu kategoriach – trzech kobiecych oraz sześciu męskich. Jak co roku nie mogło zabraknąć oddzielnej rywalizacji na najlepszych biegaczy z Gminy Klucze. Tutaj triumfowała Agata Ciempka z Bogucina (na co dzień zawodniczka Kłosa), a także Marcin Bierlet z Kwaśniowa. Docenieni mogli również poczuć się najszybsi biegacze Ludowych Zespołów Sportowych. Tę klasyfikację wśród pań wygrała A. Ciempka, przed  J. Pałką i K. Gonerą. Układ sił wśród mężczyzn ułożył się według kolejności K. Bielat, P. Widłak i ex aequo Sz. Mentlewicz i K. Milanowski.

Po biegu dorosłych, do rywalizacji przystąpili młodzi zawodnicy. Biegano na czterech dystansach, od 100 do 800 metrów. Przedział wiekowy był elastyczny, a przydział do konkurencji zależał od wieku. Najkrótszy dystans pokonywały dzieci od przedszkolaków, aż po II klasę szkoły podstawowej. Rywalizację zakończyli gimnazjaliści biegiem na 800 metrów.

Jak zawsze na uczestników czekał gorący posiłek. Każdy z zawodników miał także czas, aby podzielić się z konkurentami i najbliższymi spostrzeżeniami z tras. Miło było w Bydlinie zobaczyć całe biegające rodziny – od dzieci aż po dziadków. Takie obrazki najlepiej oddają ideę organizacji tego przedsięwzięcia. Liderzy poszczególnych klasyfikacji zostali odpowiednio nagrodzeni. Wszyscy według zasług. Szereg nagród finansowych i rzeczowych ufundowali liczni sponsorzy: Kimberly-Clark, Klich&Klich, MARO – Centrum Magazynowo-Logistyczne Roman Chłosta, Kurier-Team 2000, Marlibo, PPUH Patrycja i Paweł, Spółdzielnia „Opoka”, PHU Artur Krzywopłoty oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS.
Organizatorami zawodów byli: Urząd Gminy Klucze, LKS Kłos Olkusz i LKS Legion Bydlin.

Wyniki rywalizacji na trasach biegowych XVIII Międzynarodowego Biegu Ulicznego „Szlakiem Walk Legionistów” – Bydlin 2012.

Kobiety:
K1:
1. Monika Kaliwoda – MUKS Ilkus Olkusz
2. Oliwia Nowakowska – AZS AWF Katowice
3. Justyna Pałka – Kłos Olkusz

K2: Ewa Brych-Pająk – Częstochowa

K3: Janina Malska – Kłos Olkusz

Mężczyźni:
M1: Paweł Szostak – AZS AWF Katowice
M2: Piotr Pałka – KS Piętka Katowice
M3: Dariusz Starzyński – Energetyka Katowice
M4: Rafał Krzemień – Wieliczka
M5: Augustyn Hangiel – Sosnowiec
M6: Zbigniew Pierzynka – Olimpijczyk Nowa Huta

Dzieci:
100m – klasa II SP i młodsi:
1. Ania Rotkalska  (Jaroszowiec), Kuba Sosnowski (Chechło)

200m – klasy III i IV SP:
1.Emilia Pyż (Małobądz), Szymon Krawczyk (Klucze)

400m – klasy V i VI SP:
1. Daria Rudzka (Gomunice), Kamil Wichary (Olkusz)

800m – Gimnazjum:
1. Dominika Jankowska (Radomsko), Adrian Wojtacha (Olkusz)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze