Slalom i jazda terenowa – takie atrakcje zapewniała dotąd przejażdżka ulicą Jana Pawła II w Olkuszu. Teraz dołączyły do nich walory artystyczne. W poniedziałek na środku drogi pojawiło się… bonsai. Urocza miniaturka drzewka wyrasta wprost z zapadliska w asfalcie, tuż obok niedawno załatanej dziury. To nie pierwsza wyrwa w asfalcie na tej ulicy, i pewnie nie ostatnia. Zadziwia „fachowe” podejście służb drogowych. Zapadlisko zabezpieczono… powiewającym kawałkiem biało-czerwonej taśmy, wetkniętym na gałąź. A remontu, zapowiadanego jeszcze w poprzedniej kadencji, jak nie było, tak nie ma. Władze miasta widzą szansę w pozyskaniu środków z rządowego programu, tzw. „schetynówek”. Gdyby się to udało, ulica ma być zmodernizowana w przyszłym roku. A jeśli dodatkowych środków nie będzie?

– Już nawet nie wierzę, że zrobią tę ulicę. Ciągle tylko obiecują, kiedy tam już mówili o projekcie. Teraz znów zapadła się ziemia i jest dziura w drodze, to wsadzili tam gałąź i po sprawie. Fachowcy… – narzeka mieszkaniec ulicy Jana Pawła II. Trudno się dziwić, że tak jak jego sąsiedzi traci już cierpliwość. Ale przyjdzie im jeszcze poczekać…
Władze miasta złożyły projekt przebudowy ulicy Jana Pawła II  do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. – Mamy nadzieję na dofinansowanie do 50 procent kosztów kwalifikowanych. Wstępnie wartość projektu oszacowana jest na ok. 3,8 mln zł. Nabór do programu zakłada realizację przedsięwzięć w przyszłym roku – wyjaśnia rzecznik prasowy UMiG, Jarosław Medyński.
Projekt zakłada przebudowę jezdni asfaltowej o szerokości 6 metrów, z poszerzeniem na łukach do 7 m. Przebudowane będą  trzy skrzyżowania i wykonanych będzie 65 zjazdów do posesji. Chodniki z kostki brukowej będą mieć szerokość 2,5 m, z miejscowymi zwężeniami – tam gdzie jest to konieczne – do 1,25 m. Projekt zakłada też wymianę oświetlenia. Postawionych będzie 9 słupów oświetleniowych. Ponadto będzie wykonana kanalizacja deszczowa.
Jaka jest jednak szansa na realizację tych planów?  – Do końca miesiąca będzie wiadomo czy nasz projekt uzyska dofinansowanie. Jeśli się to powiedzie, to dokumentacja techniczna jest już gotowa, więc na wiosnę przeprowadzony będzie przetarg, a do grudnia zadanie zostanie rozliczone – twierdzi rzecznik. Co się jednak stanie, jeśli gmina nie załapie się na „schetynówki”? Wtedy remont znowu stanie pod znakiem zapytania. Nawet gmina nie chce niczego deklarować. Jak powiedział J. Medyński, ponieważ trwają prace nad budżetem, trudno powiedzieć, czy gminę będzie stać sfinansować prace z własnych środków.
To nie pierwszy projekt złożony do rządowego programu. W ubiegłym roku starano się zdobyć dofinansowanie remontu ul. Krakowskie Przedmieście. Z góry jednak było wiadomo, że szanse są małe. Projekt preferuje bowiem drogi, które łączą drogi ponadlokalne. W tym przypadku  z jednej strony była wprawdzie druga wojewódzka, jednak z drugiej ulica łączyła się z drogą gminną. W dodatku jest to ulica jednokierunkowa. Teraz szanse są większe. Jana Pawła II łączy dwie drogi powiatowe, a poza tym jest drogą dojazdową do Komendy Powiatowej Policji, ośrodka zdrowia i pracowni RTG oraz do dwóch dużych osiedli. To argumenty na korzyść inwestycji, jednak wszystko zależy od tego, jakie projekty złożą inne ubiegające się o dofinansowanie samorządy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
12 lat temu

… a kiedy ruszy remont ul. Kochanowskiego ? ? ? Gdyby do każdej studzienki na tej ulicy włożyć gałąź to byłby niezły lasek ….
… studzienki w ciągu ulicy i ich ilość to jakaś paranoja – projektant na pewno nie mieszka w Olkuszu lecz w cichej dzielnicy z kolektorem poprowadzonym obok drogi … może się przyzna …