Olkusz

Ewakuacja uczniów z budynku Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, zablokowanie bramy wjazdowej na teren placówki, zabezpieczenie terenu wokół szkoły — na szczęście to tylko scenariusz dzisiejszych  ćwiczeń, których celem było reagowanie i podjęcie wspólnych działań służb na wypadek podłożenia urządzenia wybuchowego.

W sobotę, 3.12.2022 r., około godz. 8.32 oficer dyżurny olkuskiej komendy otrzymał informację, że w budynku Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu podłożono bombę, której  wybuch miał nastąpić o godz. 11.00. Na miejsce natychmiast wysłano patrol policji. O sytuacji poinformowano pracownika obiektu. W rejon szkoły zostali skierowani policjanci:  prewencji — Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, dzielnicowi, policjanci Wydziału Kryminalnego, ruchu drogowego oraz Naczelnik Wydziału Sztab Policji, który kierował działaniami, Straż Pożarna i Straż Miejska. Policjanci Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego dokonali rozpoznania pod kątem ujawnienia niebezpiecznych urządzeń wybuchowych. Sprawdzili teren, na który ewakuowano osoby postronne, a następnie przeszukali pomieszczenia znajdujące się w budynku. Z kolei  policjanci ruchu drogowego zablokowali bramę wjazdową do szkoły. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczali zaś wejście na teren obiektu.

Pozostali, wyznaczyli strefę zagrożoną i  dbali o to, aby osoby postronne nie dostały się w jej rejon. Na dalszy rozwój sytuacji w pełnej gotowości oczekiwali strażacy.  Kiedy dowodzący akcją otrzymał informację, że pirotechnicy ujawnili urządzenie niebezpieczne, na miejsce wezwano  Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie, który rozbroił urządzenie wybuchowe. W tym czasie na olkuskim rynku policjanci zatrzymali sprawcę podłożenia ładunku wybuchowego, a następnie przewieźli go do komendy.  Dowódca kierujący działaniami ogłosił ich zakończenie. 

Na szczęście zdarzenie to była tylko symulacją. Etapy prowadzonych  działań w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu pokazały, że we współpracy służby potrafią szybko i skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych.  Właściwe zachowanie w przypadku takiego incydentu jest niezwykle ważne i zapobiega ewentualnym skutkom.

Jak zachować się w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu lub ujawnieniu ładunku/urządzenia wybuchowego:

– Zachowaj spokój i zorientuj się, jak bezpiecznie opuścić niebezpieczną strefę.

– Zadzwoń na NUMER ALARMOWY 112 – niezwłocznie powiadom właściwe służby (Policję, Państwową Straż Pożarną) oraz administratora obiektu.

– Pod żadnym pozorem,  nie dotykaj podejrzanych przedmiotów, pakunków, paczek itp.

– Do czasu przybycia Policji, zabezpiecz zagrożone miejsce, zachowaj środki bezpieczeństwa i  nie narażaj siebie i innych osób na niebezpieczeństwo;

– Bezwzględnie wykonuj polecenia policjantów, którzy przyjadą na miejsce i przejmą dowodzenie.

– Podczas ewakuacji, zachowaj spokój, to pozwoli na sprawne i bezpiecznie opuszczenie zagrożonego rejonu.

– W miarę możliwości, zabierz rzeczy osobiste.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę:

– nietypowe zachowania osób, ich nietypowy ubiór często nieadekwatny do występującej pory roku,

– pozostawione bez opieki przedmioty, teczki, plecaki, paczki, pakunki itp.,

– samochody, a w szczególności furgonetki, parkujące w nietypowych miejscach tj. w pobliżu kościołów, synagog lub miejsc organizowania imprez masowych i zgromadzeń.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze