sad

Kwestia przyłączenia Sadu Rejonowego w Miechowie do placówki w Olkuszu w najbliższym czasie powinna rozstać ostatecznie rozstrzygnięta. Samorządy z obydwu powiatów ślą do władz państwowych apele i rezolucje – Miechów chce zostać u siebie, Olkusz woli się wzmocnić. Wiadomo, że tego typu pisma nie mają mocy prawnej, są jedynie wyrażeniem stanowiska w danej kwestii. Olkuscy radni powiatowi mieli – podobnie jak ich koledzy Rady Miejskiej – podjąć stosowne oświadczenie na ostatniej sesji. Zdecydowali jednak, że nie będą zabierać głosu.

W przygotowanym na sesję oświadczeniu radni mieli uznać, że chcą, by miechowska Temida stała się wydziałem zamiejscowym sądu w Olkuszu. Powołano się przy tym na znowelizowaną ustawę o ustroju sadów powszechnych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2013 roku zniesione zostanę sady rejonowe, w których orzeka mniej niż 15 sędziów. Tymczasem przewodniczący Komisji Porządku Publicznego, Bezpieczeństwa Obywateli i Administracji Andrzej Wójcik zaproponował, by przyjęcie oświadczenie wykreślić z porządku obrad. – Konwent Starostów odniósł się krytycznie do tego typu inicjatyw i ma zupełnie inny pogląd w tej sprawie. Dlatego też uważam, że nie powinniśmy tworzyć niepotrzebnych napięć i odstąpić od takich głosowań – argumentował radny Wójcik.

Mowa o Konwencie Starostów Województwa Małopolskiego, który odbył się na początku lutego. Małopolscy włodarze powiatów wypracowali stanowisko w sprawie reorganizacji sadów. Czytamy w nim m. in., że proponowane zmiany w sądownictwie „…stanowią krok wstecz w urzeczywistnieniu konstytucyjnej gwarancji dostępu obywateli do sądu oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa w kraju. Brak jest w obecnie obowiązujących normach prawnych kryterium określającego przyjętą przez Ministerstwo liczbę 14 etatów sędziowskich jako przesłankę warunkującą funkcjonowanie sądu rejonowego. Rozumiejąc argumenty Ministra odnoszące się do usprawnienia przebiegu postępowań poprzez łączenie sądów rejonowych w większe i bardziej mobilne jednostki, Konwent Starostów Województwa Małopolskiego podnosi okoliczność dotyczącą niejednokrotnie w poszczególnych przypadkach lepszej niż średnia ogólnopolska sprawności postępowań w dotychczas funkcjonujących w powiatach sądach rejonowych. (…)  Proponowane rozwiązania niweczą wieloletnie starania wielu samorządów o utworzenie w siedzibach powiatów sądów rejonowych i osłabiają w istotny sposób reaktywowane w 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej powiaty, których mieszkańcy odzyskali, często po kilkudziesięciu latach, możliwość załatwienia na miejscu niemal wszystkich spraw podlegających kognicji sądów rejonowych.  Analiza projektu rozporządzenia prowadzi do konstatacji, iż jego wdrożenie skutkowałoby obniżeniem potencjału instytucjonalnego powiatów. Utrwalenie takiej tendencji może prowadzić w dalszej perspektywie do ich likwidacji”.

– Powiat miechowski zamierzał przystąpić do sądu w Krakowie, a  propozycja ministra była taka, by placówkę z Miechowa przyłączyć do Olkusza. Zwiększenie obsady naszego sądu w o sześciu sędziów z Miechowa byłoby ważne, bo liczba sędziów u nas jest na pograniczu. Gdyby któryś z piętnastu olkuskich sędziów odszedł na emeryturę, byłaby realna obawa, że nasz sąd zostanie przyłączony na przykład do Chrzanowa. Na Konwencie wypracowano stanowisko, by odrzucić propozycje ministra. Argumentowano to ograniczeniem zakresu działalności powiatów, co w przyszłości może prowadzić do ich likwidacji. Ja się w tamtym glosowaniu wstrzymałem. Sprawa zmian w sądownictwie tak naprawdę jest przesądzona – wyjaśniał starosta Jerzy Kwaśniewski.

Radni jednomyślnie zgodzili się z taką argumentacją i wycofaniem przyjęcia oświadczenia. Czy słusznie?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
36 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Domino
Domino
10 lat temu

a ja chcialbym sie dowiedziec co to za prokuratorka Blondynka byla w sali b5 dzis 11:30 smiala sie ze mnie przychylam sie do upadku czlowieka.Byle tylko prawda niewyszla na jaw ale wyjdzie !!!cos cie mi zrobili.Dajcie numer to bede podganial dziadostwo dzien i noc.Niema zgody na dziadostwo.

Domino
Domino
10 lat temu

993/11 od jednych glupkow do drugich wysylac aby tylko czlowieka nieuniewinic.Samochod nieuszkodzony ja 2 razy pobity,grozono mi smiercia i zostalem oskarzonym.

kyszz
kyszz
10 lat temu

[quote name=”Dr Wiedzący”]Sądy i władza w małopolsce to JEDNA WIELKA RODZINA ze szkodą dla malućkich[/quote]
Wyjątkowo należy się zgodzić z Dr Wiedzącym. Z małą poprawką – nie w Małopolsce, bo to „trend” ogólnopolski. Kolega z branży wymiaru sprawiedliwości (zabawne określenie), koledze z tej samej kliki krzywdy nie zrobi. Podobnie, jak całej kaście uprzywilejowanych oraz krewnym i znajomym. Pewnie większość z was czytuje newsy, na przykład ten: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,title,Podpalacz-aut-z-Warszawy-wypuszczony-na-wolnosc,wid,14269951,wiadomosc.html?ticaid=1df63 U nas działa to podobnie, tylko skala ździebko zaściankowa. Nie ma się więc nad kim rozczulać.

zuza
zuza
10 lat temu

Co to w ogóle za „twór” Konwent Starostów i jakie ma uprawnienia?? Jak można było odmówić podjęcia rezolucji w tak ważnej kwestii?? Nie rozumiem!

lili
lili
10 lat temu

najpierw zlikwidują Sąd, a potem Powiat … 🙂

Dr Wiedzący
Dr Wiedzący
10 lat temu

Sądy i władza w małopolsce to JEDNA WIELKA RODZINA ze szkodą dla malućkich 😆 😆 😆

powiat
powiat
10 lat temu

[quote name=”powrót”]Konarski wracaj , zrób wszystko aby nasz Powiat był nie zagrożony[/quote]
Mówienie do siebie to przejaw choroby psychicznej.

powrót
powrót
10 lat temu

Konarski wracaj , zrób wszystko aby nasz Powiat był nie zagrożony

Z boku patrzący
Z boku patrzący
10 lat temu

[quote name=”niuśka”]Radni powiatowi do wywalenia. Wszyscy![/quote]
i Kilku dyrektorow wydzialów, a pierwszy do wywalenia to Piaśnik. Ten się na niczym nie zna, kompletny nierób.Za co takiemu płacą

Wieś
Wieś
10 lat temu

Ja tam nie wiem, ale jak nam zlikwidują sąd, to za nim zlikwidują pewnie następne urzędu i juz ze wszystkim trzeba będzie jeździć do Krakowa albo i do Chrzanowa – wstyd dla radnych!

sędzi
sędzi
10 lat temu

[quote name=”bus”]Natychmiastowa LIKWIDACJA takiego sądu, Wszystkie sprawy przenieś do Krakowa.[/quote]
Jeżeli Juz to do Chrzanowa , Chrzanów jest prężnie rozwijającym miastem , zwróccie uwagę kto w sejmie zasiada z okręgu Chrzanowskiego ? tylko powrót Konarskiego mogłby gwarantować stabilnosc Powiatu Olkuskiego!

śmiechu warte
śmiechu warte
10 lat temu

[quote name=”bus”]Natychmiastowa LIKWIDACJA takiego sądu, Wszystkie sprawy przenieś do Krakowa.[/quote]
Tak, pewnie przenieść do Krakowa i np. na sprawę o alimenty będzie się czekać kilka miesięcy aż Kraków się odrobi ze wszystkim swoimi sprawami ! Nie mówiąc już o kosztach dojazdu, itp. Genialny pomysł, na prawdę genialny!

niuśka
niuśka
10 lat temu

Radni powiatowi do wywalenia. Wszyscy!

walendziok
walendziok
10 lat temu

[quote name=”ktg”][quote name=”pianopiano”][quote name=”ktg”]Wójcik chyba chce być radnym powiatu chrzanowskiego. I wtedy nie będzie pracował w Zarządzie Drogowym w Olkuszu ale w Chrzanowie. Powodzenia![/quote]
wojcik może i chce , ale piasny nie chce byc już wogóle radnym , podobno wycofuje sie z polityki i to jest dobra wiadomosc dla wszystkich łacznie z tymi którzy mu zaufali a dzisiaj zbieraja tego efekty 😆 😆 😆 8) ;-)[/quote]
oby to była prawda.[/quote]
podpisuje się pod tym , byłem 99 i głosowałem na political fiction piasnego i jego tam popierdółki

ktg
ktg
10 lat temu

[quote name=”pianopiano”][quote name=”ktg”]Wójcik chyba chce być radnym powiatu chrzanowskiego. I wtedy nie będzie pracował w Zarządzie Drogowym w Olkuszu ale w Chrzanowie. Powodzenia![/quote]
wojcik może i chce , ale piasny nie chce byc już wogóle radnym , podobno wycofuje sie z polityki i to jest dobra wiadomosc dla wszystkich łacznie z tymi którzy mu zaufali a dzisiaj zbieraja tego efekty 😆 😆 😆 8) ;-)[/quote]
oby to była prawda.

pianopiano
pianopiano
10 lat temu

[quote name=”ktg”]Wójcik chyba chce być radnym powiatu chrzanowskiego. I wtedy nie będzie pracował w Zarządzie Drogowym w Olkuszu ale w Chrzanowie. Powodzenia![/quote]
wojcik może i chce , ale piasny nie chce byc już wogóle radnym , podobno wycofuje sie z polityki i to jest dobra wiadomosc dla wszystkich łacznie z tymi którzy mu zaufali a dzisiaj zbieraja tego efekty 😆 😆 😆 8) 😉

ktg
ktg
10 lat temu

Wójcik chyba chce być radnym powiatu chrzanowskiego. I wtedy nie będzie pracował w Zarządzie Drogowym w Olkuszu ale w Chrzanowie. Powodzenia!

patriot
patriot
10 lat temu

na początku tego tydnia rozmawiałem z jednym z naszych notabli który miał pewne obawy co do istnienia Powiatu Olkuskiego a także sądu , coś jest na rzeczy , mówiło sie o tym już za Konarskiego ale to on się przeciwstawił takim planom , I CHWAŁA MU ZA TO , KONARSKI WRÓĆ BO NAM POWIAT PRZEPĘDZĄ DO CHRZANOWA.

Gumiś
Gumiś
10 lat temu

Nasi radni dali ciała, a miechowscy nie zasypiali gruszek w popiele i nieoglądając się na nic ślą protesty. Jedni śpią a drudzy robią swoje,

ps
ps
10 lat temu

A co (moderacja) ma rada powiatu do sądów. List napiszą? śmiechu warte oni mają się czym zajmować tylko nie potrafią

bus
bus
10 lat temu

Natychmiastowa LIKWIDACJA takiego sądu, Wszystkie sprawy przenieś do Krakowa.

Kornel
Kornel
10 lat temu

Nasi radni powiatowi umywają ręce od ważnej dla obywateli sprawy. Już dziś Olkuszanie musze się sądzić w sprawach pracowniczych w Chrzanowie. Powiększenie olkuskiego sądu pozwoliłoby wzmocnić się miastu – takie zaniechanie to działanie na szkodę miasta i powiatu!!!!!

Weteran partyjny
Weteran partyjny
10 lat temu

Panie Dudkiewicz pana postawa w tej konkretnej sytuacji jest haniebna. Ma pan tylko jedno wyjście, powtarzam, jedno wyjście!!!

Baca
Baca
10 lat temu

Przecie to proste. Jak sykuje nowo uprawę lo łowiecek, to musem łodchwościć pole ze wszyćkiego co tam rosło. A Dudkiewic teroz wytnie i wykłopie wsytko, zeby w to miejsce zasioł se nowo uprawe jegło synek i zeby zbiroł plony tak jak tata. I co wy chcecie łod Dudkiewica psecie łun robi tak coby mu uprawa dobze rosła. Hej! Dobze godom? Jak myslicie barany?

ROZUMNY
ROZUMNY
10 lat temu

GDY SIĘ WPUSZCZA LISA DO KURNIKA, NA PEWNO NIE ZJE SIĘ JAJECZNICY NA ŚNIADANIE.

Aniaa
Aniaa
10 lat temu

LUDZIE TO CHYBA NIE NA TEMAT CO WY TU PISZECIE!!!

Lewicowiec
Lewicowiec
10 lat temu

Włos mi się zjeżył, gdy czytam o Dudkiewiczu. To jest żenujące by miejsce po wielkich i zacnych postaciach, olkuskiej lewicy zajęła tak groteskowa osoba. Dobry gospodarz zanim wpuści nieznajomego na swoje podwórko, dobrze mu się przyjrzy przed bramą. Lewico zastanów się kogo wpuściliście do siebie. Im szbciej go wypchniecie tym lepiej dla was.

Janusz Palikot
Janusz Palikot
10 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz Radny UP”][quote name=”Weteran”]Dziś prawdziwej lewicy juz nie ma… Ale mimo wszystko DUDKIEWICZ RĘCE PRECZ Od LEWICY i TO NATYCHMIAST![/quote]

Zapewniam mieszkańców Olkusza , że jest lewica Unia Pracy, której od kilkunastu lat przewodniczę. Zapraszam zainteresowanych.[/quote]

Lewica ta ja, Ty Janie już byłeś 🙂 w dawnych czasach. Teraz jesteś przewodniczacym likwidatorów starego i minionego PRL u 😉

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
10 lat temu

[quote name=”Weteran”]Dziś prawdziwej lewicy juz nie ma… Ale mimo wszystko DUDKIEWICZ RĘCE PRECZ Od LEWICY i TO NATYCHMIAST![/quote]

Zapewniam mieszkańców Olkusza , że jest lewica Unia Pracy, której od kilkunastu lat przewodniczę. Zapraszam zainteresowanych.

PSS
PSS
10 lat temu

[quote name=”Wybiórca”][quote name=”ZABIE OCZKO”]Ta wiadomość to pikuś – jest ważniejsza! Wczoraj w jednej z olkuskich kawiarni gościł Janusz Korwin – Mikke. Organizatorem tegoż spotkania był m.in. Młody Dudkiewicz, który buduje olkuską prawicę, pod szczelnym parasolem swojego ojca, który aktualnie jest powiatowym szefem SLD – fajne co?????. Ale jaja!!![/quote]
Też mi sensacja. Janusz Dudkiewicz w latach 90- tych szefował strukturom Unii Polityki Realnej. Potem był m.in. SKL i teraz SLD. Od prawicy do lewicy… Można? Można.[/quote] I taki migany facio jest w stanie przepchać się w wyborach? Kto do nagłej głosuje na tego obślizłego goscia?

Wybiórca
Wybiórca
10 lat temu

[quote name=”ZABIE OCZKO”]Ta wiadomość to pikuś – jest ważniejsza! Wczoraj w jednej z olkuskich kawiarni gościł Janusz Korwin – Mikke. Organizatorem tegoż spotkania był m.in. Młody Dudkiewicz, który buduje olkuską prawicę, pod szczelnym parasolem swojego ojca, który aktualnie jest powiatowym szefem SLD – fajne co?????. Ale jaja!!![/quote]
Też mi sensacja. Janusz Dudkiewicz w latach 90- tych szefował strukturom Unii Polityki Realnej. Potem był m.in. SKL i teraz SLD. Od prawicy do lewicy… Można? Można.

Nic dodać, nic ująć
Nic dodać, nic ująć
10 lat temu

OLKUSZ NIGDY WPRZESZŁOŚCI NIE BYŁ TAK ROZBITY JAK OBECNIE. DLATEGO O L K U S Z A N I E DO ROBOTY.

prawy do lewego
prawy do lewego
10 lat temu

czyli wszystko zostanie w rodzinie…..

Weteran
Weteran
10 lat temu

Dziś prawdziwej lewicy juz nie ma… Ale mimo wszystko DUDKIEWICZ RĘCE PRECZ Od LEWICY i TO NATYCHMIAST!

Obserwator
Obserwator
10 lat temu

[quote name=”ZABIE OCZKO”]Ta wiadomość to pikuś – jest ważniejsza! Wczoraj w jednej z olkuskich kawiarni gościł Janusz Korwin – Mikke. Organizatorem tegoż spotkania był m.in. Młody Dudkiewicz, który buduje olkuską prawicę, pod szczelnym parasolem swojego ojca, który aktualnie jest powiatowym szefem SLD – fajne co?????. Ale jaja!!![/quote]
Gdzie jesteś olkuska lewico ? – SZTANDAR WYPROWADZIĆ

ZABIE OCZKO
ZABIE OCZKO
10 lat temu

Ta wiadomość to pikuś – jest ważniejsza! Wczoraj w jednej z olkuskich kawiarni gościł Janusz Korwin – Mikke. Organizatorem tegoż spotkania był m.in. Młody Dudkiewicz, który buduje olkuską prawicę, pod szczelnym parasolem swojego ojca, który aktualnie jest powiatowym szefem SLD – fajne co?????. Ale jaja!!!