pieniadze-dlon

Radni koalicyjni gminy Wolbrom najwidoczniej zbyt przywiązali się do wysokości swoich diet, aby zgodzić się na ich obniżkę. Do takich wniosków można dojść po dyskusji i głosowaniu na ostatniej sesji Rady Miejskiej nad projektem uchwały przygotowanej przez sześciu radnych opozycyjnych w sprawie obniżki diet. Najwyraźniej niektórzy rajcy traktują te środki jako zbyt znaczący dodatek do pensji lub emerytury, aby zgodzić się na chociażby częściową rezygnację z tego profitu. Jednocześnie szukając, w dobie rosnących wydatków, dodatkowych wpływów do budżetu gminy, obciążają mieszkańców coraz większym podatkiem rolnym, od nieruchomości czy środków transportowych. Zdaniem radnych opozycyjnych oszczędności powinni zacząć od siebie. Trudno się z tym nie zgodzić.

Pod projektem uchwały zmniejszającej wysokość diet podpisali się radni opozycyjni: Kazimierz Pacia, Marcin Maciora, Stanisław Kołodziej, Ewa Kazimierska, Marian Ligienza i Augustyn Sikora. Zaproponowali, aby obniżyć miesięczne diety dla przewodniczącego Rady z obecnych 1 400 zł do 1 000 zł, Wiceprzewodniczącego z 1 000 zł do 600 zł, Przewodniczącego stałej komisji z 900 zł do 600 zł, pozostałych radnych z 700 zł do 550 zł. Inicjator tej inicjatywy – Radny Pacia jest zdania, że dobie zbliżającego się kryzysu i rosnących podatków lokalnych czas najwyższy zacząć oszczędzać. – Nie może być tak – tłumaczył – że w przyszłorocznym budżecie wzrastają wydatki na administrację, a maleją i tak niewielkie do tej pory, wydatki inwestycyjne. Budżetem należy rozporządzać tak, aby powodować rozwój gminy.

Przewodniczący Rady Włodzimierz Żurek, broniąc obecnych stawek diet dla radnych gminy Wolbrom argumentował, że są one procentowo najniższe w powiecie w stosunku do maksymalnej wysokości diety określonej w ustawie o samorządzie gminnym. Zgodnie z nią dieta nie może przekroczyć 150% tzw. kwoty bazowej ustalanej rozporządzeniem Rady Ministrów i pomnożonej, w zależności od liczby mieszkańców gminy, przez współczynnik 0,75 dla gmin od 15 do 100 tys. mieszkańców i przez 0,5 dla gmin poniżej 15 tys. mieszkańców. W przypadku Olkusza i Wolbromia max. wysokość diet wynosi w tym roku 1987,27 zł, a dla pozostałych gmin powiatu 1324,85 zł. W Wolbromiu – przekonywał Przewodniczący ilustrując swoje tezy odpowiednimi tabelami – radni bezfunkcyjni pobierają zaledwie ok. 35% określonej w ustawie max. wysokości diety (700 zł), podczas gdy w Olkuszu ok. 43% (850 zł), a w Bolesławiu nawet 65% (861,15 zł). Podobnie (procentowo najmniejsza) jest dieta Przewodniczącego Rady w Wolbromiu, która stanowi ok. 70% max. diety (1 400 zł), w Olkuszu zaś ok. 92% (1 827,50 zł), a w Bolesławiu nawet 100% (1 324,85 zł).

diety-paciaPrzypomnijmy, że radny Kazimierz Pacia na styczniowej sesji Rady Miejskiej zaproponował nawet, w trakcie procedowania uchwały w sprawie wysokości diet, stawki dla radnych na poziomie 100 zł i 140 zł dla przewodniczącego, co zostało poparte 5 głosami. Na ostatniej sesji 30 listopada mniej rewolucyjną propozycję obniżenia diet poparło 6 radnych, przy 9 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. W tym samym czasie w Zakopanem opozycyjni radni nie zgodzili się na 10-procentowe podwyżki podatków od nieruchomości, a w zamian za rezygnację z tych dochodów zaproponowali by poszukać oszczędności w administracji. Tym samym zgłosili wniosek o obniżenie diet radnych i pensji burmistrza o 20%, co zostało przyjęte przez Radę.

Obserwując wolbromskich radnych odnosi się nieodparte wrażenie, że obniżenia diet od dawna, paradoksalnie, domagają się najbardziej pracowici z nich. Ci zaś, których aktywność ogranicza się najczęściej jedynie do głosowania na sesjach zgodnie z wolą burmistrza, bronią swoich profitów z żelazną konsekwencją. Tak jakby głównym sensem ich bycia w Radzie było pobieranie diet. Może przykład górali z Zakopanego poszerzy ich horyzonty myślowe.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cola Borant
Cola Borant
11 lat temu

Siekiera motyka, zeszyt, książka,
do urzedu po pieniążka.
Siekiera motyka, pismo, zwój,
kto zapłaci ten jest swój 😉

Barszczu
Barszczu
11 lat temu

Który radny zarobił na korze podsypanej pod drzewka, a który na garażach przy nerce, który ma rodzinę zatrudnoną w Urzędzie, który……….. ????.Panie Redaktorku Pan wie, diety to temat zastępczy żeby na forum bluzgać na siebie nawzajem. Wyglada że to chorobliwie Pana cieszy. Niech ludzie skaczą sobie do oczu, a Pan będziesz z Urzędem kolaborował.

T-Fuj Dom
T-Fuj Dom
11 lat temu

Ja wiem, ja wiem. Zjadłem dietę na dietę i mam pomysła jak uzdrowić finanse gminy. KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ.

T-Fuj Dom
T-Fuj Dom
11 lat temu

[quote name=”Cela”]

czarno ten zus … wyglądał !!!![/quote]
Ale tylko do knurowatego karczycha. Wyżej (moderacja)

Cela
Cela
11 lat temu

[quote name=”T-Fuj Dom”][quote name=”Cela”]
zeznania swiadków …..[/quote]

Byłych pracowników zrobionych na ZUS-ie….. ;-)[/quote]
czarno ten zus … wyglądał !!!!

T-Fuj Dom
T-Fuj Dom
11 lat temu

[quote name=”Cela”]
zeznania swiadków …..[/quote]

Byłych pracowników zrobionych na ZUS-ie….. 😉

Cela
Cela
11 lat temu

[quote name=”T-Fuj Dom”][quote name=”Cela”]
zapewne było dolaczone swiadwctwo pochodzenia /???[/quote]

Dowód rejestracyjny ;-)[/quote]
zeznania swiadków …..

T-Fuj Dom
T-Fuj Dom
11 lat temu

[quote name=”Cela”]
zapewne było dolaczone swiadwctwo pochodzenia /???[/quote]

Dowód rejestracyjny 😉

Cela
Cela
11 lat temu

[quote name=”T-Fuj Dom”][quote name=”Cela”]
czy był nowy i z certyfikatem ??[/quote]

Nowy, z certyfikatem i Z VATEM 😆 :lol:[/quote]
zapewne było dolaczone swiadwctwo pochodzenia /???

T-Fuj Dom
T-Fuj Dom
11 lat temu

[quote name=”Cela”]
czy był nowy i z certyfikatem ??[/quote]

Nowy, z certyfikatem i Z VATEM 😆 😆

Cela
Cela
11 lat temu

[quote name=”ab76″][quote name=”piaskowy dziadek”]Pacia to wiejski populista pierwszy przy kasie …. koryto lubi czerpie z niego …..[/quote]

ale magnetofon dał 😆 😆 😆 :lol:[/quote]
czy był nowy i z certyfikatem ??

ab76
ab76
11 lat temu

[quote name=”piaskowy dziadek”]Pacia to wiejski populista pierwszy przy kasie …. koryto lubi czerpie z niego …..[/quote]

ale magnetofon dał 😆 😆 😆 😆

Z ciekawości
Z ciekawości
11 lat temu

Wie ktoś może ile wynoszą diety ranych w RM w Olkuszu i w Powiecie?

Wolbromiok
Wolbromiok
11 lat temu

[quote name=”T-Fuj Dom”]A ja będę brał, bo mi się należy i już. Im więcej mam, tym więcej potrzebuję. W końcu jestem za, a nawet przeciw. Wiecie ile to wysiłku kosztuje? Teraz jeszcze mam chrapke na targowisko. Niech no tylko gmina wyremontuje, to już ja tam wymyślę, jak położyć na tym łapę. I co mi zrobicie?[/quote]
jak widać w warunkach wolbromskich nic,no może nagrodę za charytatywność !!!!!!!!!!!

T-Fuj Dom
T-Fuj Dom
11 lat temu

A ja będę brał, bo mi się należy i już. Im więcej mam, tym więcej potrzebuję. W końcu jestem za, a nawet przeciw. Wiecie ile to wysiłku kosztuje? Teraz jeszcze mam chrapke na targowisko. Niech no tylko gmina wyremontuje, to już ja tam wymyślę, jak położyć na tym łapę. I co mi zrobicie?

Cela
Cela
11 lat temu

[quote name=”kryzys”]a te cwaniaki niemowy na sesjach w Wolbromiu sołtyso/radni jeden z Chełmu inny z Strzegowej …dwie diety co misiąc !!!![/quote]
ale tacy radni kołodzij czy papcia wniosku o pobieranie tylko jednej diety zamiast 2/5 kola przez sołtyso/radnych nie postawią bo liczą na głosy ..z wiosek w wyż/wym psili by im pop.

kryzys
kryzys
11 lat temu

a te cwaniaki niemowy na sesjach w Wolbromiu sołtyso/radni jeden z Chełmu inny z Strzegowej …dwie diety co misiąc !!!!

niegłupi
niegłupi
11 lat temu

wyborów na burmistrza w Wolbromiu do końca świata , bo są niewiarygodni i po uczynkach znani .Nigy nie wygrają ; kazimierz p , słwomir s , dariusz g , stanisław s , stanisław k ….

piaskowy dziadek
piaskowy dziadek
11 lat temu

Pacia to wiejski populista pierwszy przy kasie …. koryto lubi czerpie z niego …..