1

W jubileuszowym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Olkuszu uczczono działaczy organizacji wojskowych, politycznych, społecznych, którzy wnieśli spory wkład w walce o wolność kraju. Właśnie im zadedykowano pamiątkową tablicę, odsłoniętą w minioną niedzielę na olkuskim Starym Cmentarzu.

Uroczystości rozpoczęto mszą św. w Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu koncelebrowana przez ks. proboszcza Mieczysława Miarkę w intencji członków organizacji z terenu dawnego powiatu olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku. Przybyłym na uroczystość towarzyszyła orkiestra dęta ZGH „Bolesław”. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na Stary Cmentarz, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej, uczniów olkuskiego Liceum Mundurowego oraz pocztów sztandarowych.

2

– Połączyła nas pamięć o tych, którzy nigdy nie mieli wątpliwości, że tylko wspólnie możemy dokonać historycznych zmian. Pamiątkowa tablica jest symbolicznym wyrazem wdzięczności mieszkańcom dawnego powiatu olkuskiego zaangażowanym w wyzwolenie Ojczyzny. Pamiętamy, że ziemia olkuska to ziemia bohaterów, którym nigdy nie był obojętny los ojczyzny. Winni im jesteśmy troskę o rozbudzonego ducha polskości i wzajemne porozumienie. Cześć ich pamięci! – mówił olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

6

Na ziemi olkuskiej w latach 1914-18 działało kilkadziesiąt organizacji. Były to m. in. straże pożarne, organizacje pomocy społecznej, stowarzyszenia spożywcze, kulturalne i sportowe, samorządy, szkoły i skauting. Fundatorem tablicy autorstwa artysty Wiesława Nadymusa poświęconej działaczom tych organizacji i jednocześnie honorowym patronem uroczystości jest oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
– Gdy wspominamy wielką wojnę lat 1914 – 1918, która przyniosła Polakom upragnioną Rzeczpospolitą, dajemy zwykle przykłady żołnierskiego poświęcenia na polu walki, przywołujemy czyn legionowy, straceńczy wydawałoby się bój, na który ruszył Józef Piłsudski ze swoimi podkomendnymi, oddajemy cześć Błękitnej Armii Józefa Hallera, Białym Korpusom w Rosji, powstańcom wielkopolskim i śląskim. W ich szeregach odnajdziemy synów Ziemi Olkuskiej. Krew przelana dla Ojczyzny to rzecz święta, godna najwyższej pochwały i naszej wiecznej pamięci, lecz przecież nie tylko z walki z bronią w ręku odrodziła się wolna Polska. Odzyskanie państwowości przed stu laty to również dzieło tych wszystkich, którzy konsekwentnie budowali niepodległość i samorządność w swoim rodzinnym regionie mozolną, codzienną pracą. Do miejsc, w których działali tak wspaniali ludzie zalicza się Olkusz i powiat olkuski. Jestem zbudowany, że pamięć o tych ludziach jest na Ziemi Olkuskiej kultywowana. Nasi przodkowie zdali wielki egzamin przed historią. Odsłaniana dzisiaj tablica jest naszym hołdem dla działaczy kilkudziesięciu organizacji, które na początku XX wieku odradzały wolną Polskę na Ziemi Olkuskiej. Ich zasługi są nie do przecenienia – to fragment listu prezesa IPN- u Jarosława Szarka, odczytany przez dra hab. Filipa Musiała.

4

Zanim burmistrz Roman Piaśnik i dyrektor Filip Musiał odsłonili tablicę, uczestnicy wysłuchali Apelu Pamięci. Tablica została poświęcona przez ks. dziekana Henryka Chmiełę. Zwieńczeniem uroczystości było składanie kwiatów  przez delegacje władz samorządowych, parlamentarzystów, organizacji kombatanckich i społecznych, służb mundurowych, szkół i mieszkańców. 

5

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, przy udziale: parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Krakowie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Zespołu Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Honorowy patronat objął Instytut Pamięci Narodowej.

{joomplu:82593}{joomplu:82579}{joomplu:82561}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze