pieniądze

Cykl zajęć dla niepełnosprawnych dzieci, warsztaty dla uczniów chcących rozwijać swoje pasje, zakup kriokomory i sprzętu rehabilitacyjnego dla szpitala w Jaroszowcu oraz specjalistyczne usługi dla osób niepełnosprawnych – to cztery zwycięskie zadania z powiatu olkuskiego w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski.

 

W tym roku decyzją zarządu województwa zwiększono środki BO do 8 mln złotych. Kwota ta jest podzielona na sześć subregionów: tarnowski, sądecki, podhalański, Małopolski Zachodniej, krakowskiego Obszaru Metropolitalnego z wyłączeniem Krakowa oraz miasta Kraków. Na obywatelskie zadania (małe, dotyczące konkretnego powiatu i duże, obejmujące swym zasięgiem co najmniej dwa powiaty położone w danym subregionie) głosowało 176 683 osoby, czyli o prawie 97 tys. więcej niż rok wcześniej. Z danych przedstawionych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie wynika, że mieszkańcy naszego subregionu (Małopolski Zachodniej) oddali 33 438 głosów. To drugi wynik w skali województwa – na pierwszym miejscu uplasował się subregion tarnowski (45 772 głosy). Najczęściej głosowano w tradycyjny sposób, korzystając z urn (72,13 proc.); mniejsza popularnością cieszyło się oddawanie głosów przez internet (26,37 proc.) oraz korespondencyjnie (1,5 proc.).

Członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec podkreśla, że mieszkańcy coraz chętniej angażują się w BO, zarówno pod względem zgłaszania projektów, jak i udziału w głosowaniu. -Ogromne zainteresowanie drugą edycją budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego udowadnia, że dysponowanie środkami publicznymi w ten sposób ma sens. Nic tak nie angażuje i nie inspiruje mieszkańców, jak praca dla dobra lokalnej społeczności. Nie mam wątpliwości, że taki efekt przyniesie realizacja 46 zwycięskich projektów, które Małopolanie sami wybrali w tegorocznym głosowaniu. W ten sposób zdecydowali o rozdzieleniu aż 8 mln zł – mówi Grzegorz Lipiec.

Cztery zwycięskie zadania z Małopolski Zachodniej zostaną zrealizowane w powiecie olkuskim:

„Integracja szansą na lepszą przyszłość – integracja dziecka niepełnosprawnego w różnych aspektach życia społecznego” – na to zadanie oddano najwięcej głosów w Małopolsce Zachodniej (4242). Głównym celem tej inicjatywy jest integracja niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Projekt obejmuje dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w wieku do 12 lat, a które w związku z rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego utraciły możliwość kontynuacji pomocy w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. W ramach przedsięwzięcia zostanie zorganizowany cykl zajęć muzyczno – relaksacyjnych oraz stymulacji rozwoju poznawczego i ruchowego dzieci z zaburzonym rozwojem psychoruchowym. Środki z BO na tę inicjatywę to 99 tys. 737 złotych.

2107 głosów oddano na zadanie „Ja wam pokażę – kreatywne dzieciaki! Program inspirujących zajęć dodatkowych dla uczniów olkuskich szkół podstawowych” (96 tys. 030 złotych). Społeczności trzech szkół podstawowych (SP 1 i SP 3 w Olkuszu, Sp w Osieku) proponują cykl innowacyjnych, pozalekcyjnych zajęć dla uczniów szkół z powiatu olkuskiego, którzy pragną rozwijać swoje pasje. Tematy wybiorą sami uczestnicy, przeprowadzając w swoich szkołach mini edycje budżetów obywatelskich. W projekcie założono zajęcia matematyczno-przyrodnicze, informatyczne, humanistyczne, sportowe oraz cykl warsztatów rozwijających takie umiejętności jak: uczenie się, praca zespołowa, czy kreatywność.

Kolejnym zwycięskim zadaniem na które oddano 1966 głosów, jest zakup kriokomory oraz sprzętu rehabilitacyjnego (kamizelka z elektrycznymi oscylatorami, szyny do ćwiczeń biernych stawu biodrowego i kolanowego) dla Wojewódzkiego Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Przed budynkiem zostanie również położona kostka brukowa. W ten sposób szpital poszerzy ofertę rehabilitacyjną oraz podwyższy jakość świadczonych usług. Dzięki poparciu mieszkańców na ten cel udało się pozyskać 376 tys. złotych.

1431 osób wybrało projekt „Rehabilitacja drogą do sprawności”. Dzięki środkom z BO (100 tys. złotych) zostaną zrealizowane usługi opiekuńcze i specjalistyczne dla osób z powiatu olkuskiego z orzeczonym stopniem niepełnosprawności umysłowej i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie opieki, rehabilitacji oraz rozwijanie sprawności fizycznej. Beneficjenci projektu wezmą udział w zajęciach na Sali Doświadczenia Świata i Sali Integracji Sensorycznej.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kto wie ?
kto wie ?
6 lat temu

jaki sklep spożywczy otwierają na Pakusce przy jysku ?

jaturzadze
jaturzadze
6 lat temu

[quote name=”Martyna”]Zdjęcie ukradzione ze strony mojszmal.pl[/quote]
Szanowna Pani, zdjęcie do powyższego artykułu jest licencjonowane i zostało zakupione na portalu fotolia.pl. Jest ono powszechnie dostępne i każdy może je zakupić.

waca
waca
6 lat temu

A co vice staroście dali zastrzyk usypiający, że nie zagłosował przeciw Olkuszowi?

Martyna
Martyna
6 lat temu

Zdjęcie ukradzione ze strony mojszmal.pl

cebula
cebula
6 lat temu

COŚ WIOLĄCZELA NIE PISZE O SUPER ZMIANACH W SĄDZIE W OLKUSZU.