Bolesław i Bukowno znalazły się w gronie 87 samorządów odznaczających się wysoką samodzielnością finansową. W skali powiatu najsłabiej pod tym względem wypadł Trzyciąż. Przedstawiamy zestawienie okolicznych gmin w oparciu o dane pochodzące z rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST.

Niedawno na naszych łamach zamieściliśmy zestawienie dochodów okolicznych samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Teraz przyszła pora na analizę samodzielności finansowej w oparciu o Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST. Jak wynika z zestawienia stworzonego przez pracowników Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, budżety większości gmin w Polsce przynajmniej w połowie opierają się na dotacjach i subwencjach.

W skrajnych przypadkach dochody własne potrafią stanowić zaledwie 15% wpływów do gminnej kasy. Samorządów, których samodzielność finansowa przekracza 70% budżetu jest zaledwie 87. Określając odsetek dochodów, twórcy rankingu przyznawali samorządom po jednym punkcie za każdy procent.

Do dochodów własnych gmin zaliczmy podatki (np. podatek od spadków i darowizn, podatek rolny, leśny, od środków transportowych, od nieruchomości, czynności cywilnoprawnych oraz podatek dochodowy płacony w postaci karty podatkowej), opłaty lokalne (np. opłata skarbowa, targowa, miejscowa) oraz dochody z posiadanego majątku.

Jak tłumaczą autorzy opracowania, im niższe są własne wpływy do kasy samorządu, tym większe jest jego uzależnienie od czynników zewnętrznych. Im wyższy poziom subwencji i dotacji zewnętrznych w budżecie danej gminy, tym większe może mieć ona trudności z planowaniem i realizacją długoterminowych inwestycji.

Jak wynika z rankingu opracowanego na podstawie danych za 2015 rok, największą samodzielnością finansową w Polsce odznaczała się gmina wiejska Kleszczów. Jej dochody własne stanowiły 96,82 % budżetu. Najgorzej pod tym względem wypadł Janowiec Kościelny. Tam udział gminnych dochodów w budżecie wyniósł zaledwie 14,87 %. Jak na tym tle prezentują się gminy z terenu naszego powiatu?

Na pierwszym miejscu w powiecie olkuskim i 26 w skali kraju uplasowało się Bukowno. Dochody własne samorządu wynoszą tam aż 76,78%. Drugą z okolicznych gmin, która znalazła się w gronie najlepszych samorządów jest Bolesław. Z dochodami na poziomie 75,46% budżetu gmina ta zajęła 39 miejsce w skali kraju.

Olkusz, z wynikiem 63,8% zajął 225 lokatę. Na 441 miejscu uplasowała się Gmina Klucze, gdzie wpływy z własnych dochodów stanowią 58,3 % budżetu. Na 479 pozycji znalazł się Wolbrom. Współczynnik dochodów wynosi tam 57,28 %. Na końcu naszego zestawienia znajdziemy Trzyciąż, gdzie lokalne wpływy do kasy samorządu stanowią zaledwie 38,6 % budżetu. W skali kraju gmina ta zajęła 1451 miejsce.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
parcowka
parcowka
7 lat temu

[quote name=”OpenOffice”]Na razie to Pan burmistrz spłaca długi po poprzednikach. Inwestycje wykonuje z budżetu i bez zaciągania pożyczek. Nowy zastrzyk gotówki ze sprzedaży części SAG na pewno wielu populistów zaskoczy.[/quote] Może wystarczy na zapłatę prawie pół miliona za to odjazdowe lodowisko. 😆
Problemem w Olkuszu nie jest brak pieniędzy, problemem jest brak pomysłu burmistrza na nasze miasto. Trzeba pamiętać, że działki sprzedaje się tylko raz, a budżet miasta trzeba będzie spinać co roku i mieć jeszcze na wkłady własne do projektów unijnych. Bo dawne starostwo i trasa podziemna na rynku będą skarbonką bez dna.

OpenOffice
OpenOffice
7 lat temu

Na razie to Pan burmistrz spłaca długi po poprzednikach. Inwestycje wykonuje z budżetu i bez zaciągania pożyczek. Nowy zastrzyk gotówki ze sprzedaży części SAG na pewno wielu populistów zaskoczy.

jaśnie oświecony
jaśnie oświecony
7 lat temu

Miasta nie powinny brać kredytów….bo kto bierze kredyt? burmistrz, wójt…a kto będzie go spłacał?
Ja z podatków które płace….choć ja żadnego kredytu nie zaciągałem 😆

byczunio
byczunio
7 lat temu

[quote name=”byczek”]Kto ten tekst pisał. Nic nie rozumiem, dobrze ze rysować chociaż potrafi. Wolbrom daleko, a najlepszy[/quote]
Temu gościowi nie wychodzą ani teksty ani tabelki.

byczek
byczek
7 lat temu

Kto ten tekst pisał. Nic nie rozumiem, dobrze ze rysować chociaż potrafi. Wolbrom daleko, a najlepszy

Yes
Yes
7 lat temu

Wszystko ładnie pięknie :zzz
Tereny lepiej uprzemysłowione bd w czołówce
Nic nowego ..

Młody
Młody
7 lat temu

„Najpopularniejszy Burmistrz małopolski za 2016 rok.”

Każdy kolejny ranking pozwala mi na zrozumienie jakimi wówczas kierowano się kryteriami …