Artykuł sponsorowany

Kupno działki to z jednej strony wspaniała inwestycja, z drugiej natomiast – przedsięwzięcie wymagające wiedzy i doświadczenia. Przed dokonaniem transakcji należy pozyskać jak najwięcej informacji o danej nieruchomości.

Kupując działkę, na przykład budowlaną, trzeba wiedzieć o niej jak najwięcej. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka, jakie wiąże się z nabyciem danej nieruchomości. Koszta są przecież znaczne, a działka spełniać musi wymogi i oczekiwana inwestora. Na szczęście, pozyskanie niezbędnych informacji jest obecnie bardzo proste. Pomoże w tym serwis Dzialki360.pl.

Działka – dlaczego warto ją sprawdzić?

Zakup nieruchomości gruntowej to nie tylko znaczący wydatek, ale też konkretne plany z nią związane. Dlatego nie może zostać dokonany w ciemno. Pozyskanie wiedzy na temat wybranej działki pozwoli uniknąć licznych problemów i niebezpieczeństw oraz przekonać się, czy dana działka jest w ogóle warta wyłożenia na nią pieniędzy. 

Jednym z zagrożeń jest nabycie nieruchomości zadłużonej lub obciążonej służebnością. Może się też okazać, iż działka nie nadaje się do planowanej inwestycji, lub też jej zrealizowanie będzie poważnie utrudnione, np. z powodu braku dostępu do drogi publicznej. Warto również pamiętać, że nie wszystkie nieruchomości w Polsce mają uregulowany stan prawny, przez co istnieje ryzyko zakupu działki, która ma już swojego prawnego właściciela.

Dokładna wiedza o działce niesie także ze sobą istotną korzyść. Otóż, ogromnie pomaga ona w negocjacjach cenowych.

Działka – jakie informacje są ważne?

Obecnie przed zakupem konkretnej nieruchomości nie trzeba już odwiedzać licznych urzędów i instytucji, aby uzyskać niezbędne dane na jej temat. Wystarczy wejść na stronę serwisu Dzialki360.pl i wygenerować raport, który zawiera kompleksową analizę wskazanego przez nas terenu oraz jego otoczenia. 

Informacji o nieruchomości gruntowej, jakie należy pozyskać przed jej zakupem, aby zminimalizować związane z nim ryzyko, jest sporo. Zaliczają się do nich przede wszystkim: 

1) podstawowe dane dotyczące wybranego terenu, np. powierzchnia działki, jej kształt i wymiary, położenie itd.;

2) zagadnienia formalno-prawne, w tym: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dane z ewidencji gruntów i budynków (EGiB), wydane pozwolenia na budowę, zasady ochrony przyrody i krajobrazu, strefy specjalne (np. strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych, strefy zamknięte wokół cmentarzy);

3) informacje o infrastrukturze dostępnej na działce (uzbrojenie w media, dostęp do drogi publicznej);

4) dane geologiczne, czyli warunki gruntowe – jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku działek budowlanych – np. informacje o podmokłym terenie mogą znacznie utrudnić realizację planowanej inwestycji budowlanej;

5) dane fizjograficzne, obejmujące m.in. informacje o ukształtowaniu terenu i jego pokryciu; 

6) zagrożenia i uciążliwości ograniczające potencjał nieruchomości, np.: uciążliwe obiekty w okolicy, azbest, powodzie itd.;

7) otoczenie danej działki w kontekście docelowego korzystania z niej (m.in. dostępność obiektów użyteczności publicznej – np. przedszkoli, szkół, ośrodków opieki zdrowotnej);

8) potencjał solarny;

9) dane lokalne, np. demografia, wysokość podatków.

Wiedza na ten temat pozwoli określić, czy dana działka jest warta zakupu. Przykładowo, plany zagospodarowania przestrzennego kolidować mogą z zamiarami budowlanymi inwestora. W przyszłości prowadzić to może do licznych problemów finansowych i prawnych. Z kolei negatywna charakterystyka terenu, na przykład podmokłość, poważnie utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia posadowienie domu lub innego obiektu budowlanego. Koniecznie też trzeba znać sytuację prawną nieruchomości. 

Wszystko to sprawia, że przed zakupem działki trzeba zebrać o niej jak najwięcej szczegółowych danych. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Poradnik
3 dni temu

są gminy które jakby nadgorliwie mierzą co wymierzone… – ścieżki rowerowe w lasach też warto przemalować – i choć tylu geologów tego nie sprawdzili – może to jakaś darowizna?
https://www.rmf24.pl/regiony/krakow/news-naukowiec-alarmuje-gddkia-uspokaja-powieksza-sie-zapadlisko-,nId,7847505#crp_state=1

mike
mike
3 dni temu

Coś mi się wydaje, że to samo tylko za ZERO zł mam na geoportal.