Artykuł partnera

Ślad węglowy rozumiany jest jako całkowita ilość gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio i pośrednio w wyniku działalności firmy lub cyklu życia produktu. Mierzony jest zwykle w perspektywie całego roku kalendarzowego lub finansowego. Konieczność obliczania i raportowania śladu węglowego przez podmioty działające na terenie Unii Europejskiej wynika z uchwalonych przez Parlament Europejski i Radę rozporządzeń oraz dyrektyw. Jak przygotować i odpowiednio analizować raport śladu węglowego przedsiębiorstwa? Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami.

Dlaczego firmy decydują się na raportowanie swojego śladu węglowego?

Raportowanie śladu węglowego pozwala firmom identyfikować najbardziej emisyjne obszary prowadzonej działalności i wdrażać działania zmierzające do osiągnięcia poprawy w tym zakresie. Umożliwia również dostosowanie się do obecnych trendów rynkowych i wyjście naprzeciw nowoczesnym klientom, którym w obliczu zmian klimatu coraz częściej zależy na współpracy z partnerami wywierającymi możliwie najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Dzięki raportowaniu własnego śladu węglowego firmy dostosowują się do nowych regulacji prawnych i skutecznie poprawiają swój wizerunek. Dodatkowo są w stanie zmniejszyć zużycie energii, tym samym osiągając oszczędność kosztów operacyjnych.

Przygotowanie raportu śladu węglowego

W celu przygotowania raportu śladu węglowego firma powinna wybrać dany rok, zebrać dane dotyczące aktywności generujących emisję gazów cieplarnianych, ustalić ograniczenia organizacyjne i operacyjne oraz przeprowadzić stosowne obliczenia, wymagające pomnożenia danych dotyczących działalności przez współczynnik emisji. Do obliczania śladu węglowego mogą zostać wykorzystane różnorodne metody branżowe, odgórnie narzucane przedsiębiorstwom w związku z prowadzoną przez nie działalnością.

W przygotowywaniu raportu emisji warto ponadto wesprzeć się specjalnym kalkulatorem śladu węglowego. Urządzenie to wspiera proces pomiarowy od planowania obliczeń i zbierania danych aż po opracowanie merytorycznego raportu, stanowi więc duże ułatwienie dla firm, szczególnie tych, które nie mają doświadczenia w jego przygotowywaniu.

Analiza raportu śladu węglowego

Raport śladu węglowego w przejrzysty sposób przedstawia kwestie dotyczące produkcji gazów cieplarnianych w przedsiębiorstwie. Jego analiza pozwala zidentyfikować obszary generujące największe emisje i wymagające podjęcia działań, jak również ocenić wyniki firmy w kontekście obowiązujących norm i standardów.

Identyfikacja obszarów generujących największe emisje i wymagających podjęcia działań

Poprzez analizę raportu śladu węglowego firma może uzyskać informacje dotyczące wielkości emisji w trzech zakresach:

  • zakresie I, na który składają się własne, bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych przedsiębiorstwa, związane ze spalaniem paliw w pojazdach i urządzeniach użytkowanych przez firmę, a także wyciekami gazów cieplarnianych z systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz powstałych w przebiegu innych procesów przemysłowych,
  • zakresie II, obejmującym wszystkie emisje pośrednie, czyli pochodzące z zakupionej energii wykorzystywanej przez firmę podczas prowadzenia działalności,
  • zakresie III, na który składają się wszystkie emisje pośrednie występujące w łańcuchu wartości firmy, a więc emisje gazów kontrolowanych znajdujące się w zakresie wpływów lecz poza kontrolą przedsiębiorstwa.

Raport uwzględnia, jaki udział we wszystkich emisjach przedsiębiorstwa ma jej dane źródło. Pozwala to firmie rozpoznać elementy działalności generujące największą część śladu węglowego i tym samym ustalić, gdzie należy wdrożyć zmiany, by osiągnąć najlepsze rezultaty i osiągnąć maksymalną redukcję emitowanych zanieczyszczeń. 

Ocena wyników firmy w kontekście obowiązujących norm i standardów w zakresie śladu węglowego

Poprzez analizę raportu śladu węglowego firma jest w stanie ocenić swoje wyniki w kontekście obowiązujących norm i standardów dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Dokument ten umożliwia bowiem określenie stopnia realizacji założeń przedstawionych w ISO 14067 – normie, na którą składają się wymagania i wytyczne dotyczące określania ilościowego śladu węglowego przedsiębiorstwa, a także ujawniania informacji o wynikach tych obliczeń – oraz normach PAS 2050, PAS 2060 i PAS 2080.

Przygotowanie planu działań redukcyjnych na podstawie raportu śladu węglowego

Wykorzystując raport śladu węglowego, firma jest w stanie wdrożyć skuteczne rozwiązania umożliwiające jego obniżenie. W tym celu przygotowuje szczegółowy plan działania, uwzględniający specyfikę każdego z zakresów emisji. Wśród rozwiązań, po jakie najczęściej sięgają przedsiębiorstwa dążące do obniżenia śladu węglowego prowadzonej działalności, należy wymienić przede wszystkim:

  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii,
  • inwestowanie w nowoczesną flotę składającą się z pojazdów elektrycznych,
  • edukowanie pracowników w zakresie polityki zero waste i nakłanianie ich do korzystania z transportu zbiorowego podczas dojazdów do pracy.

W przygotowywaniu planu i wdrażaniu działań redukcyjnych wiele firm korzysta z pomocy specjalistów. Doświadczeni doradcy zewnętrzni są w stanie szybko zaimplementować rozwiązania pozwalające na skuteczne obniżenie śladu węglowego przedsiębiorstwa.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze