W tym roku mija 40 lat od powstania Oddziału Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas uroczystego spotkania w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu uhonorowano zasłużonych członków WOPR-u. W świat olkuskich ratowników zaproszonych gości wprowadził były prezes oddziału i jego założyciel Wiktor Burakowski oraz obecny prezes Stanisław Starzyk.
– Nasi ratownicy pracują nie tylko w Polsce, ale i w Hiszpanii, Turcji czy Grecji. Przez te lata przeszkoliliśmy ponad 2 tysiące ratowników. Rocznie do naszej organizacji przystępuje 30 – 40 nowych członków. Wspólnie ze strażą pożarną uczestniczymy także w akcjach przeciwpowodziowych – opowiadał Stanisław Starzyk.
Pracę olkuskiego WOPR-u docenił wojewoda małopolski Stanisław Kracik. – Aby stworzyć ośrodek słynny na całą Polskę trzeba mieć pasję, a niekoniecznie duże akweny wodne. Zastanawiam się, co sobie myślą wasi koledzy z Mazur, bo prawdopodobnie daleko im do Was. Ratownictwo to nie tylko pomysł na życie, to także misja. Dobrze, że na brzegu jest ktoś, kto ratuje – mówił wojewoda Kracik.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia nadane przez prezydenta RP oraz odznaki WOPR-u. Wojewoda udekorował Wiktora Burakowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Stanisława Starzyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Brązowe Krzyże Zasługi odebrali: Sylwia Kruczek, Małgorzata Maliszewska, Katarzyna Kubicka, Piotr Głąbek, Andrzej Banyś, Piotr Domagała, Jarosław Polan, Radosław Murias, Marek Haberka, Robert Skibiński, Paweł Gołębiowski i Jarosław Rak. Złotym Medalem za Zasługi Dla WOPR uhonorowano pośmiertnie majora pilota Arkadiusza Protasiuka. Srebrne Medale za Zasługi Dla WOPR otrzymali Wiktor Burakowski oraz Piotr Nocoń, a Brązowe Medale Zasługi Dla WOPR – Andrzej Ryszka i Leszek Dziuba. Honorowe Złote Odznaki „Za zasługi” Zarządu Wojewódzkiego WOPR Katowice wręczono olkuskiemu staroście Jerzemu Kwaśniewskiemu, wójtowi gminy Klucze Kazimierzowi Ściążce oraz Wojciechowi Szocie, Tomaszowi Sapiechowskiemu i Jakubowi Duchowi.
Honorowymi Srebrnymi Odznakami „Za zasługi” Zarządu Głównego WOPR Warszawa udekorowano Roberta Skibińskiego, Jarosława Jareckiego, Pawła Kwietnia, Rafała Majewskiego i Andrzeja Majdę. Sylwia Kruczek, Małgorzata Porębska, Tomasz Łaskawiec i Radosław Murias otrzymali Honorowe Brązowe Odznaki „Za zasługi” ZG WOPR Warszawa. Srebrne odznaczenia Za Zasługi Dla Sportu wręczono Urszuli Stach, Ewelinie Polan, Piotrowi Słodkowi oraz Pawłowi Gołębiowskiemu, a brązowe –
Małgorzacie Porębskiej, Magdalenie Madejskiej, Ewelinie Hudzińskiej, Jackowi Jungowi, Radosławowi Muriasowi, Grzegorzowi Kalisiowi, Piotrowi Głąbkowi, Hubertowi Poczęsnemu, Grzegorzowi Ładoniowi, Tomaszowi Łaskawcowi, Pawłowi Matuszczykowi i Damianowi Bigajowi.
Odznaczeniem „Zasłużony Ratownik WOPR” wyróżniono Stanisława Góździa i Marka Haberkę. Grażyna Praszelik – Kocjan, Marian Ligenza, Tadeusz Posełek, Zdzisław Skoczyń, Marian Barczyk i Stanisław Mędrek udekorowani zostali odznaczeniami Za Zasługi Dla WOPR. Medale „Powódź 2010” otrzymali wojewoda Stanisław Kracik, Piotr Nocoń oraz członkowie OSP Dłużec: Marian Barczyk, Łukasz Kordaszewski, Władysław Madej, Michał Pasich, Arkadiusz Pasich, Mariusz Pogan, Grzegorz Haberka, Grzegorz Skóra, Piotr Barczyk i Adam Tabor.
Wopr po ostatniej modernizacji nie jest już organizacja pomagająca ludziom lecz normalna firmą do zarabiania pieniędzy. najgorsze jest to że na wysokich stanowiskach zasiadają „starzy wyjadacze” i tak naprawdę są bardzo nikłe szanse na to żeby ktoś z młodszych kolegów mógł się wybić….
z całym szacunkiem dla prezeZa (jak to sam się podpisuje na wszelkiego rodzaju mailach i listach do moich kolegów)
Prezes chce się utrzymać jakoś na fali po klęsce w wyborach samorządowych 😛
z całym szacunkiem ale wopr w olkuszu to relikt komuny. Pan prezes i cał ekipa przyznająca sobie nawzajem odznaki za „zasługi” jest nieprawdopodobna w tym co robi 😆 Np członek olkuskiego wopru za opłacanie składek po 5 latach dostaję brązową odznake haha, to zapewnie bardzo prestiżowe odznaczenie za zasługi dla organizacji.
to poprostu niewiarygodne 😀 śmiać mi się chce z tych wszystkich ludzi wymienionych z nazwiska 😀
To proste, kto ile wody wypił – taki medal dostał. Woda może być: mineralna, sodowa, brzozowa, kolońska, ognista i święcona. W każdej kategorii picia wody przyznawano medale i odznaki. Ale (bądźmy sprawiedliwi) była też inna kategoria – „lania wody” – Odznaczonych w tej kategorii nie ujawniono.
Proponowałbym Panu Prezesowi następnym razem wymieniać te zasługi, za które przyznawane są medale i odznaczenia. Z chęcią bym o tym posłuchał co kto zdziałał zapracowując na te złota, srebra i brązy…
Czytając długą listę nagrodzonych trudno wyczuć kto ma do czynienia z Wodą a kto z wodą mineralną 😆