Jubileuszowe Dni Bukowna 2012 formalnie rozpoczęły się w sobotę, jednak już w piątek z racji okrągłej rocznicy nadania praw miejskich Bukownu, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięły władze miasta i powiatu oraz zaproszeni goście. Podniosłe spotkanie, a w dalszej kolejności także i wystawny bankiet, był okazją do nagrodzenia osób i firm, które dla Bukowna mają wartość nieocenioną. Każdy z gości miał też okazję zapoznać się z półwiekową historią miasta. Również i my z racji złotego jubileuszu Bukowna zapraszamy do małej wycieczki w przeszłość…

Bukowno to najmłodsze miasto w powiecie olkuskim. Jego historia sięga zaledwie 1962 roku i zupełnie nie oddaje zamierzchłych dziejów tej ziemi. Przypomnijmy, że początki miasta sięgają pierwszej połowy XV wieku. Bukowno tuż po wojnie było małą osadą, liczącą zaledwie 1200 mieszkańców. Skrywane w tej ziemi skarby, a więc rudy cynku i ołowiu oraz złoża piasku i związanym z nim kopalnictwem, wpłynęły na rozwój tego regionu. Najważniejszym czynnikiem rozwoju miasta było utworzenie w latach 50 – tych ubiegłego wieku, na bazie istniejącej kopalni i huty, zakładów górniczo – hutniczych Bolesław. Uruchomiono pierwsze piece, pracę rozpoczęły zakłady związane z produkcją ołowiu czy elektrolizy cynku. Utworzone pod koniec lat 50 – tych Bukowno Osiedle szybko rozwijało się i rozrastało. Stale przybywali nowi mieszkańcy, którzy znajdowali zatrudnienie w ZGH. Zaczęto stawiać nowe bloki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, a wszystko często w ramach czynu społecznego. Rozwijało się też budownictwo indywidualne. Nie bez znaczenia dla rozwoju Bukowna była i nadal jeszcze jest niezwykła przyroda. Nietrudno przecież zakochać się w okolicznych lasach sosnowych i bukowych, od których przecież nazwę wzięła miejscowość. Te lasy to prawdziwy raj dla miłośników ciszy i aktywnego wypoczynku, a wśród roślinności rzeka Sztoła. Wspaniałość okolicznej przyrody, doceniona została już w okresie międzywojennym, kiedy w Bukownie powstał kompleks domków letniskowych „Leśny Dwór”, a miejscowość stała się znanym uzdrowiskiem i była nim jeszcze do lat 70 – tych XX wieku. W dniu wejścia w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w sprawie utworzenia niektórych miast, 18 lipca 1962r. Osiedlu Bukowno nadano prawa miejskie. Powstało miasto liczące wówczas sześć tysięcy mieszkańców.

W okresie ostatnich pięćdziesięciu lat, Bukowno kilka razy zmieniało swoją przynależność administracyjną. Losy miasta były również czasowo połączone z sąsiednim, zaprzyjaźnionym Bolesławiem. Ostateczny podział na Miasto Bukowno i Gminę Bolesław, nastąpił 2 kwietnia 1991r.

Choć krótkie, bo zaledwie 50 – letnie dzieje Bukowna w zestawieniu z wielowiekowym Bolesławiem czy chociażby z Olkuszem prezentują się mniej okazale, to właśnie na przestrzeni tych ostatnich pięćdziesięciu lat zostały podjęte i zrealizowane inicjatywy, z których mieszkańcy i kolejni rządzący mogli być dumni i są dumni do dzisiaj. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej. Miasto prawie w całości zostało zgazyfikowane. Wybudowano m.in. dworzec kolejowy, przychodnię zdrowia, kompleks wypoczynkowo – sportowy ze stadionem, halą, hotelem i basenem, powstały drogi asfaltowe, szkoły i przedszkola, kościoły czy chociażby strażnica OSP.

Po zmianach ustrojowych w 1989r. w dziejach Bukowna nastąpił znaczny rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Powstało blisko tysiąc prywatnych podmiotów gospodarczych. Ostatnie lata to intensywny wzrost wydatków na inwestycje związane z życiem codziennym mieszkańców. Oddano do użytku Centrum Kultury im. Jana Pawła II, wyremontowano większość dróg oraz przeprowadzono mniejszą lub większą renowację obiektów użyteczności publicznej. Powstały choćby kompleksy boisk sportowych przy Zespole Szkół nr 1, boisko „Orlik” przy obiektach MOSiR-u. Zmodernizowano też plac targowy i najbliższe jego otoczenie. Władze troszczą się również o bezpieczeństwo swoich mieszkańców instalując monitoring. W ostatnim czasie miasto skorzystało ze środków zewnętrznych na łączną sumę ponad 21 milionów złotych.

Obecnie w Bukownie powstaje nowy basen wielofunkcyjny z zapleczem sanitarnym, a także kompleksowe uzbrojenie systemu aktywności gospodarczej przy ul. Kolejowej, obejmującej obszar 34 hektarów na łączną kwotę około 25 milionów zł. Gospodarz miasta Mirosław Gajdziszewski żyje nadzieją, że budowę basenu uda się zakończyć na początku przyszłego roku, aby już w maju móc uroczyście oddać nowy kompleks do użytku publicznego.

bukowno3Głównym pracodawcą dla mieszkańców Bukowna i całego powiatu olkuskiego od lat pozostaje ZGH Bolesław S.A., który jest liderem produkcji na swoim rynku nie tylko w skali kraju, ale i znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Dzięki dobrze przygotowanym terenom inwestycyjnym oraz równie dobremu klimatowi dla biznesu, na terenie miejscowości powstały nowe zakłady pracy, również z udziałem kapitału zagranicznego.

Warto w tym miejscu podać przykład firmy Schneider Electric, która na światowym rynku jest liderem rozdziału energii elektrycznej oraz automatyki przemysłowej. To właśnie bukowieński oddział tego światowego potentata, podczas piątkowej gali został nagrodzony „Różą Biznesu” – nowym odznaczeniem, przyznawanym przez Burmistrza Bukowna dla dużych i małych firm. Podobną statuetkę tym razem za działalność w nieco mniejszym zakresie odebrał przedstawiciel przedsiębiorstwa Grzanpol.

Miasto to nie tylko infrastruktura, miasto to też ludzie. A tych ludzi przez duże „L” z otwartymi sercami w Bukownie jest naprawdę sporo. W takie dni jak te, rozpoczynające jubileuszowe obchody istnienia miasta, okazji do nagrodzenia postaci zaangażowanych w życie społeczności nie można było przecież przegapić. – Jubileusz wyjątkowy, więc i odznaczonych śmiało można nazwać wyjątkowymi – mówił podczas dekoracji Przewodniczący Rady Miejskiej w Bukownie, Zbigniew Urbański. To właśnie miejscy radni przyznali honorowy tytuł: „Zasłużony dla Miasta Bukowna” czterem osobom – za wybitne osiągnięcia mające doniosłe znaczenie dla rozwoju i promocji miasta w dziedzinie kultury, oświaty i sportu. Przy nagradzaniu pod uwagę brana była również aktywność kandydatów w rozwój miasta, zasługująca na szczególne uznanie. W tej kategorii wyróżnienia odebrali: Bożena Bogajewska – Piętka, Jan Galicki, Zdzisław Szotek oraz ks. infułat Antoni Norman. – W imieniu wszystkich tak szczególnie docenionych, serdecznie dziękuję za zaufanie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to wyróżnienie nas zobowiązuje, abyśmy dalej naszą pracą budowali piękny wizerunek naszego miasta – mówił w imieniu nagrodzonych ks. Norman.

Burmistrz przyznał także „Serca dla Bukowna”. Tutaj nagrodzonych było aż dziesięciu, a każdy z odbierających pamiątkowe statuetki wydawał siębukowno5 być wyróżnieniem zaskoczony. Nagrodzono przyjaciół miasta, którzy o Bukownie nie boją się mówić i Bukowna się nie wstydzą. Jako pierwsza nagrodzona została Posłanka Lidia Gądek. Później po odbiór statuetek udali się również prof. Zofia Budrewicz, Agata Knapik, Edyta Krzemień, Miroslav Bliśtan (Starosta partnerskiej Gminy Rudnany) prof. Rafał Niżankowski, Jerzy Kwaśniewski, Bogusław Ochab oraz Dariusz Niebudek. Wyróżnienia osobiście nie mógł odebrać Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa.

Uroczystą galę wsparły wystąpienia gości, serdeczne życzenia i gratulacje. Wzniesiono też toast za kolejne jubileusze. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia historii miasta, od jego narodzin, aż po dzień dzisiejszy. Po części oficjalnej można było zrobić sobie wspólne zdjęcie i posłuchać niezwykłego występu jednej z nagrodzonych osób – śpiewaczki musicalowej, Edyty Krzemień. W części bankietowej uczestników gali zabawiał śląski duet Kola&Jula. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych. To był jednak tylko przedsmak weekendowych wydarzeń…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zazdrosnik
zazdrosnik
11 lat temu

Olkuszanie zazdroszczą Bukowianom gospodarza.

Eliza
Eliza
11 lat temu

Edytka jest wspaniała! Zdecydowanie zasłużyła! Zazdroszczę tym , którzy znowu mieli okazję ją posłuchać. Wieelkie pozdrowienia 🙂

zibi
zibi
11 lat temu

Burmistrz Bukowna to największy przekręt ostatnich lat zrobił kasę na basenie i robi ponad 14000000 mln i nie całe 2 miesiące użytku jak będzie pogoda co można było zrobić za te pieniądze …….!!! Dwie osoby z gminy Bolesław reprezentowały Orbitę na arenie międzynarodowej i dostały wyróżnienia od Wójta Gminy Bolesław. A ten zacny Pan Bukowna z tego kasy niema to co będzie pamiętał o jakiś tam Orbitach daje im w końcu 8000 zł na rok z czego 4500 zł zabiera na obiekty sportowe dopiero co wyremontowane nowe jak łza i mówi że daje bardzo dużo na dzieci tylko ich nie zna.Ale myślę że pieniądze za basen się znajdą i pan burmistrz będzie za kratami bo tak dużej nie może być!!!!

komentarz
komentarz
11 lat temu

[quote name=”bez komentarza”]wszystko świetnie, impreza jakich mało, wszyscy zadowoleni a ja sie pytam gdzie w tym wszystkim są dzieci które tak dużo robią dla promocji naszego miasta… Chociażby taka Orbita ponad 80 dzieci do niej uczęszcza i co|? kto o niej chociażby raz wspomniał? kto pochwalił za sukcesy? nikt….[/quote]

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/pod-patronatem/6570-dni-bukowna-na-sportowo

Na Dniach Bukowna pokazali się chyba wszyscy – przedszkolaki-futboliści, karatecy, samuraje jiu-jitsu, strzelcy, tenisiści, koszykarze, piłkarze, siatkarze, gołębiarze, biegacze z Kusego, nawet ba… amerykańscy futboliści z Olkusza. I tylko jedna, biedna Orbita nie mogła? A może to Orbita nie chciała zapromować dni miasta? Ciekawe…

grilowiec
grilowiec
11 lat temu

[quote name=”bez komentarza”]wszystko świetnie, impreza jakich mało, wszyscy zadowoleni a ja sie pytam gdzie w tym wszystkim są dzieci które tak dużo robią dla promocji naszego miasta…im sie podziekowania ( bo nie wspomne o jakiś nagrodach) już nie należą? Chociażby taka Orbita ponad 80 dzieci do niej uczęszcza i co|? kto o niej chociażby raz wspomniał? kto pochwalił za sukcesy? nikt….czy Bukownem rządzi tylko jedna osoba? a reszta nie ma nic do powiedzenia?[/quote]
Orbita się chwali sama. Co rusz. Chyba wystarczy?

bez komentarza
bez komentarza
11 lat temu

wszystko świetnie, impreza jakich mało, wszyscy zadowoleni a ja sie pytam gdzie w tym wszystkim są dzieci które tak dużo robią dla promocji naszego miasta…im sie podziekowania ( bo nie wspomne o jakiś nagrodach) już nie należą? Chociażby taka Orbita ponad 80 dzieci do niej uczęszcza i co|? kto o niej chociażby raz wspomniał? kto pochwalił za sukcesy? nikt….czy Bukownem rządzi tylko jedna osoba? a reszta nie ma nic do powiedzenia?

Brawo Ala
Brawo Ala
11 lat temu

trafione w sedno. równie wielkie serce ma także choćby posłanka Gądek, jej zasługi dla naszego miasta są nie do przecenienia. No i dziwi mnie jeszcze, że jaśnie pan burmistrz zapomniał o twórcy wielkiego futbolu w Bukownie Stanisławie Krzywdzińskim, który miał bardzo wielkie serce zwłaszcza do miejskiej kasy.

ala
ala
11 lat temu

po pierwsze pojechał z delegacją Bukowna do Turcji, a po drugie zamierza zamknąć szkołę w Bukownie – naprawdę wielkie serce! 😥

wierzący
wierzący
11 lat temu

[quote name=”as”]serce dla Bukowna dla starosty Kwaśniewskiego?
kiedy on okazał to sece????[/quote]Trzeba mieć wiarę w człowieka i dać mu szansę 😉
Może się chłop poprawi… 😀

as
as
11 lat temu

serce dla Bukowna dla starosty Kwaśniewskiego?
kiedy on okazał to sece????