8 211 zł to pierwsza suma jaka trafiła do wielkiego pudełka z pieniędzmi, dzięki którym w Olkuszu powstanie Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Pieniądze udało się zebrać podczas Turnieju Charytatywnego „Od Piłki do Serca” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser i Stowarzyszenie Piłki Ręcznej  Olkusz. Sportowa rywalizacja na parkiecie, do której stanęły cztery zespoły, była tylko dopełnieniem dla licytacji wartościowych przedmiotów. Pamiątki dotarły do Olkusza z różnych zakątków Polski. Większość z nich ma już nowych właścicieli, którzy nie są obojętni na ludzką krzywdę.

– Bardzo jesteśmy zadowoleni z tego turnieju – podkreśla Maria Jędrysik, prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser. – Potrzeba  powstania takiego centrum jest olbrzymia. My od kilku lat prowadzimy salę doświadczania świata, w której prowadzimy terapię dzieci, natomiast nie mamy możliwości rehabilitacji. Ludzie muszą wyjeżdżać z dziećmi do Krakowa czy do innych, większych ośrodków. To jest nasz największy cel i mamy nadzieję, że uda nam się go zrealizować. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok, żeby uzyskać fundusze na zakup wyposażenia tego centrum – dodaje. 

Imprezę rozpoczął mecz pomiędzy kobiecym SPR-em i męską Siódemką Chełmek. Od początku spotkania przeważali goście, którzy wypracowali sobie kilkubramkową przewagę. Jednak ambitnie grające olkuszanki za każdym razem niwelowały straty. Ostatecznie pojedynek Olkuskich Lwic z Siódemką z Chełmka zakończył się remisem 17:17. W drugim meczu naprzeciwko siebie stanęły dwie olkuskie drużyny. SPR zmierzył się z dziewczynami z Kłosa, które dały początek piłce ręcznej w naszym mieście. Obecne reprezentantki Srebrnego Grodu pewnie pokonały podopieczne Katarzyny Polak 22:14.
– Była to świetna okazja, żeby znowu spotkać dziewczyny, z którymi się naprawdę bardzo długo nie widziałam, powspominać dobre, stare dzieje. Właściwie minęło 5 lat odkąd ostatni raz grałam w piłkę ręczną. Jest to świetna idea i bardzo dobry pomysł – przekonuje Anna Sochacka, była zawodniczka zespołu Kłos Kasia Olkusz

Trzecie sportowe starcie to potyczka Klubu Kibica i MIX-u, w którym zagrać mógł niemal każdy chętny. Tutaj wynik nie miał większego znaczenia, ale po dobrej zabawie 11:8 triumfowali kibice. Zespoły biorące udział w turnieju również dołączyły się do zbiórki pieniędzy. Monika Twarowska w imieniu SPR-u wrzuciła do skarbony kopertę z pokaźną kwotą zebraną w szeregach Lwic. Siódemka Chełmek przywiozła wiele gadżetów na licytację.

W czasie przerw przeprowadzono aukcję przedmiotów podarowanych między innymi przez olkuskich artystów, sportowców z całej Polski i innych darczyńców. Jako pierwsze pod młotek trafiły „Pola Elizejskie” – reprodukcja obrazu, która do Olkusza trafiła prosto z Paryża. Później można było kupić także m.in. koszulki piłkarskie z autografami, piłki czy sportowe dresy. Obrazy, grafiki i witraż także cieszyły się sporym zainteresowaniem. Najbardziej cenne okazało się płótno Stanisława Wywioła, za którego zapłacono 900 zł. Nie zabrakło także innych cennych gadżetów. Biżuteria i książki były rozchwytywane przez kobiety, natomiast mężczyźni dzielnie walczyli o pióra, unikatowe kufle czy torbę na garnitury. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

– Myślę, że to jest bardzo szczytny cel. Zbieranie pieniędzy dla dzieci jest bardzo potrzebne w tym mieście i myślę, że należy organizować więcej takich imprez.Sam jestem bardzo wrażliwy na nieszczęścia ludzkie, a tym bardziej, jeśli to chodzi o dzieci. Kupiłem obraz Stanisława Wywioła i koszulkę Wisły Kraków – mówi Dariusz Węglarz, jeden z darczyńców.  

Wszystkie przedmioty, które nie znalazły nowych właścicieli będzie można już wkrótce wylicytować za pośrednictwem strony internetowej Przeglądu Olkuskiego. Na turnieju wielka zbiórka pieniędzy na pewno się nie skończy. Wszystkie fundusze, te zebrane i te, które dopiero wpłyną do organizatorów, zostaną przekazane na wyposażenie Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Olkuszu. To właśnie dzieci potrzebujące pomocy liczyły się w tym dniu najbardziej i to właśnie w ich imieniu kwestowało wielu ludzi dobrej woli.

– Zapotrzebowanie na tego typu centrum na naszym terenie jest duże, ponieważ wiele dzieci niepełnosprawnych nie ma możliwości skorzystania z zaplecza rehabilitacyjnego i terapeutycznego. W związku z tym nasze Stowarzyszenie wychodzi naprzeciw tym problemom i chcemy utworzyć i wyposażyć takie centrum – opowiada Anna Skręt, koordynatorka projektu. Projekt jest bardzo ambitny, ale tylko przy wsparciu mieszkańców ma szansę na realizację. – Ze wstępnych wyliczeń wynika, że potrzebujemy 200 tysięcy złotych. Cuda się zdarzają i wierzę, że i tym razem nasz cel będzie zrealizowany – mówi Anna Skręt.

Patronat medialny nad akcją objął Przegląd Olkuski.

Kolejne akcje charytatywne już wkrótce. Liczymy na Waszą pomoc!

Stowarzyszenie uzyskało pozwolenie Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz na przeprowadzenie zbiórki publicznej na ten cel. Pieniądze można wpłacać na specjalny numer rachunku bankowego:

Bank Spółdzielczy w Wolbromiu, Oddział Olkusz 93 8450 0005 0050 0552 3310 0017

z dopiskiem Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:14048}{joomplu:14045}{joomplu:14028}{joomplu:14010}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze