W tym roku mija 40 lat od powstania Oddziału Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas uroczystego spotkania w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu uhonorowano zasłużonych członków WOPR-u. W świat olkuskich ratowników zaproszonych gości wprowadził były prezes oddziału i jego założyciel Wiktor Burakowski oraz obecny prezes Stanisław Starzyk.

– Nasi ratownicy pracują nie tylko w Polsce, ale i w Hiszpanii, Turcji czy Grecji. Przez te lata przeszkoliliśmy ponad 2 tysiące ratowników. Rocznie do naszej organizacji przystępuje 30 – 40 nowych członków. Wspólnie ze strażą pożarną uczestniczymy także w akcjach przeciwpowodziowych – opowiadał Stanisław Starzyk.
Pracę olkuskiego WOPR-u docenił wojewoda małopolski Stanisław Kracik. – Aby stworzyć ośrodek słynny na całą Polskę trzeba mieć pasję, a niekoniecznie duże akweny wodne. Zastanawiam się, co sobie myślą wasi koledzy z Mazur, bo prawdopodobnie daleko im do Was. Ratownictwo to nie tylko pomysł na życie, to także misja. Dobrze, że na brzegu jest ktoś, kto ratuje – mówił wojewoda Kracik.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia nadane przez prezydenta RP oraz odznaki WOPR-u. Wojewoda udekorował Wiktora Burakowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Stanisława Starzyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Brązowe Krzyże Zasługi odebrali: Sylwia Kruczek, Małgorzata Maliszewska, Katarzyna Kubicka, Piotr Głąbek, Andrzej Banyś, Piotr Domagała, Jarosław Polan, Radosław Murias, Marek Haberka, Robert Skibiński, Paweł Gołębiowski i Jarosław Rak. Złotym Medalem za Zasługi Dla WOPR uhonorowano pośmiertnie majora pilota Arkadiusza Protasiuka. Srebrne Medale za Zasługi Dla WOPR otrzymali Wiktor Burakowski oraz Piotr Nocoń, a Brązowe Medale Zasługi Dla WOPR – Andrzej Ryszka i Leszek Dziuba. Honorowe Złote Odznaki „Za zasługi” Zarządu Wojewódzkiego WOPR Katowice wręczono olkuskiemu staroście Jerzemu Kwaśniewskiemu, wójtowi gminy Klucze Kazimierzowi Ściążce oraz Wojciechowi Szocie, Tomaszowi Sapiechowskiemu i Jakubowi Duchowi.

Honorowymi Srebrnymi Odznakami „Za zasługi” Zarządu Głównego WOPR Warszawa udekorowano Roberta Skibińskiego, Jarosława Jareckiego, Pawła Kwietnia, Rafała Majewskiego i Andrzeja Majdę. Sylwia Kruczek, Małgorzata Porębska, Tomasz Łaskawiec i Radosław Murias otrzymali Honorowe Brązowe Odznaki „Za zasługi” ZG WOPR Warszawa. Srebrne odznaczenia Za Zasługi Dla Sportu wręczono Urszuli Stach, Ewelinie Polan, Piotrowi Słodkowi oraz Pawłowi Gołębiowskiemu, a brązowe –
Małgorzacie Porębskiej, Magdalenie Madejskiej, Ewelinie Hudzińskiej, Jackowi Jungowi, Radosławowi Muriasowi, Grzegorzowi Kalisiowi, Piotrowi Głąbkowi, Hubertowi Poczęsnemu, Grzegorzowi Ładoniowi, Tomaszowi Łaskawcowi, Pawłowi Matuszczykowi i Damianowi Bigajowi.

Odznaczeniem „Zasłużony Ratownik WOPR” wyróżniono Stanisława Góździa i Marka Haberkę. Grażyna Praszelik – Kocjan, Marian Ligenza, Tadeusz Posełek, Zdzisław Skoczyń, Marian Barczyk i Stanisław Mędrek udekorowani zostali odznaczeniami Za Zasługi Dla WOPR. Medale „Powódź 2010” otrzymali wojewoda Stanisław Kracik, Piotr Nocoń oraz członkowie OSP Dłużec: Marian Barczyk, Łukasz Kordaszewski, Władysław Madej, Michał Pasich, Arkadiusz Pasich, Mariusz Pogan, Grzegorz Haberka, Grzegorz Skóra, Piotr Barczyk i Adam Tabor.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ratownik
ratownik
13 lat temu

Wopr po ostatniej modernizacji nie jest już organizacja pomagająca ludziom lecz normalna firmą do zarabiania pieniędzy. najgorsze jest to że na wysokich stanowiskach zasiadają „starzy wyjadacze” i tak naprawdę są bardzo nikłe szanse na to żeby ktoś z młodszych kolegów mógł się wybić….

z całym szacunkiem dla prezeZa (jak to sam się podpisuje na wszelkiego rodzaju mailach i listach do moich kolegów)

Zofia 44
Zofia 44
13 lat temu

Prezes chce się utrzymać jakoś na fali po klęsce w wyborach samorządowych 😛

ratownik wodny
ratownik wodny
13 lat temu

z całym szacunkiem ale wopr w olkuszu to relikt komuny. Pan prezes i cał ekipa przyznająca sobie nawzajem odznaki za „zasługi” jest nieprawdopodobna w tym co robi 😆 Np członek olkuskiego wopru za opłacanie składek po 5 latach dostaję brązową odznake haha, to zapewnie bardzo prestiżowe odznaczenie za zasługi dla organizacji.

to poprostu niewiarygodne 😀 śmiać mi się chce z tych wszystkich ludzi wymienionych z nazwiska 😀

Menzur Szklany
Menzur Szklany
13 lat temu

To proste, kto ile wody wypił – taki medal dostał. Woda może być: mineralna, sodowa, brzozowa, kolońska, ognista i święcona. W każdej kategorii picia wody przyznawano medale i odznaki. Ale (bądźmy sprawiedliwi) była też inna kategoria – „lania wody” – Odznaczonych w tej kategorii nie ujawniono.

zniesmaczony
zniesmaczony
13 lat temu

Proponowałbym Panu Prezesowi następnym razem wymieniać te zasługi, za które przyznawane są medale i odznaczenia. Z chęcią bym o tym posłuchał co kto zdziałał zapracowując na te złota, srebra i brązy…

Czytacz pospolity
Czytacz pospolity
13 lat temu

Czytając długą listę nagrodzonych trudno wyczuć kto ma do czynienia z Wodą a kto z wodą mineralną 😆